Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen “Biz Bir Takımız” projesinin kapanış ve değerlendirme çalıştaylarının üçüncüsü gerçekleştirildi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan çalıştaya Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, moderatörler, raportörler ile Proje ekibinde yer alan eğitmen ve saha sorumluları katıldı.

Çalıştayda konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ferudun Cemal Sofuoğlu, “Takım olmak ruhundan bahsetmek istiyorum. Hayatımızın her döneminde takımız kelimesini duyuyoruz. Küçük bir çocukken, oyun oynarken, okulda müsabakalara giderken gruplara ayrılarak, sınıflar arasında takım olma ruhunu gördük. Biz de burada bir takımız. Birazdan masalara geçeceğiz çalışacağız ve ortak bir amaca hizmet edeceğiz. Projede gördük Afganistan’dan Suriye’den ülkemizin değişik illerinden gelen kardeşlerimizi gördük. Biz diyoruz ki ‘farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir’. Farklılıklarımız bizi mutlaka çok daha güzel bir yere götürecektir. Biz bir takımız projesi bir farkındalık projesi, bir sosyal, bir oyun projesi ama bu projenin uygulanmasındaki asıl aktör spordur. Bu projeyi sporla uyguladık. Sporun çocukların gelişimine katkısını hep birlikte gördük. Toplam 4 çalıştay organize edilmişti, burada 3.sünü gerçekleştiriyoruz. Bu proje ve bakanlığımızın yürüttüğü diğer projelerde gençlerimize gösterilen ilginin onların hayatına nasıl yansıdığını, gülen yüzlerinden, kenetlenen ellerinden görebiliyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ise yaptığı konuşmada “Proje kapsamında üniversitemizde etkinlikler yaptıkça ve bunların meyvesini gördükçe itiraf ediyorum ki o zaman bu projenin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu anladım. İşin özüne indiğimiz zaman sosyo ekonomik yapısının sağlam olması ve geleceğe o şekilde adım atılması anlamında çok değerli bir proje olarak görüyorum. Sosyal uyumluluk ile kırsaldan kente göç ile birlikte rezidansta yaşayacak çocuk ile köyde yaşayan çocukların bir araya gelmesi, birbirini anlaması çok önemli ve bu proje ile gençlerin bir araya gelmesi, sporla buluşmaları, empati yapması, akranların birbirini anlaması noktasında çok güçlü mesajlar veriyor. Bugün dünyada 272 milyon mülteci var ve bu insanlar yaşadıkları şehirleri çeşitli sebeplerle terk etmişler. Türkiye’de 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Silikon vadisinde çalışan insanların da üçte ikisi ithal, yani mülteci aslında. Dünyada bunun gibi çok örnekler var. Biz bu insan kaynağını ülke kalkınmasına nasıl katkıya çeviririz buna bakmalıyız. Belki de Suriye’den göç eden bir genç bu proje ile çok iyi bir yere gelecek ve ülkemize katkı sağlayacak. Bu anlamda Biz Bir Takımız projesine çok değer veriyorum ve üniversitemizde yapılmasından dolayı çok mutluluk duyuyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çalışma grupları oluşturuldu ve ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve sektör temsilcileri beyin fırtınası yaptılar.