GündemManşetBoşaltılan Depremevleri’nde ilginç duvar yazıları

1 sene ago

Burdur’da kentsel dönüşüm projesi dahilinde yerine yeni konutlar yapılacağı için boşaltılan Bozkurt Mahallesi’ndeki Depremevleri konutlarının duvarlarına yazılan yazılar dikkat çekiyor.

Burdur’da 1971 yılında meydana gelen depremden sonra yapılan 46 blok’taki 320 dairenin hak saipleri Toplu Konut İdaresi ile anlaşmaya vardı. Hak sahiplerinden 304’ü tapu devrini yaptı. 16 kişi ise kamulaştırma bedeli alacak. Toplu Konut İdaresi tarafından yeni konutların yapılacağı Depremevlerindeki daireler boşaltıldıktan sonra blokların arasında sadece hurdacıların sesi duyuluyor.

Boşaltılan blokların duvarlarındaki yazılar ise dikkat çekiyor. Yazılarda; ‘Sözün bittiği yer, Kat karşılığı sattılar top oynadığımız arsaları, Binaları yıkın, ama içine hayallerimizi de katın, TOKİ yavaş ciğerimi söktün, incitmeden yıkın, Hoşçakal Çocukluğum, anılarım. Elveda’ yazıları dikkat çekiyor.

Depremevleri’nde 15 yıldır bakkal dükkânı çalıştıran Salih Alp Akçay DHA’ya yaptığı açıklamada; “15 senedir burada bakkallık yapıyordum. Evler yıkılacak olunca biz de buradan ayrılıyoruz” dedi.

1974 yılından bu yana Depremevlerinde oturduğunu söyleyen Emekli Öğretmen Tekin Büyükyağcı (77) “45 yıldır burada oturuyorum. Hatıralarımız var. Üzülerek ayrılıyoruz. Komşularımız iyiydi. İnşallah yeni evimize kavuşunca çok daha memnun olacağız” diye konuştu.

Terzi Mehmet Erkalp (50); “20 senedir Depremevleri’nde oturuyorum. 12 Nisan’dan itibaren yıkım başlayacak. Yeni evlerimizin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Necati Çılgın isimli vatandaş ise; “20 yıl burada oturdum. 12 sene kirada oturdum daha sonra kendi evimi aldım. Komşuluklarımız çok güzeldi. Kapılarımız kilitli kalmazdı. Bu evler 70 metrekare idi. Buralar dar olduğu için sıkıntı çektik. Şimdi 118 metrekarelik TOKİ konutlarından satın alacağız. İnşallah hayırlı olur” temennisinde bulundu.

Hurdacı Mehmet Öztürk’de; “buralarda kentsel dönüşüm olduğu için eski Depremevleri yıkılıyor ve yeni Toki konutları yapılacak. Ev sahipleri hurdalarını sattı. Biz de bunları satın aldık” dedi.

Öte yandan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve Cumhur İttifakı Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt yaptıkları ortak açıklamada Depremevleri bölgesinde yapılacak 655 konut yapım işinin ihalesinin gerçekleştirildiğini hatırlattılar.

Açıklamada; “Burdur Depremevleri sakinlerimizin bir süredir bekledikleri ihalenin sonuçlanmış olması bizleri de son derece memnun etmiştir. Artık tüm prosedürler tamamlanmış olup, İhale Alan Firma Güçar İnş. San. Tic. A.Ş oldu.ihale alan firmaya yer teslimin yapılmasıyla birlikte Nisan Ayında yıkım ve hafriyat başlayacak olup, devamında inşaatlar yükselmeye başlayacaktır. Bozkurt Mahallesi Burdur’da Kentsel Dönüşümün bir başlangıcıdır. Bu dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte Bozkurt Mahallemiz yepyeni bir çehreye kavuşacak” denildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive