EkonomiManşet“Bir kadın da; isterse her şeyi başarabilir!”

10 ay ago

Toplumumuzda kalıplaşmış anlayışları ile yaşamak kimimiz için bir tercih meselesi olurken kimimiz için bir mutsuzluk olur.

Hayatını toplumun kalıplaşmış fikir ve anlayışlarına göre çizmeyen özgür düşünce ve hayallere sahip insanlar ise; mutsuz oldukları her durumda hakim olan kalıplaşmış anlayışları yıkarak mutlu olacakları hayatları çizerler. Bu bağlamda bir kadın için mutlu olacağı hayat rotasını çizmek hâkim toplum anlayışından sıyrılmak kendini kanıtlamak daha zor olur. Ülkemizde her mesleğe bir cinsiyet verilir, sınıflandırmalar yapılır. İnsanların hayalleri, insanların mutlu olduğu duyguları bir köşeye bırakılarak çoğunluğun söylediği fikirler ve kabul ettiği anlayışlar kabul görür. Ancak kendi mutluluğunu düşünen kimseler, kendisinin iyi hissettiği  meslekler ile cinsiyet fark etmeksizin kendi hayatını kazanmaya çalışan alnının terini avuçlarına akıtan bireyler,  mutlu oldukları hayat rotasını çizmekte kararlı oldukları için toplumun kalıplaşmış meslek cinsiyeti anlayışlarını kabul etmezler ve bunun doğru olmadığı ispat edebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Şehrimizde buna en iyi örnek olarak hayatını sadece bir erkeğin yapabileceği meslek olduğunu düşünülen bir meslek ile yani oto elektrik ustalığı yapan 49 yaşındaki Azize Kılınç…

Şehrimizde Yeni Sanayi içinde Güven Oto Elektrik ve Elektronik işletmesinin ustalığını yapan Azize Kılınç gazetemize şöyle konuştu: ‘‘Bu dükkana ilk zamanlar Abime yardım amaçlı gelmeye başladım ve ben ilk geldiğimde beni gören herkes şaşırıyordu. Ancak zamanla benim yardım amaçlı gelme durumum artık sorun çözücü bir hale dönüşmeye başladı ve ben bir şeyler öğrendikçe daha büyük bir istekle gelmeye başladım. Öğrendiğim her bilgi bana biraz daha özgüven sağlıyordu. Şu anda ilk zamanlar sadece küçük yardımlar edebilmek için geldiğim iş yerinde artık tek başıma gelen müşterilerimizin oto elektrik arızalarını giderebilecek hale geldim ve bu durum bir kadın olarak beni çok mutlu ediyor. Çünkü; ben ilk geldiğim günden bugüne herkes çok şaşırıyor ve bu mesleğin sadece erkeklere uygun olduğunu beyan ediyorlardı, ancak şimdi herkese yaptığım işler ve başarılar ile gösteriyorum ki, bir kadın da;  isterse her şeyi başarabilir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; buraya ara- cını getiren erkek müşterilerimizden daha çok bildiğim durumlar oluyor.

Artık teorik olarak da çok yol kat ettim, zira gelen müşterilerimiz ya da telefonla bize ulaşan müşterilerimiz sözlü olarak sorunlarını anlattıklarında dahi arızanın nereden kaynaklanabileceğini tahmin edebiliyorum. Bir kadın olarak Sanayi’de oto elektrik ve elektronik ustası olmak çok mutlu edici bir durum. Ve şunu da söylemek istiyorum Sanayi’de bir kadın ola- rak çalışmanın hiçbir zorluğunu çekmedim zira isteyerek sevilerek yapılan her iş mutlaka mutlu eder.

Ayrıca bazen bayan müşterilerimiz geliyor karşılarında beni bir kadın olarak görünce hem çok şaşırıyorlar hem de çok mutlu oluyorlar. Bazen sırf çayımı içmek için gelir hale geliyorlar.  Ben böyle bir durum içinde yaşayan biri olarak hemcins arkadaşlarıma söylemek istiyorum: Hiçbir iş zor değildir, mutlu olacakları rotayı çizmekten asla çekinmesinler. Bir kadın olarak ta her iş’te isterlerse başarılı olabilirler.’’

 

Kodlama : SadeMedia Interactive