GenelBoğulma vakalarına karşı; İLKYARDIM TİMİ HAZIR

5 sene ago

Burdur’da Vali Hasan Kürklü’nün talimatıyla, su altı ve su üstü afetlerde ilk yardım için özel bir ekip kuruldu. Geçtiğimiz hafta kurulan ilk yardım ekibinin ilk görevlendirmeleri yapıldı.

Burdur’da özellikle göl ve göletlerde yaşanabilecek boğulmalara karşı, içerisinde tamamen profesyonel kişilerden oluşan özel bir ilk yardım timi kuruldu. Vali Hasan Kürklü’nün talimatıyla kurulan ekipte; boğulmalarda ilk yardım eğitimi alan, dalgıçlık yapabilen 2 kamu görevlisi, 2 jandarma astsubayı, 2 hemşire, 1 doktor, 4 beden eğitimi öğretmeni ve 1 sağlık çalışanı bulunuyor. Ekip, su altı ve su üstü afetler için, şehir merkezi ve il dışında, uzmanlar tarafından özel eğitimlere tabi tutulacaklar .

Yaz aylarının gelmesiyle, en korkulan felaketlerin başında gelen boğulmalara karşı Vali Hasan Kürklü düğmeye bastı. Burdur’da profesyonel dalgıçlar bulunsa da geçtiğimiz yıllarda yaşanan boğulma olaylarında, kimi zaman Isparta’dan ekiplerin getirilmesi, göl ve göletlerimizde yaşanan boğulmalarda kişilerin kurtarılamaması ve can kaybı olması, Burdurluları üzmüş ve kimi zaman tepkilere yol açmıştı.

KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Bu yıl da yazın gelmesiyle beraber, olası boğulma ve can kaybına karşı Vali Hasan Kürklü, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile irtibata geçerek, özel bir ekibin kurulması için talimatı verdi. Edinilen bilgiye göre; tamamen özel, alanında uzman kişilerden oluşan bir ekip oluşturuldu ve Vali Kürklü, gerekli görevlendirmeleri yaptı. Ekip, şimdi uzmanlar tarafından verilecek, su altı ve su üstü afetlerinin tüm detaylarını içeren özel eğitimler almaya hazırlanıyor. Ekipte, kamu kurumlarında görevli, dalgıçlık belgesi bulunan iki kamu görevlisi, 2 jandarma astsubayı, 2 hemşire, 1 doktor, 4 beden eğitimi öğretmeni ve 1 sağlık çalışanı bulunuyor.

İLK ÖZEL EKİP

Su altı ve su üstü afetlerinde görev alacak ekip, Burdur’un ilk özel ekibi olma özelliğini taşıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive