EkonomiManşetBirol Kaval’ın ‘KERMES’ açıklamasına esnaf destek veriyor

5 sene ago

Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval’ın açıklamasına esnaflardan tam destek geldi. Kermeslerde, pasta, börek gibi yiyeceklerin yanı sıra, döner gibi yiyecekleri açıkta satılmasına karşı çıkan esnaflar, “Bu kermeslerin bağlı olduğu bir yer var mı? Nereye karşı sorumlular?” diye soruyor.

Baharın gelişiyle beraber, ildeki kermes sayıları artmaya başladı. Kermeslerde evde yapılan pasta, börek, çörek gibi yiyeceklerin yanı sıra, açıkta tavuk, et ve deve etinden döner de satılıyor. Burdur esnafı ise kermeslere tepkili… Dükkanda satış yaparken, hijyen kurallarına riayet ettiklerini özellikle vurgulayan esnaflar, evde yapılan yiyeceklerin hijyenik olup olmadığının nasıl anlaşılacağını sorguluyor. Esnafın bir başka tepkisi ise vergi ve makbuz meselesi… Sattıkları ürünlerde etiket bulundurduklarını, ürünlerin son kullanma tarihinin belli olduğunu, helal gıda sertifikası bulunduğunu ve zorunluluk nedeniyle hijyen kursu sertifikası aldıklarını söyleyen esnaflar, kermeste kazanılan paraların nereye gittiğini de merak ediyor. Gazetemize yaptıkları açıklamada isim veren isim vermek istemeyen tüm esnaflar bu konularda hemfikir ve Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval’ın açıklamalarını destekliyor. İşte konuyla ilgili iki esnafımızın görüşleri:

Gülser Yalvar: Ben vergimi veriyorum, kiramı ödüyorum. Onlar açıkta döner satıyorlar. Bizim belli bir müşteri kitlemiz var, satışlarımız etkilemez ama kermeslerin açıkta döner satmalarından da rahatsısız. Satanlar vergisini versin ve daha sağlıklı koşullarda satış yapsın.

Mehmet Ali Sirkeci: Oda başkanımız doğru söylemiş. Herkes nasibini yer, ama bu gıdalar usulüne uygun satılır. Herkes için söylemiyorum ama bazıları kermes adı altında makbuz bile alınmadan satış yapıyor. Bu paralar nereye gidiyor bunu sormak isterim.

Ayrıca döner ne şekilde yapılıyor bunun da bilinmesi lazım. Bizim ürünlerimizin etiketi var, son kullanma tarihi var, aldığımız ürünlerin firmaları belli, TSE belgeleri var, helal kesim sertifikası var, hijyen belgeleri var. Ayrıca, hijyen kursuna da gidiyoruz. Kermestekilerin kaçı hijyen sertifikası almış.

Biz odalara para ödüyoruz. Bu kermeslerin bağlı olduğu bir yer var mı? Nereye karşı sorumlular? Mesela bizim dükkanlarımızda sigara içilmez yazısı var, biz içirtmiyoruz ve içmiyoruz. Bu kurala da dikkat ediyoruz. Acaba, kermes düzenleyenler, evlerde bu yiyecekleri hazırlayanlar bu kurallara dikkat ediyorlar mı? Bunların denetlenmesi lazım. Bir önemli noktada; bizim çalışırken üzerimizde eldiven, bone ve önlük var. Kermeslerde bu kurallara riayet ediliyor mu? Bunları yetkililere sormak istiyoruz.

Kodlama : SadeMedia Interactive