SağlıkBirçok derde deva meyve HÜNNAP

1 sene ago

Hünnap, düşük kalorili bir besin kaynağıdır. Çin’de çok eski çağlardan itibaren alternatif tıp aracı olarak kullanılmaktadır. Daha sonra Asya ülkelerinde aynı amaç için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hünnap meyvesi içerdiği besinler yardımıyla çok etkili bir enerji kaynağıdır. Hacim olarak çok küçük olmasına rağmen sağlık açısından çok büyük faydaları vardır. Hünnabın çok ince ve yenilmesi mümkün olan kabuğu vardır, hazmı kolaydır. Genelde ham olarak tüketimi tercih edilir. Olgunlaştığı zaman çok yakından tanıdığımız kuru üzüme görüntü olarak çok benzemektedir.

Hünnap, bol miktarda A ve C vitamini içermektedir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve özellikle potasyum açısından inanılmaz derecede zengindir.

Ülkemizde, özellikle ilimizde de son yıllarda hünnap üretimi oldukça yaygınlaşmaya başladı. Eylül ayının gelmesi ile birlikte pazarda hünnap meyvesi de yerini aldı. Ekim ayına girdiğimiz şu günlerde ise hasadı başlayan hünnap meyvesi Pazar tezgahlarının hemen hemen hepsinde bulunuyor. Bu da Burdur’daki hünnap yetiştiriciliğinin geldiği boyutu gösteriyor.

Pazar esnafı Barış Yılmaz; “Burdur’da insan evlerinin önlerindeki bahçeye bile hünnap meyvesi dikiyorlar. Tabi onlar sadece kendilerinin, eş dost ile yiyecekleri hünnabı yetiştiriyorlar. Bunun haricinde hünnap bahçesi ve birçok hünnap ağacı olan üreticilerimiz de var. Bizim tezgahımızda bulunan hünnap da bu üreticilerimizin meyvesi. Bu sene hünnap fiyatları bol olmasına rağmen oldukça yüksek.10-15 TL arasında satılıyor.

Gerçi bu sene bir çok meyve ve sebze fiyatı da yüksek. Ama hünnap meyvesinin sağlık açısından faydasını bilenler fiyatının yüksek olmasına aldırmadan bu meyveden satın alıyorlar. Hünnap meyvesi taze olarak tüketildiği gibi kışın kurutulmuş meyve olarak ta tüketilebiliyor. Ama en çok bu mevsim taze olduğu dönemlerde ilgi görüyor” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive