Geçtiğimiz yıl yeterli kar ve yağmurun yağmaması nedeniyle kuraklık yaşanan Akdeniz bölgesinde, son bir aydır devam eden kar ve yağmur yağışı, Burdur çiftçisini umutlandırdı. Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, “Özellikle son haftalarda etkili olan kar yağışı, önümüzdeki dönem için umuttur. İnşallah önümüzdeki süreçte yağışlar devam eder. Yoksa yaz dönemi için endişelerimiz var” dedi.

Türkiye genelinde, özellikle 2021 yılında iklim değişikliğinden kaynaklı bahar yağışlarının görülmemesi nedeniyle bölgemizin de içinde bulunduğu bir çok bölgede yaşanan şiddetli kuraklığın, hububat hasadını doğrudan tehdit ettiğini, yer altı ve yer üstü suların çekildiğini hatırlatan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, “son yıllarda küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu, yer altı su seviyesi 80 metreye kadar geriledi. Yeni yıl ile birlikte kuraklık tehlikesi bulunan bölgemizde kar yağışı çiftçimizin ve besicimizin umudu oldu” dedi.

Kuraklığın, sadece Akdeniz bölgesinde değil, ülke genelinde söz konusu olduğuna dikkat çeken Gündüzalp, “Ocak 2021-Aralık 2021 verilerine göre Akdeniz, Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde değişen şiddetlerde kuraklık görülmüştür. Hasat döneminde, arazide inceleme ve tespitler yaptık, çiftçilerimizle görüştük. Bu tespitler sonucunda, ilimizdeki hububat veriminin neredeyse yarı yarıya düştüğünü gördük. Tarımsal anlamda ciddi sıkıntıların yaşandığını kamuoyu ile zaman zaman paylaştık. Yağışlar bu şekilde devam ederse geçen yıla göre hububat rekoltemiz yükselecektir” ifadelerini kullandı.

Uzun zamandır beklenen, özlenen kar yağışının ilimize ve bölgemize bereket getirdiğini aktaran Gündüzalp, “Kar, önemli bir su kaynağıdır. Toprak neminin artmasına ve yeraltı sularının zenginleşmesine katkı sağladığı gibi bitki gelişimini de hızlandırıyor. Toprak suya doymazsa, ilkbaharda sulamaya ağırlık verilir. Girdi maliyetleri karşısında çaresizliği yaşayan çiftçimiz, son haftalarda etkili olan kar yağışı ile biraz tebessüm etti. Bu yağışlar önümüzdeki dönem için umuttur. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Tarımın kendi içerisindeki sorunları bitmez ama su olmadan da üretim olmaz. Beyaz örtü kalktıktan sonra yine arazilerimizde tespitlerimiz, değerlendirmelerimiz olacak” şeklinde konuştu.