EkonomiManşetBor ve Kırşehir Şeker Fabrikalarının özelleştirme ihalesi gerçekleşti, Burdur’da dikkatler 18 Nisan’a çevrildi

2 sene ago

Kamu’ya ait 14 Şeker Fabrikası’nın satış takviminde ihale süreçleri işlemeye başladı. Yaklaşık iki aydır Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ülke gündeminde ve ilimizde en öne çıkan konulardan biri… Tartışmalara, eleştirilere neden olan Şeker Fabrikalarının satışında içerisinde ilimizdeki Burdur Şeker Fabirkası’nın da bulunduğu 14 Fabrika’dan ikisinini ihalesi önceki gün yapıldı.

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikakalarının özelleştirilmesi ihalesi yapıldı. Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), kurumun başkan yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihalede, Bor Şeker Fabrikası için en yüksek teklifi 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi.

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi ihalesinde ise; en yüksek teklifi 330 milyon lira ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. verdi.

Teknik olarak sonuçlanan bu iki ihalenin neticesi, Komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.

14 Şeker Fabrikası’nda satış ihalelerine başlanması ile birlikte ilimizde de bütün dikkatler 18 Nisan 2018 tarihindeki ihaleye çevrildi. Özelleştirme İderesi’nin açıkladığı takvimde Burdur Şeker Fabrikasınını satış ihalesinde tekliflerin 18 Nisan 2018 Çarşamba günü alınacağı duyurulmuştu…

Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikalarına gösterilen ilgi, verilen teklifler, Hükümetin şimdiye kadar Şeker Fabrikalarını özelleştirme kararında geri adım atmaması, 18 Nisan’da Burdur Şeker Fabrikası satışına da yoğun bir ilgi olacağının sinyallerini veriyor. Bor Şeker Fabrikasına en yüksek teklifi veren Doğuş Çay Grubu’nun yetkilileri Burdur Şeker Faübrikası’na da gelerek incelemelerde bulunmuştu…

Burdur’da da ortak bir girişim grubunun %75’i ilimizdeki iş adamlarından oluşan geri kalan % 25’inin ise sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir şirketin, Burdur Şeker Fabrikası ihalesine girerek, teklif vermesi, açık artırmaya katılması bekleniyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive