ManşetBorsa Başkanlığına aday olan BAKİ VAROL: “Burdur’un güçlü başkanlara, liderlere ihtiyacı var”

2 sene ago

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) meslek grubu seçimlerinin ardından ilimizde bütün gözler Burdur Ticaret Borsası (BTB) seçimine çevrildi. Burdur’un Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı öteki kuruluşu Ticaret Borsası camiasında hareketli günler yaşanıyor. 15 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak olan Borsa seçiminin, üç adaylı bir yarış, rekabet içersinde geçmesi bekleniyor. 1999-2013 yılları arasında üç dönem üst üste Borsa Başkanlığı görevini yürüten, Burdur’un renkli simalarından, iş adamı Varollar A.Ş yönetim kurulu başkanı Baki Varol, Borsa başkanlığına yeniden talip oldu.

5 yıl önceki seçimde Yılmaz Başar’a karşı kaybeden Varol, iddialı bir şekilde sahalara geri döndü. Burdur’un güçlü bir sivil toplum liderine, önderine ihtiyacı olduğunu belirten Baki Varol, il’deki bu eksikliğe cevap vermek, Burdur’un sorunlarını çözüme kavuşmasına yardımcı olabilmek için Ticaret Borsası başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Salı akşamı Serenler Tepesi Varollar Restoran’da düzenlenen geniş katılımlı toplantıda, Borsa başkanlığı adaylığını açıklayarak seçim çalışmalarını başlatan Varol, “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı” dedi.

Başkanlığı döneminde Et Kombinasının satışı Güçbirliği oluşumu, BURYEM’in yeniden işlerlik kazanması, Borsa binasının tamamlanması gibi öne çıkan icraatlarını hatırlatan, sektördeki birçok sorunun çözümü için Borsa başkanlığı dönemlerinde yaptığı hizmetleri anlatarak, yeni dönemde bu hizmetleri referans göstererek- daha iyilerini yapabilmek için göreve soyunduğunu dile getirdi.

Baki Varol’un adaylığını açıkladığı toplantı geniş katılımı ile de dikkat çekti. Borsa üyelerinin yanı sıra toplumun geniş kesimleri toplantıya katılarak Baki Varol’u yanında olduklarını, desteklerini ilan ettiler.

Eski Borsa başkanlarından Kadir Gönülaçar, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Güçbirliği’nin sahibi iş adamı Hasan Hüseyin Aksöz, Ziraat Odası eski başkanı Kemal Kubilay, yaptıkları konuşmalarda adaylığını açıklayan Varol’a destek olduklarını kamuoyu ila paylaştılar.

“BEN DEĞİL BİZ, ANLAYIŞI İLE HİZMET ETTİM”

Varollar A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol konuşmasında; Burdur Ticaret Borsası’nda 1999’dan 2013 Mayıs ayına kadar başkan olyarak görev yaptığını hatırlattı. Borsa’ya ne alınacaksa, ne yapılacaksa her kesimin fikrini ve onayını alarak hizmet ettiklerinin altını çizen Varol, “başarımızın sırrı, ben değil, biz olmamız oldu” dedi.

Varol; “Hiçbir şekilde ayrım yapmadan tüm üyelerimize hizmet etmek için yeniden adayım. Gururla söylüyorum. Burdur Et Kombinası satın alınarak halen daha çalışıyor. Doğru mu dur? Bu konuda Hasan Aksöz kardeşimize teşekkür etmek istiyorum. Et kombinasını bitirdik atıl durumda bekleyen Burdur Yem Fabrikasını (BURYEM) ilimiz ekonomisine kazandırdık. Ve bu 5,5 yıl kapalı olan işçi tazminatlarını dahi ödeyemeyecek durumda olan fabrikayı Burdur Ticaret Borsası olarak ilimiz ekonomisine kazandırdık” şeklinde konuştu.

Dört buçuk yıldır iş başında olan mevcut başkan Yılmaz Başar ile yönetimini eleştiren Varol; “Arkadaş; siz 4,5 yılda ne yaptınız bunun hesabı sorulmayacak mı? Mutlaka olacaktır. Biriniz sormazsa biriniz soracaktır. Ama basın burada sorun! 4,5 yıl Baki Varol Borsa ile ilgili her hangi bir yorum yaptı mı? Yapmadım! İyi götürüyorlar, ben yanlarındayım. Bana bir şey sormak istedikleri var ise 24 saat hizmet etmeye hazırım dedim. Ama Sayın başkan belki kızacak ama bir kere iş için aradı beni” diye konuştu.

15 Nisan Pazar günü yapılacak Borsa seçimlerine üyeleri ve dostlarının desteği ile yeniden aday olduğunu açıklayan Varol; “İnşallah bizler ve sizler bir bütün olarak hizmet etmeyi Allah nasip eder. Tabii ki; Allah hayırlısı ise nasip etsin. Bizi üzecek ise nasip etmesin” dedi.

Süt sektöründe yaşanan sorunların çözümü içinde çalıştıklarını anımsatan Varol, süt fiyatları ve süt tozu hakkında Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, TOBB ve Ulusal Süt Konseyi’nde yaptığı çalışmalardan da söz etti.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik konuşmasında; “İnşallah Baki Varol beyin adaylığı hayırlara vesile olur. İnşallah önümüzdeki seçimlerde tekrar o eski günlerimize kavuşuruz. O eski sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içerisinde çalıştığı günlere kavuşuruz” temennisinde bulundu.

Seçilmiş biri olarak taraf olmasının etik olmadığını ancak Baki Varol’un aynı zamanda dünürü olduğunu hatırlatan Keyik, “Aleni ve açık açık olarak Baki Varol’un destekçisiyim. Diğer arkadaşlarımın da beni anlayışla karşılayacaklarını düşünüyorum” dedi.

Burdur Güç Birliği A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aksöz de konuşmasında mevcut Borsa yönetimini eleştirdi, Baki Varol’dan övgüyle söz etti. Aksöz; “Bizim tekrar Ankara’da varlığımızı hissettirmemiz lazım. Baki Bey başkan iken ilimizde herhangi bir sorun olduğunda STK’lar birlik ve beraberlik içerisinde sorunlarını çözüyordu. Son 5 yılda bu birlik ve beraberliğin sağlandığı görmedim. İsim çok önemli değil Burdur Ticaret Borsası’na başkan lazım. Benim içime sindiği için Baki Varol’un arkasına düştüm” şeklinde konuştu.

Borsa eski başkanlarından Uğur Gıda A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gönülaçar da konuşmasında; “Başkanlığım döneminde Borsa binasının temelini atmıştık. Baki Varol, görevi devir aldıktan sonra inşaatı tamamlayarak, hizmetleri daha ileriye götürdü. Hakikaten benim dahi yapmaya cesaret edemeyeceğim hizmetleri üstüne giderek yaptı. Takdir edilecek bir olay. Dediği ve anlattığı tüm hizmetler doğrudur. Ne yaptıysa, ‘onursal başkanım diye beni aradı fikrimizi ve onayımızı aldı’ Kendilerine ayrıca bu durumdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Burdur Ziraat Odası eski başkanlarından Kemal Kubilay; “Tefenni, Ağlasun ve Çavdır’a Ziraat Odalarını açtık. Bunda sayın Baki Varol’un çok büyük katkısı vardır. Bizi teşvik etti” diyerek, Varol’a Borsa seçiminde desteğini açıkladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive