ManşetSiyasetİçme suyu konusunda konuşan BAŞKAN ERCENGİZ: “Biz, gerekli adımları zaten attık”

1 sene ago

Burdur’un içme suyu meselesi en önemli meselemizdir. İçme suyu meselesini çözeceğiz” açıklaması yapan AK Parti Burdur Belediye Başkanı Adayı Deniz Kurt’a, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, konunun teknik detaylarıyla birlikte cevap verdi. Geçtiğimiz Pazartesi akşamı Burkent’teki Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde Uzay Çatı pazarcı esnafıyla akşam yemeğinde buluşan Başkan Ercengiz, içme suyu yatırımlarına da değinerek, AK Partililerin içme suyu yaklaşımını eleştirdi.

“6 ay öncesinde Burdur Belediyesi’nin isale hattının nereden geçtiğini bilmeyenler, bugün içme suyu sorununu çözeceğim derse bu iş sadece siyasidir. Devlet zihniyetinden uzak, siyasi açıklama” diyen Başkan Ercengiz şunları söyledi:

“İçme suyuyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Elbette herkes kendi iddiasını ortaya koyacak. Aday arkadaşımız bugün demiş ki, ‘içme sorunu bizim en önemli meselemiz, ben bunu çözeceğim.”

2015 yılında, hatta 2014 yılının Temmuz, Ağustos aylarıydı; Sayın Orman Bakanı’nı bölgemiz milletvekilleriyle ziyaret ettik. Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun seçime bir hafta kala Burdur’a gelip ‘içme sorunu benim sorunum, bu benim vebalim, çözmek zorundayım’ sözlerini de içeren gazete küpurlarını da alıp bir dosya yaparak, Sayın Bakan’a dedik ki; ‘Sayın Bakan’ım, Burdur’un bir içme sorunu var, siz söz verdiniz. Bu sözü yerine getirmenizi istiyoruz’ dedik. Bakan dedi ki, ‘Başkan sen de atıp tutmuşsun, bu sorunu ben çözeceğim diye!’ Efendim koskoca Bakan’ın sözünün üzerine söz söylenmez’ dedik. Güldük, eğlendik. Bakan dedi ki ‘Başkan yaman çıktı.’

PARASINI BURDUR BELEDİYESİ ÖDEMEK KAYDIYLA DSİ TARAFINDAN İSALE HATLARI VE DEPO YAPILDI

Ve bunun üzerine Bakan’ın talimatıyla Biz Belediye olarak 2015 yılında Devlet Su İşleri (DSİ ile) masaya oturduk ve bir protokol imzaladık. Neyi imzaladık? Burdur’da içme suyu sondajlarının, su taşıma borularının, yani isale hattının ve depolarının ve arıtma yumuşatma tesislerinin DSİ tarafından yapılarak Burdur Belediyesi’ne anahtar teslimi teslim edilmesi, karşılığında da Burdur Belediyesi olarak bütün yurttaşlar olarak, sizler olarak, bizler olarak borçlanacağımız bir protokole imza attık. Bu iş ne zaman başladı? 2017 yılında başladı. İsale hattı dediğimiz borular döşendi. Sondajlar yenilendi. Hemen Susamlık’ın karşısındaki alana 10 bin m3’lük depo yapıldı.

ARITMA YMUŞATMA TESİSİ EKONOMİK KRİZ SEBEBİYLE 2019’A KALDI

Tam arıtma yumuşatma tesisinin ihalesi yapılacakken 2018 Ağustos ayında bir ekonomik sallantı oldu. Yatırımlar ileri bir tarihe ertelendi. 2019 yılı yatırım planına inşallah alınacak ve yapılacak. Bunların hesabını görüp arıtma yumuşatma tesisini biz yapacağız.

BU KADAR BASİT; HÜKÜMET OLUP OLMAMAK ARASINDA HİÇBİR FARK YOK!

Bu kadar basit. Hükümette olmakla olmamak arasında hiçbir fark yok.Şimdi 6 ay öncesinde Burdur Belediyesi’nin isale hattının nereden geçtiğini bilmeyenler bugün içme suyu sorununu çözeceğim derse bu iş sadece siyasidir. Biraz devlet ciddiyetiyle konuştuğumuz zaman ben bugün Gökpınar’dan İnsuyu’ndan metre metre hangi noktadan bizim içme suyu hattının geçtiğini size gözüm kapalı çizebilirim.

Biz 5 yıldır Belediye ile yatıyoruz Belediye ile kalkıyoruz. Vatandaşımızın içme suyundan, arıtma tesisinde, yanan çöpün rehabilite edilip bugün 100 trilyon liralık yatırım getirilmesinden birilerinin haberi yokken ben 4 yıl önce Almanya’da Erfurt kentinde çöplükte 3 gün boyunca yatıp kalktım.”

Kodlama : SadeMedia Interactive