ManşetSiyasetBİRKAN İŞ, BAŞKAN ERCENGİZ’E KIRGIN İş: ‘Başkan güç zehirlenmesi yaşıyor!

5 sene ago

AK Parti Merkez İlçe Başkanı ve Meclis Üyesi Birkan İş Belediye Meclis Toplantısı’nda kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Suavi’nin Ramazan etkinliklerine gelmesi nedeniyle ucuza geldiğini söylediği dile getiren İş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, kendisinin sosyal medya üzerindeki ifadelerini tam anlamadan cevap verdiğini ileri sürdü. Başkan Ercengiz’in kendisine cevap vermek zorunda olmadığına vurgu yapan Birkan İş, Ercengiz’in ‘güç zehirlenmesi’ yaşadığını ileri sürdü.

Başkan Ercengiz’in Suavi konserinde, ‘bunları cahilliğine veriyorum, halk bunu istiyor’ demesine çok kırıldığını ifade eden İş, Belediye hizmetlerinin ise ‘esaslı, ileriye dönük’ hizmetler olmadığını savundu.

SUAVİ BAŞKA ETKİNLİKLERE GELEBİLİRDİ

Sosyal medya üzerindeki tepkisinin Suavi’ye olmadığını söyleyen İş, “Ben Suavi’nin sanatçılığını sorgulayabilecek pozisyonda değilim. Bunun için benim de sanatçı olmam lazım. Suavi kendi dünya görüşü içerisinde doğru bir kişi olabilir. Benim dünya görüşümü yansıtmamaktadır. Benim eleştirim, Suavi’nin Ramazan ayında gelmesine ve dolayısıyla Belediye’ye idi. Bunu daha sonra sosyal medyadaki hesabımda da anlattım. Ucuza geliyor derken, Ramazan ayında geldiği için ucuza geliyor anlamında yazdım. Bana sanatçıyı bilmiyor gibi eleştiriler geldi. Suavi kendisini ispatlamış bir sanatçıdır. Belediyenin düzenlediği, İnsuyu, Hıdırellez gibi başka etkinliklere gelebilirdi. O zaman tepkim bu şekilde olmazdı.” dedi.

BİRBİRİMİZİN YÜZÜNE BAKABİLECEK ELEŞTİRİLER YAPMALIYIZ

30 Mart’ta Ali Orkun Ercengiz’in Belediye Başkanı olarak seçildiğini, bu nedenle kendisi ve Burdur halkının, Ercengiz’e makamından ve şahsiyetinden kaynaklanan saygıyı duymak zorunda olduğunu ifade eden Birkan İş, “Benim siyasetim çok keskin ya da radikal değil. Çünkü Burdur küçük bir yer. Birisine bir şey söylediğimiz zaman, yolda gördüğümüzde tekrar selamlaşabilmeliyiz. Benim için kıstas budur. Belediye Başkanı, oy verenlerin olduğu kadar, oy vermeyenlerinde başkanıdır. Kendisi gibi düşünenlerin olduğu kadar düşünmeyenlerin de başkanı. Bunu kendisi de göreve geldiği gün söyledi. Bu tavrı bizim camiamızdan da takdir gördü. Başka düşüncedeki insanların eleştirilerine de açık olmak zorunda.” diye konuştu.

Eleştiri yönelttiklerinde ‘sizin Belediyeniz zamanında da böyleydi’ denildiğine dikkat çeken İş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Artık dayanamadım ve ‘geçmişten kop gel artık’ dedim. Sürekli, ‘iyiyi biz yaptık, kötüyü siz yaptınız’ algısını bırakmamız lazım. Bizim bırakmamız önemli değil, Burdur halkı seçimde bunu bıraktı zaten. Ali Orkun Bey’i belediye başkanı seçti. Tamam, biz mutlaka yanlış şeyler yapmışız ki seçimi CHP kazandı.

BAŞKANA KIRGINIM

Biz siyaseten her şeyi ilkelere uygun, daha sonra birbirimizin yüzüne bakacak şekilde söyleyebiliriz. Belden aşağı ya da karakolda bitecek şekilde değil. Ben hep böyle yaptığıma inanıyorum. Suavi konserinde, sayın başkanın ‘bunları cahilliğine veriyorum, halk bunun gibi istiyor’ deyip, o kadar insana yuhalatması benim çok zoruma gitti. Çünkü ben sayın başkanın samimiyetine her zaman güvenmişimdir. Belediye Başkanlığına da güvenmişimdir. Çünkü halkın seçtiği bir başkan var, ben buna saygı duymak zorundayım. Saygımı hiçbir zamanda eksiltmem. Bu partilerin, tüm kademeleri için geçerli. Bu konuda Ali Orkun Bey’e çok kırıldım.

Demek ki Ali Orkun Bey beni dinlemedi. Bana cevap vermek zorunda değildi ama ben üzülerek söylüyorum, ben bir güç zehirlenmesi yaşadığını düşünüyorum. Herkes başkanı alkışlasın, bir tanesi alkış ritmini düşürdüğü zaman hemen hedef oluyor.”

PLAJI YAPMAK ZOR İŞ DEĞİL

‘Plajı yapmak, şu anda yapılan birçok hizmeti yapmak zor değil. Esaslı olarak, 5 sene sonra Burdur’a ne yapıldı sorusuna bir cevap bulabiliyorsak budur.’ diyen İş, “30 sene sonra Salı Pazarını, Otoparkı kim yaptı denirse?, Sebahattin Akkaya hatırlanacak. Bence hizmet budur. İstasyon Park’ın duvarları yıkıldı, bence esaslı bir şey değildir bu. Mesela şu an içtiğimiz su temiz olsa. Keşke bunu yapsa. Ama mazeret belli. Mazeret; biz merkezi hükümetle aynı değiliz. Benim buna tepkim: siz merkezi hükümetle aynı olmadığınızı bilerek seçime girdiniz. Elime bir bilanço alıyorum; bu şirket zarar ya da kar ediyoruz. Ben bunları bilerek alıyorum. Ben hiçbir şey bilmiyordum, ben kazanınca bunu gördüm. Bu mazeret değildir. Seçim beyannamelerinde ‘ben Eskişehir gibi İzmir gibi olacağım’ kendisi ifade etti. Ama zaman bu mazeretlerin arkasına sığınmak ilkesel değil. Önce samimi olmak lazım. ‘Benim bütçem bu kadar, ben şunları yapabilirim’ demesi daha doğru bir tepki olurdu. ‘Ben suyu merkezi hükümetten dolayı suyu getiremiyorum, Bayram Özçelik’ten dolayı şu hizmetim engellendi (ki ben böyle bir şey olduğuna inanmıyorum) mazeret değil. Bu yanlış bir algı.” vurgusu yaptı.

ATATÜRK’ÜN 6 OKUNU ONLARDAN İYİ BİLİRİM

Suavi’nin şarkılarının tamamını bildiğini söyleyen İş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kimse kimseye bir şey ispat etmek zorunda değil ama ben liseyi Ankara Kadastro Lisesi’nde okudum. Kadastro Lisesi biraz daha sol görüşlü bir lisedir. Onların bilmediği 6 okun, 9 ışığın tamamını bilirim. Suavi’nin, Zülfü Livaneli’nin, Ahmet Kaya’nın tüm şarkılarının hepsini bilirim. Sol görüşlü bir yatılı okulda okudum. Benim yaşam tercihim, dünya görüşüm bu. Ahmet Kaya dinliyor diye ben arkadaşlığımı bozmam. Bunlara çok uzak değilim. Başka bir zaman olsaydı ben Suavi’nin şarkılarının tamamına eşlik edebilirim.

HESAP 2019’DA GÖRÜLECEK

Birisini cahillikle suçlamak zordur. Bizim Ali Orkun Bey’le ve diğer arkadaşlarla oluşturamadığımız şey, bizden değil karşı taraftan kaynaklı samimiyet. Ben bir eleştiri yapıyorum, samimiyetsizlikle suçlanıyorum. ‘Siz bizi kavganın içine çekmeye çalışıyorsunuz’ diyorlar. Ben seni kavganın içine çeksem hiçbir şey olmayacak ki. Bu hesap 2019 yılındaki seçimlerde görülecek, şimdi değil. Bu hesabı halk görecek.

ANKARALI YASEMİN’İN GETİRİLMESİ BENCE DE YANLIŞTI

Ben Ramazan’da konser yapılmasının çok taraftarı değilim. ‘Siz Ankaralı Yasemin’i getirdiniz, çok mu doğruydu.’ diyorlar. Bence de yanlıştı. Herkes her şeyi doğru yapacak diye bir şey yok. Onu doğrusu ve yanlışı ile kabul etmek lazım. Burhan Bey’de o zaman belediye meclis üyesiydi. Niye o zaman tepki koymadı? Geçen Meclis’te olanların o dönem eleştiri yapmayanların şu an eleştiri yapmaya hakkı yok. Çiçek, park zaten yapılması gereken şeyler. Ben kendisinden daha fazla şey yapmasını beklerdim.

YARANAMIYORUZ

‘Bizim yaptığımız doğru şeyleri görmüyorsunuz’ diyorlar ama doğru değil. İstasyon Caddesi kazıldı, iki gün sonra kapatıldı. Ben Ali Say’ı tebrik ettim ve sosyal medya üzerinden paylaştım. ‘Alkışlıyoruz’ dedim. ‘Alkışlarken ellerin patlayacak’ denildi. Bunu yaparsan da yaranamıyorsun. O zaman biz ne yapalım? Herkes herkesi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda.

HUKUK HERKES İÇİN GEÇERLİ

Her sene Sayıştay Denetçileri rutin denetimlerini yapar. Orası bir kamudur. Bir yanlışlık varsa bunu kimse kaçıramaz. Hazine bulmuş gibi bir ifade zaten yanlış. Şu an da yapılıyor bu. Sayıştay Denetçisinin de gözünden kaçan bir hata varsa eyvallah. Biz yanlış olan hiçbir şeyin arkasında durmadık. Bence sonucu bekleyelim. Biz hukuk devletiysek, hukuka güvenmek zorundayız. Hukuk sadece sizin için değil bizim içinde geçerli.”

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive