ManşetBu bina kültürel miras, yıkılmasın, korunsun!

5 sene ago

Burdur’da bazı sivil toplum kuruluşları ve dernekler, şehrimizde İstasyon Caddesi’nde Kız Meslek Lisesi’nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmak istenmesine tepkili… Kent Konseyi’nin liderliğinde imza kampanyası başlatılırken, önceki gün de Cumhuriyet Parkı’nda eski Kız Meslek Lisesi binasının yıkılmaması için ortak bildirge yayınladı.

Ortak açıklama, sivil toplum kuruluşları adına Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Mehmet Ali Bilgen tarafından okundu.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Bizler; Burdur Araştırmacı Yazarlar ve Şairler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Fakir Baykurt Derneği, Plastik Sanat Gönüllüleri Derneği, Atatürk Mahallesi Güzelleştirme Yaşatma Kültür ve Spor Derneği, Burdur Hayvan Dostları Derneği, TEMA Burdur il Temsilciliği, Muhtarlar Derneği, Hemşireler Derneği, Göle Hayat Derneği, Belediye Gençlik ve Spor Derneği, Burdur İnternet Gazetecileri Derneği, Burdur Müzik ve Folklor Derneği, Burdur Folklor Araştırma Derneği, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Şeker İş Sendikası, Eğitim iş Sendikası, Türk Eğitim Sendikası, Eğitim Sendikası,Türkiye Kamu Sen il Temsilciliği, Karamanlılar Yardımlaşma Derneği, Türk Ocakları, Tüm Belediye Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası, Eczacılar Odası, Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası il temsilcileri olarak önceleri Kız Meslek Lisesi ve daha sonra Veteriner Fakültesi olarak hizmet veren yapının yıkılıp, yok olmasını değil, korunup yaşamasını istiyoruz.

Çünkü bu bina Cumhuriyet döneminin bir prestij aksı olan İstasyon Caddesinde yer alan, Cumhuriyeti temsil eden ve dönemin özelliklerini taşıyan ve günümüze kadar gelen tek yapıdır.

Çünkü halkın belleğinde yer etmiş bu yapı, on binlerce öğrencinin hatıralarını barındıran bir kültürel mirastır.

Korunması gerekir!

Yaklaşık beş yıldır boş tutulan söz konusu binanın Deprem Yönetmeliği’ne göre yıkım kararı verildiğinin öğrenilmesinden sonra Burdur Kent Konseyi, koruma altına alınması talebiyle Kültürel Varlıkları Koruma Müdürlüğüne başvuru yaptı.

Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından incelenip tescilinin yapılmasını talep etti. Başvuru sonrası yerinde inceleme yapan kurul ikiye karşı altı oyla olumsuz karar verdi. Kararın olumsuz olması üzerine Burdur Kent Konseyi, Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’na başvurarak itirazını yaptı. Aynı zamanda yüksek kurulun kararını açıklayana kadar yürütmeyi durdurma talebiyle idari mahkemeye başvurdu.

Hemen ardından yıkım işlemine geçilmesi üzerine, bir tedbir olarak da geçtiğimiz günlerde Burdur Belediyesi yıkımı durdurdu.

İşte yukarıda ismi geçen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak, kamuoyunun tepkisine tercüman olmak üzere ortak kararla bu imza kampanyasını başlatmış bulunuyoruz.

İstasyon Caddesinde bir Cumhuriyet anıtı, halkın belleğinde yer etmiş ve on binlerce öğrenci yetiştiren bir Anılar Müzesi bu yapı, korunsun yaşatılsın istiyoruz.

Değerli Hemşehrilerimiz, İstasyon Caddesinde kalan tek kültürel mirasın, anılarımızın yok olmasını istemiyorsanız bir imza da siz atın.”

Ali KAPAN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive