GündemManşet“Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz”

9 ay ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Kadın Kolları Başkanı Ziynet Gezer, önceki gün Kırıkkale’de, eski eşi tarafından vahşice katledilen Emine Bulut cinayetiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Kadın cinayetlerine sessiz kalmayacaklarının altını çizen Gezer, “Biz iyi hal indirimi istemiyoruz,tahrik indirimi istemiyoruz , ÖLMEK İSTEMİYORUZ, bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Kırıkkale’de eski eşi tarafından çocuğunun  gözleri önünde ölödürülen Emine Bulut cinayeti, ülke gündemine biranda oturmuş, yaşanan bu vahşet, toplumun tüm kesimleri tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Yaşanan bu korkunç vahşete, bir tepki de CHP Burdur İl Kadın Kolları Başkanlığı’ndan geldi.

CHP İl Kadın Kolları Başkarı Ziynet Gezer, Cumhuriyet Meydanı’nda, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve partililerin katılımıyla basın açıklaması yaptı.

‘Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat, sözleriyle açıklamasına başlayan Gezer, “Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk… Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde.

“Ölmek istemiyorum” diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye’de kadın olmanın ne kadar   zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz” dedi.

Her gün onlarca kadının erkek şiddetine maruz kaldığına dikkat çeken Gezer, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü, “Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor!

Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor!

Çünkü bu ülkede adalet de erkek!

Bilinsin ki;

Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz:

  • Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,
  • Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar,
  • 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler,
  • Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar,
  • Boşanmayı tabulaştıranlar,
  • Nafaka hakkına saldıranlar,
  • Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar,
  • Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi?

Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması?

Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz.

“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz.

Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı.

Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?

Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK!

Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil.

Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.

Biz iyi hal indirimi istemiyoruz

Tahrik indirimi istemiyoruz

ÖLMEK İSTEMİYORUZ

Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız!

Alışmayacağız, susmayacağız!

Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz!

Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız.

Bu ülkede

Anneler ölmeyecek!

Çocuklar ağlamayacak!”

Kodlama : SadeMedia Interactive