EkonomiManşetBÖLGESEL KALKINMA için lokomotif sektörler destekleniyor (BAKA’dan üç il’de güdümlü projeler)

2 sene ago

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)  Yönetim Kurulu yılın ilk toplantısı Antalya’da yaptı

2009 yılında kurulan, Batı Akdeniz bölgesindeki üç il’in Antalya, Burdur ve Isparta vilayetleri arasındaki bölgesel iş birliği, diyalog kanallarını geliştirerek, bölgesel kalkınmayı amaçlayan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) bölgenin dinamiklerine hitap eden üç proje geliştirerek, bölge ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Antalya’da Güneş Enerjisi, Burdur’da Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile Isparta’da Gül ve Tıbbi Aromatik Bitki Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, bölgenin çehresini, bölge ekonomisini güçlendirmeye dönük adımlar… BAKA dönem başkanlığı, yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten ilimiz Valisi Şerif Yılmaz, BAKA çalışmalarına da büyük önem veriyor. Vali Yılmaz her fırsatta BAKA projelerinin önemine dikkat çekerek, bölgesel kalkınma, bölgesel gelişim fikirlerinin Batı Akdeniz coğrafyasında güçlenmesi gerektiğini dile getiriyor.

BAKA Güdümlü Antalya’da Yapılacak Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Projesinin  Protokol İmza ve Lansman Töreni yapıldı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu, yeni yılın ilk olağan toplantısını  önceki gün Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirdi.  Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Dönem Başkanı Vali Yılmaz’ın yanı sıra, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, Burdur İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ile uzmanlar katıldı.

Yönetim Kurulu toplantısının BAKA’nın güdümlü proje desteğiyle Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği büyük bir alanda sulamayı güneş enerjisiyle gerçekleştirip maliyetleri düşürecek projenin imza töreni nedeniyle Antalya’da yapıldığını belirten Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif Yılmaz, BAKA’nın diğer iki güdümlü projesinin de aynı süreçte hayata geçirilecek Burdur’da Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile Isparta’da Gül ve Tıbbi Aromatik Bitki Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı olduğunu belirtti. Vali Yılmaz, “3 güdümlü projeyle bölgemizde lokomotif görev üstlenen sektörlerin böylelikle desteklenmesi, hem tarımda, hem hayvancılıkta sanayiye yönelik yüzünü de gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Komşu ilimiz Antalya’da Antalya Büşükşehir Belediyesi ile BAKA iş birliğiyle hayata geçirilecek olan, önceki gün imza töreni gerçekleşen tarım sektöründe güneş enerjisi projesini değerlendiren Vali Yılmaz, “bu projeyle birlikte özellikle çok geniş bir alana hitap eden tarım sektörünün, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hareket eden, bünyesine dahil olan sulama birliklerinin elektrik giderlerini yüzde 80 oranında düşürecek olan bir projenin hayata geçirilmesi sürecini başlatmış olacağız” diye konuştu.

“MALİYETLERDEKİ DÜŞÜŞ ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYE YANSIYACAK”

Vali Yılmaz, “Bu proje, tarım alanında desteklenen ilk güneş enerjisi projesi olacak. Bölgenin sadece turizm değil, aynı zamanda tarımın da özellikle serayla beraber olarak çok önemli bir merkez olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında tarımla ilgili Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Tarım Bakanlığı tarafından yapılan destekler var ancak bu BAKA tarafından desteklenen güdümlü ilk güneş enerjisi projesi olması da önemli. Büyükşehir Belediyemiz’in hazırlamış olduğu proje sulamada enerji maliyetleri düşürecek, aradaki kâr üreticiye ve tüketiciye yansıyacak.

Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile ilgili süreci de tamamladık, sözleşme imzalama aşamasına gelindi. Yine aynı şekilde Isparta SDÜ tarafından hazırlanan Gül ve Tıbbi Aromatik Bitki Ürünleri Araştırma ve Geliştirme laboratuvarı da bölgemiz açısından çok önemsediğimiz projeler. Burdur, Isparta ile Antalya’nın kırsal kesimine hitap edecek çok geniş bir alanda tıbbi aromatik bitkilerle ilgili doğal ortamın da değerlendirileceği bir proje.  Bu 3 güdümlü projeyle bölgemizde lokomotif görev üstlenen sektörlerin de desteklenmesi, hem tarımda, hem hayvancılıkla bunun sanayiye yönelik yüzünü de gerçekleştirmiş olacağız.”

2018 MALİ DESTEK PROGRAMLARI

Yine aynı şekilde 2018 Mali Destek Programları çerçevesinde çağrıya çıktık. Biri Küçük Ölçekli Altyapı Destek Programı, bölgemizde üretimi artırıcı, maliyetleri düşürücü, ekonomik kalkınmayı destekleyici, çevre kirliliğini önleyici, bireylerin yaşam standardını ve kalitesini yükseltici ve toplumsal refahı artırıcı altyapıların inşa edilmesi iyileştirilmesiyle ilgili olacak.   Yine aynı şekilde; Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı çerçevesinde de ‘bölgemizde enerji potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgede çevre dostu teknolojilerin kullanılmasına yönelik farkındalığın artırılması ve bölgedeki üreticilerin ve kurumların enerji maliyetlerinin azaltılması’ yönünde çağrıya çıktık. İnşallah bu çağrıda 20 milyon TL toplam kaynağımızı da kurumun Ajansın belirlediği kriterler çerçevesinde süreci başlatmış olacağız, bilgilendirme toplantılarından sonra talepleri alıp değerlendirip en kısa sürede bu projeleri destekleme yoluna gideceğiz” şeklinde konuştu.

BAKA Dönem Başkanı Vali Şerif Yılmaz ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından protokolü imzalanan proje ile üretilecek enerji, sulama kooperatifleri kanalıyla 7 bin 429 çiftçi aileye  sulama desteği olarak kullandırılacak. Proje kapsamında Antalya Döşemealtı ilçesi Dağbeli Mahallesi Mellidağ mevkisinde uygulanacak proje kapsamında 2,82 Megavat (MW) kurulu gücünde güneş enerjisi santrali inşa edilecek ve santralden elde edilecek, enerji tarımsal sulamada kullanılmak üzere çiftçilere ücretsiz olarak verilecek.

Antalya’da düzenlenen 2018 yılının ilk olağan yönetim kurulu toplantısının ardından düzenlenen protokol imza törenine; Dönem Başkanı Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, AK Parti Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın ve Mustafa Köse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, BAKA yönetim kurulu üyeleri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive