GündemManşetSiyaset“Bu ülke kurucu değerlerine sahip çıkan bir ülke”

11 ay ago

31 Mart Yerel seçimlerinde Bur- dur’da sandıkların açılması ve Ali Orkun Ercengiz’in tekrar belediye başkanı seçilmesinin kutlamasını yaptıktan sonra 31 Mart akşamı zaman kaybetmeden İstanbul’a Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul’a giden CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 43 günlük İstanbul çalışmasının ardından Burdur’a gelerek basın mensupları ile bir araya geldi.

43 gün boyunca İstanbul Çekmeköy’de gönüllü görevli olarak saha seçim çalışmalarına katılan CHP Burdur Milletvekili Göker İstanbul seçimlerini değerlendirdi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker şunları söyledi; “geçtiğimiz pazar günü sonuçlandırılmış olan bir seçim var ortada. Sonuçta bir yerel seçimdi. İyisiyle, kötüsüyle geldi geçti. Bundan sonra ortaklaşa yol yürümemiz ve beraber bu yolu büyütmemiz, demokrasiye, umuda, arkadaşlığa, dostluğa bir ilk adım olarak bu seçim sonuçlarını görmek bence en önemlisi.

Türk halkı mağdur edileni ciddi anlamda sahiplenir. Yüksek Seçim Kurulu siyasi iradeye tahakküm olarak bir hukuki karar versede bu hukuki kararın gerekçesini açıklayamadılar, 250 sayfalık bir açıklamada olsa. Neden bir zarftaki dört pusuladan birinin geçersiz olduğunun izahını yapamadılar. Burada ciddi anlamda mağduriyet oluştu. Bu mağduriyetin teslimi açısından açıkçası İstanbul’da da yaklaşık 43-44 günlük seçim kampanyasında bende Çekmeköy’de çalışmalara katıldım. Zaman zaman Belediye Başkanım Ali Orkun Ercengiz ve İl Başkanım İzzet Akbulut gelerek bize moral desteği ve seçim saha çalışmalarında destek verdi. Bu Cumhurbaşkanlığı rejim sisteminin ilk seçimiydi ve ilk seçiminde 800 bin gibi fark oyla vatandaşın aslında ben kabul etmiyorum demesiydi. Hepimiz biliyoruz ki bir kişinin bütün herşeye egemen olabilmesi, yada yönetebilmesi, yada ondan bilgi sahibi olması imkansız. Bundan sonraki süreç Türkiye tekrar Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel ilkelerinde parlamenter sisteme geri dönüş yapmalıdır. Seçim çıkışını hepimiz hatırlıyoruz. Beka beka diye bir yerel seçime ada- dıkları seçimde Terörist başı Osman Öcalan’ı ki 33 tane silahsız erin katlinde emri vardır, TRT’nin ekranlarından iz- lettirmek ve bu acizliğe düşmek gibi bir gaflet içerisine düştüler. Sonuçta Beka İmralıya kadar uzandı. Türk halkı buna izin vermedi. Bundan önceki durum Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanlığına seçildiğinde ilk yaptığı iş, ilk icraatlarından bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk’ün portresini o duvara asmaktı. Ama yerine atanan Kayyumun, İstanbul valisinin yaptığı işde o portreyi oradan indirmek oldu. İşte bunu yapmayacaktı. Bu ülke kurucu değerlerine sahip çıkan, birbiriyle karışık ama barışık yaşamayı seven bir ülkedir ki öyleyiz hepimizde. Ama kutsal değerlerimiz vardır. Bunlar üzerinden ne siyaset yapılmasına nede bunların hırpalanmasına izin vermez. Seçimin temel özeti bu olarak görüyorum. Bundan sonra da barış içinde, huzur içinde bir yol yürümemiz gerektiğine inanıyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive