ÇevreEkonomiGündemİlçeManşetBÖLGESEL OSB fikrinde ilk adım

5 sene ago

BUTSO, ITSO ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanları Yusuf Keyik, Şükrü Başdeğirmen ve Davut Çetin, son yıllarda söz edilen “Batı Akdeniz Bölgesel OSB” fikrinde ilk adımı attılar.

Bölgesel OSB hakkında BUTSO Basın Bürosu’ndan şu açıklama yapıldı:

“Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Meclis Başkanı Osman Şahlan ile Ağlasun İlçe Belediye Başkanı Aydın Kaplan, Ağlasun Belediye Başkanlığında bir araya gelerek, “Bölgesel OSB” fikrinde ilk adımı attılar.

Burdur Defterdarı Sedat Ayyıldız ile diğer bazı bürokratların da katıldığı ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in mazereti nedeniyle katılamadığı toplantıda; Batı Akdeniz Bölgesi Oda Başkanlarının geçmiş yıllardan beri dile getirdikleri “Batı Akdeniz Bölgesinde merkezi bir yerde Bölgesel OSB kurulmalı” fikri üzerinde ilk çalışma olarak, yer tespiti incelemesi yaptılar. “Bölgesel OSB için, Çeltikçi ve Ağlasun ilçeleri arasında bir yer arayışı” çalışmasına ilişkin bir açıklama yapan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik şunları söyledi:

“Yaklaşık 5-6 yıldır, bölgemiz Oda başkanları olarak, her bir araya gelişte dile getirdiğimiz, Batı Akdeniz Bölgesinde büyük ve ortak bir Bölgesel OSB kurulmalı fikri konuşuluyordu. Hızlı bir gelişim gösteren Dünya turizm şehri Antalya’da yeni bir OSB alanının kalmaması, Burdur ve Isparta’nın ise yatırıma ihtiyacı olması sebepleriyle, özellikle ağır sanayi yatırımlarının yer alacağı Bölgesel OSB için, üç il Oda Başkanları olarak bir çalışma başlattık. Bu ilk çalışmamızı, üç ilin merkezi sayılabilecek Çeltikçi ve Ağlasun İlçeleri arasında kalan arazileri inceleme konusu olarak belirledik. Ağlasun Belediye Başkanımızın makamında başladığımız çalışmaları, alanların yerinde incelenmesi ve Sagalassos Lodge& SPA otelinde değerlendirme şeklinde sürdürdük. Ön belirleme alanları üzerinde durum ve arazi ıslah çalışmalarının yapılabilme olasılıklarının incelenmesine karar verdik. Önümüzdeki dönemlerde, bu konuya ilişkin olarak gelecek bilgi ve raporlar üzerinde, daha ileri adım çalışmaları yapılacak ve bir program ortaya konacaktır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive