EkonomiGündemManşetBTB Başkanı Başar: ‘ET İTHALATI YERİNE HAYVANCILIK DESTEKLENMELİ’

5 sene ago

Kurban Bayramına az bir süre kala et fiyatları ve et ithalatı gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin, acil çözüm bekleyen girdi maliyetleri olduğunu aktaran Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar, “Buna bir de eradike edilmeyen hastalıklar eklenince hayvan yetiştiricisinin maliyeti tavan yapmaktadır” dedi.

Başar, “Burdur Ticaret Borsası olarak önerimiz, öncelikle yemdeki KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi, hastalıktan eradike illerin oluşturulması, (Bunu yaparken Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin hayvan hareketlerini çok iyi kontrol etmesi gerekli) hayvancılık desteklemelerinin stabil hale getirilerek, 5 yıl boyunca ne olacağı bilinmeyen hayvan pazarlarının Belediyeler’den alınarak, Borsalara verilmesi ve hayvan borsalarının yapılması uygun olacaktır” önerisini dile getirdi.

Et ithalatının, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda tekrar gündeme geldiğini vurgulayan Borsa BaşkanıBaşar, “Gelinen noktaya baktığımızda, et ithalatına karşı durmamız, ülke menfaatini göz önünde bulundurduğumuzda hiçbir şekilde uygun değildir. Hepimizin bildiği üzere, karkas et ithal edileceği hatta edildiği konusunda ciddi duyumlar alıyoruz. Karkas et ithalinin ülkeye ciddi zararlar vereceği hepimizin ortak kanaatidir. Karkas et yerine, canlı hayvan ithal etmek yerinde olur. Çünkü ithal hayvanların mezbahalarımızda işlenmesi, bu sektörü de ayakta tutacaktır” şeklinde konuştu.

Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı olarak, her platformda Türkiye’nin istikrarlı bir hayvancılık politikasına sahip olmadığını vurguladığını aktaran Başar, “Hayvancılık sektörü, dün olduğu gibi bugün de ithalat korkusu yaşamaktadır. İthalat yerine, uygun desteklemelerle hayvancılık sektörü kalkındırılmalı, bu doğrultuda kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın yanı sıra ihracat yapan bir ülke konumuna gelmelidir. Önümüz Kurban Bayramı. Her ne kadar Et ve Süt Kurumu ürünlerinde yüzde 5 indirim kararı alsa da bu karar çok fazla bir şey değiştirmeyecektir. Et fiyatları dün olduğu gibi bugünde artmaya devam edecektir. İnsanlar tarım ve hayvancılık ülkesinde ucuz et yiyemiyor. Bunun tek nedeni sürekli dile getirdiğimiz gibi girdi maliyetleri. Ümit ediyorum ki et fiyatları Kurban Bayramından sonra düşüşe geçer. Çünkü artık piyasa stabil hala gelecek, tüketim düşecek, düştüğü zamanda zaten yerli üretim var” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive