Burdur, Kamil Özcan örneğinde olduğu gibi; birlik içinde hareket etmeli… Burdur, bu dayanışma ruhunu diğer tüm alanlara da yaymalı, bu potansiyeli enerjiye, sinerjiye çevirmeli…

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanlığına yeniden seçilen Kamil Özcan, seçim sürecinde kendisine destek veren Burdur protokolü, Oda, Birlik, STK ve Siyasi Parti temsilcilerine teşekkür etmek amacıyla kahvaltı düzenledi.

Başkan Özcan, kahvaltıda katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür ederken, katılımcılar Özcan’ı tebrik ederek, önemli bir damızlık sığır merkezi olan Burdur başta olmak üzere, bölge ve ülke hayvancılığı için hayırlı olmasını diledi.

Kahvaltı sonrası Başkan Kâmil Özcan katılıcılara ve destek veren tüm kesimlere hitaben teşekkür konuşması yaptı.

Protokol konuşmalarıyla devam eden programda Vali Arslantaş, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner konuşma yaparak, Merkez Birliği Başkanlığına yeniden seçilen Kamil Özcan ve yönetimini tebrik ettiler.

Programdaki konuşmalardan pasajlar şöyle;

“Bizim oradaki başarımız sizlerin başarısı olacak, Burdur’un başarısı olacak”

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan; “16 Kasım’da Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin seçimli genel kurulunu geçirdik. Tabii ki sonucunda ipi göğüsledik. Belki burası hepimizi mutlu etti ama ondan öncesinde sonuç oraya gelinceye kadar, o sonucu hak ettiğimizi, birlikteliğimizi, o sonucu getiren birçok unsur var. Bunları, o duyguları, bana özel duyguları sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz aday olduğumuzu açıkladığımız günden itibaren sosyal medya üzerinden, telefonlar açarak bizimle birlikte beraber olduklarını açıklayan Burdurlulara, Sivil Toplum Örgütleri başkanlarına, milletvekillerimize, sayın Valim başta olmak üzere, Belediye Başkanıma, siyasi partilerimizin bütün temsilcilerine, siyasetin ayrımı olmadan öyle bir sahiplenme ruhu oluştu ki inanın bu seçimi, genel kurulu bu psikolojik üstünlükle kazandığımızı ifade etmek istiyorum. Genel kurulu yaptığımız otelde fiilen oraya katılan değerli Burdurluların her beş kişiden birinin Burdurlu olduğunu orada gördük. Bu bize orada psikolojik üstünlüğü sağladı. Oraya gelen her bir Burdurlunun bize o kadar katkısı oldu ki oradaki atraksiyon bizi sonuca götürdü. Bu özel bir duygu. O duyguyu özel olarak yaşadım. Ben bütün Burdurlulara, Valimize, Vekillerimize, sizlere ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu başarının bir de çekirdek kadrosu var. Bizim Isparta, Burdur olarak çekirdek yol arkadaşlığını hiç bozmadık. 4 yıl öncede böyle başladık, aynı şekilde devam ettik. İşte arkadaşlarımız yine burada. Biz Isparta, Burdur, Antalya özelindeki bu birlikteliği bozmadan devam ettirdik. Onun yanında bizim takımı oluşturan birçok dava arkadaşlarımız oldu. Hasan Hüseyin başkanım son dönemeçte öyle bir özveride bulundu ki ‘beni yazma artık seçimle alakalı alacaksak beni yazma’ diyerek kendinden feragat ederek bir il ile genel kurulu aldık. Kendisi başarımızın buraya gelmesinde büyük emeği olan bir arkadaşımız. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah Burdur’umuzun, bölgemizin başka işlerinde de bu birliktelik, bu ruh devam eder. Bizim oradaki başarımız sizlerin başarısı olacak, Burdur’un başarısı olacak. Türkiye’nin genelindeki sektörümüze yapacağımız katkılarla taçlanacağına inanıyorum.”

“Kentimizin en büyük gücü birlik beraberliği, kardeşliği ve dayanışmasıdır”

Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp; “Burdur her ne kadar turizmde beklediği ivmeyi yakalayamamış olsa da özünde bir tarım kenti. Hepimizin bildiği gibi nüfusumuzun %70’lerine varan oranı geçimini tarım hayvancılıktan sağlıyor. Burdur aslında büyükbaş, küçükbaş hayvanıyla süt ve alabalık üretimiyle, rezenesiyle, anasonuyla, haşhaşıyla, seracılığıyla gerçek bir üretim kenti. Kısacası Burdur üretimi seven, üretimden vazgeçmeyen sektörün lider kentlerinden bir tanesi. Burdur’un bu potansiyeli belli diğer taraftan da tarımın sorunları belli. Ancak bugün bu sorunlardan bahsetmeyeceğim. Şu sorunların üzerine çıkıp izninizle birlik beraberliğimizin önemine değinmek istiyorum. 16 Kasım 2021 tarihinden Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin seçimli genel kurulunu gerçekleştirdik. Kamil Özcan aday olduğun günden itibaren yalnız değildi, Ankara’da da hiç yalnız değildi. Sosyal medya da genel kurul tarihinin belirlenmesinin ardından inanılmaz bir destek verdi. Kamil başkanımıza verilen bu destek beni çok gururlandırdı. Çünkü Burdur genel başkan çıkarmayı ve genel başkanına sahip çıkmayı benimsemiştir. Ama Burdurlu bir genel başkanı benimsemeyenler olabilir, karşısına aday çıkaranlar da olabilir, çeşitli müdahalelerde bulunanlarda olabilir. Bütün bunlara rağmen 81 İl’imizde bulunan birlik delegeleri üreticimizin hakkını koruyan, kollayan, sorunlarına çözüm olan, Türkiye’nin bizim oğlanı Kamil Özcan’la devam demiştir. Her zaman söylediğim gibi kentimizin en büyük gücü birlik beraberliği, kardeşliği ve dayanışmasıdır. Bizler bir duvarın tuğlaları gibi birbirimize kenetlendiğimizde Allah’ın izniyle bu birlikteliğimizi bozabilecek hiçbir güç yoktur. Bundan sonra bu birlik, beraberliği ortak akıl ruhunu asla kaybetmeyelim. Burdur Kamil Özcan örneğindeki gibi birlikte hareket etmeli, bu dayanışma ruhunu il genelinde tüm sorunlarımızın çözümlerinde ortaya koyabilmelidir. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.”

“Burdur olarak ortak akıl üretme noktasında çok güzel çalışmalar yaptık, meyvesini aldık”

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner; “Burdur küçük bir il belki ama siyasette moda deyimiyle özgür ağırlığı olan bir il. Bu anlamda elbette biz Kamil başkanı Ankara’daki seçimlerde yalnız bırakmadık, herkes elinden geleni yapmaya çalıştı ama başarının temelinde Burdur’un geçiminde çok önemli bir pay olan hayvancılık sektörünün dinamiklerini Türkiye’ye, Ankara’ya taşıdığımızın altını çizmek isterim. Bir kere Damızlık Birliği Genel Merkezi olarak hayvancılığın sorunlarını ve çözüm önerilerini sunan güzel bir rapor yayınladılar. Gerçekten bu tavırlarını alkışlıyorum. Diğer taraftan üreticimizin perişan olduğu bir dönemde süt yem paritesi konusunda ciddi gayretler gösterdiler ki bunun da meyvesini aldık. Damızlık Birliği’nin gayretlerini görüyoruz. Daha da güzeli Burdur olarak biz ortak akıl üretme noktasında çok güzel çalışmalar yaptık, meyvesini aldık.”

“Burdur’un ötesine geçip Türkiye’de birlikteliği sağladık”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Kamil başkanımızın hepimizin göğsünü kabartan başarı hikayesinde kendisini şahsım ve kurumum adına tebrik ediyorum. Burdur’dan bir Sivil Toplum Örgütü başkanımızın önce Burdur’da kentte bir birlikteliği sağlayıp daha sonra komşu ilimiz Isparta’da birlikteliği sağlayıp bunun ötesine geçip Türkiye’de bir birlikteliği sağladık. Çünkü Türkiye çapında örgütlü bir birliğin merkez birliği seçimini kazanmak demek Türkiye çapında da bir birlikteliği sağlamış olması anlamına geliyor. Bu birlikte olunması halinde nelerin başarılabileceğini göstermesi bakımından da hepimiz için bir rol model, bir öncülük üstlenmesi bakımından da ayrıca takdire şayan bir başarı olarak ifade etmek gerekiyor.”

“Birliğin başında olması gereken kişi Kamil Özcan’dı. Başka bir isim düşünülemezdi”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Öncelikle Kamil başkanımızı kutluyorum. Burdur İç Anadolu iklimini yaşayan, Batı Akdeniz’de olan ama tavrı Ege’li olan bir şehirdir. Horon bilmez, dadaşlar gibi kol kola girip halay çekmez, her biri çıkıp zeybek oynar. İlk defa horona durduk, halaya durduk. Bence önemli bir gelişme Burdur siyasi ve herhangi bir görüşü temsil etmeyen bir anlayışla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçiminde Kamil başkanımızın arkasında olabildik. Aslında sivil toplum örgütlerinin böyle bir özelliği yok. Yani herhangi bir siyasetin, siyasi bir partinin arka bahçesi olmak gibi bir zorunluluğu yok. Asıl görevi temsil ettiği meslek gruplarının sorunlarını, sıkıntılarını, artılarını, eksilerini tüm yurttaşa anlatmak, gerektiğinde hükümete karşı durmak, gerektiğinde de hükümetin yaptığı politikaları doğru bulduğunu ifade etmek. Amacım çok hayvancılığın sorunlarına girmek değil derdim. Çünkü benim konum değil ama şunu biliyorum ki üreten bir şehirde, üreten şehrin dinamiklerinin sorunlarını, sıkıntılarını ve avantajlarını aktaracak en doğru kesim eğer Türkiye’nin Hollanda’sıysa zaten o birliğin başında olması gereken kişi Kamil Özcan’dı. Başka bir isim düşünülemezdi.”

“Türkiye’de, belirli yerlerde Burdurlu hemşerilerimizin olması bizler için önemliydi”

Burdur Milletvekili Yasin Uğur; “Burada bulunmamızın nedeni Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği seçimlerinde Burdurlu hemşerimiz olan, Burdur’un evladı olan Kamil abimin birlik başkanı seçilmesine teşekkür anlamında birlikte toplandık. Burada hayvancılığımızın ya da tarımın sorunlarıyla ilgili konuşulmasından ziyade bu birlik beraberlikle seçim nasıl alındı onu konuşmak lazım. Ben Ekim ayının 23’ünde Kamil başkanımı ziyaret etmiştim bazı şeyleri orada konuşmuştuk. Daha sonra Burdur’un her kesiminden hemşerilerimiz orada Kamil başkana destek verdiler ve bunu da gösterdiler. Seçimlere girildi ve seçimler de alındı. Ankara’da, Türkiye’de, belirli yerlerde Burdurlu hemşerilerimizin olması bizler için önemliydi. Daha çok Burdurlu hemşerilerimizin bir yerlerde olmasını istiyoruz. Kamil başkanı da bu anlamda tebrik ediyorum. Başarıların devamını diliyorum. Katkı veren kim varsa sizlere, Burdurlu hemşerilerimize ve bütün delegelerimize teşekkür ediyorum.”

“Zora girmesine rağmen çok güzel bir neticeye varıldı”

Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Bizleri bir araya getiren Kamil başkanıma çok teşekkür ediyorum. Onun başarısını tebrik etmek, kutlamak için buradayız. Gerçekten güzel bir çalışma oldu. Yorucu bir çalışmayı kendisi bizzat yaptı. Eminim hemen yakın arkadaşları da o yorucu çalışma da en çok çalışan emek sarf eden, zaman sarf eden arkadaşlar olmuştur. Ankara’da hemen açıklandıktan sonraki süreçte destekler artınca tabii ki Burdur dikkat çekti. Akabinde ziyaretler gerçekleşti. Bunu yaptığımızda bize şunu söylediler; yine Burdur olarak parmak ısırttınız. Burdurluların oraya gelmesi diğer illerinde dikkatini çekti arkadaşlarımın görüşü bu şekildeydi. Orada bir araya gelmenin coşkusunu hep birlikte yaşadık. Bu seçimlerde 4 rakip çıkınca iş biraz zora bindi. Hatta liste oluşurken ben oradaydım, çok hassastı, her an birtakım kaymalar olabilirdi. Ama çok güzel bir neticeye varılmış oldu.”

“Burdur Gölü’nden sonra Kamil Başkanın da insanları bir Burdur Partisi etrafında topladığını gördük”

Vali Ali Arslantaş; “Kamil Başkanı ve ekibini tebrik ediyorum. Çok kolay olmayan bir sürecin içerisinden çıktılar. Burada bulunan arkadaşlarımızın bulundukları konum itibariyle hepsi zaman zaman belli seçimlere girdi çıktılar. Muhtar seçileceksen köyde ya da mahallede yarışırsın. Belediye Başkanı seçileceksen belde de, ilçede ya da ilde yarışırsın. Milletvekili seçileceksen İl de ya da ilin belli bölgesinde yarışırsın. Ama Merkez Birliği Başkanı seçileceksen Türkiye’de yarışman gerekir. Alan oldukça geniş, iş zor. Biz onun için hakikaten tebrik ediyoruz. Burada, Burdur’a yansıyan tarafı da biz Burdur Gölünden sonrada Kamil Başkanında insanları bir Burdur Partisi etrafında topladığını da gördük. Kamil Özcan’ın Başkan seçilmesinden Burdurluya ne var. Memleket milliyetçiliğiyle mutlu olunur. Acaba bir şey olursa bize de düşer mi? Ama bizim esas üzerinde durduğumuz o değil. Burdur’un kendi örneği ve ölçeği içerisinde büyükbaş hayvancılıkla ilgili ortaya koymuş olduğu başarı hikayesinin bütün Türkiye ye mal olmasını istiyoruz. Bir kişiye kırk adım attırırsanız. Toplumsal bir ilerleme sağlamazsınız. Fakat kırk kişiye bir adım attırırsanız, toplumu ilerletirsiniz. Biz Burdur olarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinden herhangi bir beklentimiz yok. Burdur’un tecrübelerini, üniversitemizin katmış olduğu yeni değerleri bütün memleket sathına yayabilirsek biz Türkiye’miz adına, hayvancılığımız adına, milletimiz adına daha mutlu, müreffeh ve refah içerisinde günlerin bizi beklediğini görürüz. Ben Kamil başkanı, ekibini tekrar tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın”

MUHAMMET FATİH BAŞCI