İlçeManşetBisikletçiler, Salda Gölü etrafını turladı

5 sene ago

Antalya Bisikletçiler Derneği tarafından düzenlenen Salda Gölü bisiklet şenliğine katılan bisikletçiler şenliğin ikinci gününde Salda Gölü etrafında pedal bastılar.

Önceki gün Salda Gölü kenarına kamp kuran Antalya, Burdur, İzmir, Ankara, İstanbul ve Bursa’dan gelen 100 bisikletçi Salda Gölü Bisiklet Şenliği’nin ikinci gününde göl etrafında yaklaşık 45 Km pedal basarak göl çevresindeki köylere misafir oldu.

Antalya Bisiklet Derneği Başkanı  Nafiz Sağdur, Burdur Bisiklet Derneği’nin katkıları ile Salda Gölü bisiklet şenliğini düzenlediklerini belirterek, DHA’ya yaptığı açıklamada; “ Salda Gölü kenarına kamp kurduk. Türkiye’nin değişik illerinden gelen 100 katılımcı bulunuyor. Amacımız Burdur ve Salda Göllerindeki suların çekilmesine ve doğaya verilen zararlara dikkat çekmek. Bunu da bisikleti kullanarak yapmak istedik” dedi.

Salda Gölü’nün dünyada Mars gezegeninin özelliğini taşıyan iki göl’den biri olduğuna dikkat çeken Sağdur “Salda Gölü koruma altına alınmış, SİT alanı, Türkiye’nin en derin göllerinden bir tanesi.” diye konuştu.

Burdur Bisiklet Topluluğu Temsilcisi  Hüseyin Şenol’da yapılan etkinliğin Salda Gölü’nün ve Burdur’un tanıtımında çok büyük faydası olacağına inandığını belirten Şenol “Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkıları ile güzel bir etkinlik oldu. Burdur Bisiklet Topluluğu olarak bu tür etkinliklere devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Burdur un gereksel kültürel, tarihsel ve doğal güzelliklerinin tanıtımı için el birliği ile çalıştıklarını aktaran Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya “ Geçen ay Antalya Bisiklet Derneği ve Burdur Bisiklet topluluğu vasıtası ile Sagalassos Antik Kenti ve çevrenin tanıtımı konusunda bir etkinlik düzenledik bu sefer Salda’yı  tanıtım konusunda girişimde bulundular. Biz Valilik olarak  destek verdik. Merkez belediyemiz, Yeşilova belediyemiz, muhtarlarımız, kaymakamlarımız gereken destekleri esirgemediler. Güzel bir etkinlik oldu.” diye konuştu. Şenliğe katılan bisikletçiler Salda Gölü muhteşem manzarası eşliğinde 45 km pedal bastılar.

Kodlama : SadeMedia Interactive