EkonomiManşetBorsa Başkanı Başar: “Yem fiyatları mutlaka düşürülmeli”

2 sene ago

Son günlerde ‘ucuz et’ tartışmalarıyla birlikte sıkça gündeme gelen çiftçinin yüksek girdi maliyetleri sorunu, tarım ve hayvancılık’ta yaşanan sorunların ithalatla çözülmeyeceği, ancak üretimle, üretimin teşvik edilmesiyle çözülebileceğine dair görüşlerin kamuoyunda geniş yankı bulduğu ortamda, Burdur Ticaret Borsası Başkanı veteriner hekim Yılmaz Başar da bir çıkış yaparak sektörün sıkıntılarını dile getirdi.

Çiftçinin sürekli artış gösteren girdi maliyetlerinde en büyük gider kalemlerinden birinin yem fiyatları olduğunu hatırlatan Başar, yem fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, bir çuval fabrika yeminin 20 TL olması gerektiğini söyledi. (Ülkemizde yem’in bir çuval fiyatı 55-70 TL arasında değişiyor)

Borsa Başkanı Yılmaz Başar sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“İthalatla üretici terbiyesi devam ediyor. Bu şekilde devam edilirse gıda üretiminde tamamen tüketici bir ülkeye sahip olacağız hızla insanımız gıda üretiminden uzaklaşıyor. Geçici önlemlerin yerine radikal kararlar alınıp üretici üretim yapmaya sevk edilmelidir. Yıllarca keçi ve koyun üreticimiz asfaltta üretim yaptı yaptırıldı uyardık, dinlenmedik sonuç et açığı, şimdi de 29 TL’den kıyma satılacak. İyi hoş da ülkemde 1 kg etin maliyetini bilen var mı? Et’in fiyatından önce girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi gerekir sonra zaten et fiyatı da düşer süt’te kimse merak etmesin, üreticinin gözü çok parada değil karnının doymasın da, bu ülkede herkesi doyurduk ama üreticim hep aç kaldı buna dur demenin zamanı geldi hatta geçti. Sayın Bakanımızın et fiyatını 29 TL’ye çekmesini ayakta alkışlarım tek bir şartla bir çuval fabrika yemini 20 TL’ye düşürürse saygılarımı sunarım.”

Kodlama : SadeMedia Interactive