Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, katıldığı bir televizyon programında, yaklaşan kurban bayramı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunarak, kurbanlık hayvanların yerel üreticilerinden alınması gerektiğini, böylelikle hem üreticiye hem de il ekonomisine katkıda bulunulacağını söyledi. 

12 KG’LIK KOÇ OLMAZ

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, geçen yıl yaptığı çağrıyı bu yılda yineleyerek, kurbanlık hayvanların yerli üreticiden, hayvan pazarlarından alınması yönünde tavsiyede bulundu. Önümüzde kurban bayramı var. Kurban kesme görevini yerine getirecek olan halkımızdan benim bir ricam var. Biz kurbanımızı,  o işi yapan üreticimizden alalım. Bir takım zahmeti elbette var ama kolay olsun diye hazır alma yoluna gitmeyelim. 12-17 kilogramlık koç diye ilanlar veriliyor. Ben veteriner hekimim, ki bölgemizdeki herkes 12 kilogramlık koç olmayacağını iyi bilir. Bahsettiğim kilolar arasında sadece kuzu olur. Bu ağırlıktaki hayvan en fazla 5 aylıktır” dedi.

KURBANLIK HAYVANIMIZI GÖREREK ALALIM

Hangi hayvanlardan kurban olur, kurban neden kesilir gibi konular hakkında bilinçlenmek gerektiğine dikkat çeken Gündüzalp, “Bu konuda kimse kimseyi kandırmasın. Kurban bayramında amacımız kilo ile et almak mı, yoksa dini görevimizi yerine getirmek mi? Asıl amacımız dini vecibemizi yerine getirmek olduğuna göre bunu yaparken eski geleneklerimize bağlı olarak, kurbanlığımızı hayvan pazarlarından, yerel üreticimizden görerek alalım. Bu vesile ile üreticimizin, ilimizin ekonomisine katkı koyalım” ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFLERİMİZ ÜRETİMDEKİ EN BÜYÜK GÜÇ

Gündüzalp, açıklamasında Türk çiftçisinin üretkenliğine de dikkat çekerek, “Köyüme geri dönüyorum gibi devletimiz tarafından desteklenen projeler var. Biz üreticimizi köylerimizde tutmak istiyorsak, kooperatiflerimizi düzgün şekilde yönetmeliyiz. İlimizde ve ülkemizde bunun çok güzel örnekleri var. Son dönemlerde kadın kooperatiflerimizin sayısında artışlar var. Onlarda aktif olarak üretime katılıyorlar, satışlarıyla da hem kendi ekonomilerine hem de köy ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bunların hepsi bir olmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

DÜNYA ÇİFTÇİSİNİ DEĞİL TÜRK ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEYELİM

Türk çiftçisinin her şeyin en iyisine en güzeline layık olduğunun altını çizen Gündüzalp, açıklamasını şu sözlerle noktaladı, “Türk çiftçimiz çalışkandır, üretmeyi sevendir. Biz üreticimizin önünü açalım, üretim yapmalarına engel olmayalım. Biz ithalatla dünya çiftçisini beslemeyi, desteklemeyi bırakıp, kendi köylümüzü, çiftçimizi destekleyelim.”