EğitimGündemManşet“BİZ; BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ” Sosyal projeler şehri; Burdur

8 ay ago

“3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü” dolayısıyla, dün bütün dünyada, ülkemizde ve ilimizde çeşitli etkinlikler gerçekleşti.

“Sosyal projeler şehri” olma yolunda hızla ilerleyen Burdur’da ‘Engelliler Günü’ farklı etkinliklere sahne oldu. Özel çocuklar hazırladıkları gösterilerle, engelleri nasıl aştıklarını bir kez daha ortaya koydular.

Sevgi; her engeli aşar

Burdur şehir merkezinde Necip Fazıl Kısakürek Salonunda gerçekleşen özel etkinlikte aynı zamanda “Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi”nin tanıtımı da yapıldı. Altı ana başlıktan oluşan, dezavantajlı gruplara hitap eden, Vali Hasan Şıldak ile eşi Fatma Nur Şıldak’ın da çok yakından takip ettiği Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi, pek çok farklı, sosyal içerikli etkinliklerin düzenli ve koordineli bir şekilde yapılmasını, toplumun geniş kesimlerine ulaşmayı sağlıyor.

Aranızdayız

‘Burdur Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi’nin birinci konu başlığı da “Aranızdayız” temasıyla engelli, özel çocukları ve ailelerini kapsıyor.

Toplumun engelliler hakkında dikkatini çekmek, onları anlamasına yardımcı olmak, karşılaştıkları meselelerin çözümlerine katkı sağlamak amacıyla dün şehrimizde düzenlenen ‘Engelliler Günü’nde, içten yaklaşımlar, öğrenciler ve öğretmenlerin performansları, ailelerin ilgisi, Burdur Valiliği’nin ilgili kurumlar aracılığıyla yürüttüğü, Vali Şıldak’ın da yakından ilgilendiği sosyal projelerin toplum nezdinde ne kadar kabul gördüğünü de bir kez daha ortaya koymuş oldu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Burdur Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda etkinlik düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Burdur Valiliği tarafından yürütülmekte olan “Burdur Sosyal Kültürel Bütünleşme” projesi Burdur Valiliği proje uzmanı Meltem Kılınç tarafından sunulmasıyla devam edildi.

1- Şehit yakınları ve gazilerimiz için ( Şühedalara vefa),

2- Yaşlılar için (Sağlıkla yaş alıyorum),

3- Sosyal ekonomik destek almaya ihtiyacı olan aileler için ( Paylaştıkça çoğalır),

4- Koruma ve bakım altında bulunan çocuklar için

( Sevgi ile el ele)

5- Evde özel eğitim hizmeti alan çocuklar için ( evim okulum, okulum evim)

6- Engelliler, Özel çocuklar ve aileleri için (Aranızdayız)

projeleri hakkında bilgiler veren proje uzmanı Meltem Kılınç’ın ardından  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven ve Engelli yakını Hacer Morsümbül konuşmalarını yaptı.

Engelliler Günü ile ilgili slayt gösteriminin ardından konuşan Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:  “Bu etkinliğimizin açılışında yaklaşık 1 yıldır uygulamakta olduğumuz ilimizin çatı projelerinden biri daha sizlerle buluştu. Biz bu projemizin başlangıcında tanıtımını yapmamıştık bugün bu vesileyle projemizin de en önemli hedef gruplarından birini oluşturan engellilerimizin bu özel gününde bu bilgilerle de sizleri buluşturmak istedik. Çalışmaları birleştirme tek kanaldan yürütme ve bu alandaki bütün enerjimizi bir arada tutma, güçlü kılma adına ve sosyal devletin ülkemizde Anayasamızda da yer almakta olan Cumhuriyetimizin nitelikleri arasında bulunan sosyal devlet olmanın gereklerini hayata geçirme noktasında ki bu hassasiyeti bu enerji birikimini de bu proje sayesinde daha güçlü bir şekilde uygulayabiliyoruz.

Çalışmalarımızda birlikte olduğumuz bütün kamu kuruluşlarımızın ilçelerimizde de ayı şekilde başta kaymakamlıklarımız olmak üzere el birliği ile yürüttüğümüz bu faaliyetlerle birlikte bu çalışmalara ve etkinlikler en geniş şekilde toplumumuzun bütün kesimlerine hücrelerine kadar yansıyor ve bu anlamda çalışmalara katılan bizzat alanda bu çalışmaları yürüten ama gönülden gelen o istekle samimiyetle bu çalışmaları gerçekleştiren bütün arkadaşlıklarımıza bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Şehit ve gazilerimizin değerli aileleri, engelli vatandaşlarımız, çocuklarımız yine koruma altında devletimizin himayesi altında olan çocuklarımız, yardıma muhtaç insanlarımız, yaşlılarımız ve evde eğitim gören çocuklarımız uzanmak istediğimiz ve de elimizden gelenin fazlasını ortaya koymak suretiyle bir takım ruhuyla hep birlikte onların yanında durmaya çalıştığımız bu insanlarımız aslında bizler gibi tabii ki Türk vatandaşı, Türkiye Cumhuriyetinin onurlu bir vatandaşı ve onlar her şeyden önce bir insan devletimiz adına bütün bunları yapıyoruz en başta sayın cumhurbaşkanımız adına onun talimatları doğrultusunda bu faaliyetleri yürütüyoruz çünkü bütün yöneticiler olarak bizlere olan talimatı ve bizlere olan beklentisi şudur insanlarımız insan yerine konulacak, devlet vatandaşın hizmetinde hiçbir kusur göstermeyecek yaklaşım budur. Bizim aslında Burdur’da uygulamaya çalıştığımız birebir takip ederek hassasiyetle üzerinde durduğumuz husus budur bu talimatı yerine getirme ve şükürler olsun ki bütün birimlerimizle bunun gayreti içerisindeyiz. Halkımızla birlikte hareket ederek onların yanında ve arasında olarak sürekli olarak bunu vurgulayarak ve bunu gündemde tutarak bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ben bu arada tabi sizlerin huzurunda bu çalışmalarda beni hiç yalnız bırakmayan, her ortamda destekleyen aile ziyaretlerinde sosyal etkinliklerde bütün proje çalışmalarında eşime de teşekkür ediyorum ve kamu kurumlarımızın yanı sıra çalışmalarımızda yine bizi eksik bırakmayan, yalnız bırakmayan başta sayın Milletvekillerimize, meslek odalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve bütün duyarlı insanlarımıza gönül elçilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Amacımız burada yakaladığımız bu ivmeyi bu güçlü sinerjiyi aslında toplumumuzun her kesimine yaygınlaştırmak bilhassa hali vakti iyi olan iş insanlarımız, sanayicilerimiz, esnaflarımız bütün bunlarında katılımıyla daha güçlü bir birliktelik elde etmektir. En iyi dokunuşun insanlarla birebir temas olduğunu ve en mutlu anında benim için burdur da çalışan bir vali olarak bu tür faaliyetlerin içinde olmanın bana sağladığını itiraf etmek istiyorum.

Engelliliğin yaşanması zihinlerdeki engellerin kırılmasıyla alakalı bir husus

Devlet olarak ihtimam gösterilen el uzatılan sağlanan imkanlar noktasında geldiğimiz aşama gurur verici ve burada özel eğitim okullarımız, rehabilitasyon merkezimiz her türlü maddi imkanların sunulması bakımından Türkiye’mizde engelli vatandaşlarımıza yönelik eksik bir uygulamanın olmadığını önemli bir boyutta bu işin çözüldüğünü söylemek durumundayız. Engelliliğin yaşanması zihinlerde ki engellerin kırılmasıyla alakalı bir husus diye düşünüyorum. Öncelikle empati yaparak toplumumuzda yaşayan sağlıklı bireyler olarak engellileri anlamak mümkün olacaktır. Ailemizde bir engellinin bulunduğunu yada kendimizin bir engelli olduğunu varsaymak ve bu yönde bir empati de bulunmak zaten başlı başına yeterlidir o duyguyu o zorlukları anlayabilmek için burada özellikle engellilerimizle sıkı bağ kuran gönüllü çalışma yürüten vatandaşlarımızı kutlamak istiyorum ikinci olarak onların ailelerini o cefakar, vefakar aileleri de saygıyla ve hürmetle anıyorum kendilerine teşekkür ediyorum onları tebrik ediyorum, çocuklarına ailelerine sahip çıkıyorlar.

Bizim de görevimiz onları mümkün olduğu kadar desteklemek ve devletimizin destekleri engellilik aylığı, engelli yakın aylığı, evde bakım aylığı ve seyahat ödemesi bu maddi anlamda ki destekler hiçte küçümsenmemesi gereken o aileyi ayakta tutan moral olarak ta ayakta tutan unsurlar diye düşünüyoruz ve toplum olarak onların yanında olalım işte uyguladığımız çalışmalarla, gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla hep onların arasındayız, arasında olmaya hep beraber devam edelim diyorum.”

Vali Hasan Şıldak’ın konuşmalarının ardından program Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu, Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Özel Eğitim Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösterilerle devam etti. Program öğrencilerinin gösterilerinin ardından Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazanan kurumlara belgelerinin verilmesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı engelli sporculara hediyelerinin verilmesiyle son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive