Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından yürütülmekte olan “Bölgesel Kalkınma Hayvancılık Projesi” 2020 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Ali Murat Alparslan ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Öner, yürütme kurulu üyeleri ve merkez müdürleri katıldı.

Devam eden koronavirüs küresel salgını nedeniyle birçok toplantının çevrimiçi yapıldığını söyleyen Rektör Korkmaz, toplantıda yaptığı konuşmada “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında küresel salgın döneminde de çok sayıda arkadaşımız sahaya indi, saha çalışmalarını sürdürdü. Bir takım riskleri yöneterek çalışmalarımıza devem etmemiz gerekiyor. MAKÜ’nün ortaya koymuş olduğu bir perspektif var. Biz en başında göreve niyetlendiğimizde de kendi adımıza bir söylemimiz vardı; bir üniversitenin bir şehri değiştirebileceğini vurguladığımız çok sayıda konuşmamız oldu. MAKÜ’de bin akademisyen sayısını geçtik. Bir şehri değiştirmek için de bütün imkanları, bakış açımızı, bütün gücümüzü, eğitim-öğretimi ve Ar-Ge’yi ihmal etmeden bir anda yaklaşımımızı topluma çevirdik.” ifadelerini kullandı.

Çağın gelişen teknolojileri ile projeleri birleştirme çabası içinde olduklarını ifade eden Rektör Korkmaz, hayvancılık alanında yeni bir yaklaşım sergileyip “Hayvancılık 4.0” projesini uygulamak istediklerini belirtti. Rektör Korkmaz, konuşmasını, “MAKÜ’lü akademisyenler ülke sorunlarına çözüm arayışı içerisindeler. Bu projemizde 140’ın üzerinde akademik personel görev alıyor. Bölgesel kalkınmada bir üniversitenin nasıl çalışması gerektiğini, kurgumuz ve elde ettiğimiz deneyimlerle bir model olarak sunmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde küresel salgın sürecinde önemli iyi gelişmelerin olacağını varsayıyorum. Hep olumlu bir beklenti içinde olursak önlem ve tedbirleri alarak gelecekte çok daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum. Ülkemize yararlı olalım, yararlı işler yapalım. Emeği geçen herkese, akademik ve idari kadromuza çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle tamamladı.

Konuşmanın ardından proje yürütme kurulu üyelerine Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından hediye takdimi yapıldı. Yapılan hediye takdiminin ardından toplantı sona erdi.