EkonomiGündemManşet“Bir bayanın sigortası olmalı”

3 sene ago

On Parmağında On Marifet yazı dizimizin bu haftaki konuğu 10 yıldır Aşağı Pazar’da eşi ile birlikte Baldede Çerez işletmeciliği yapan Aylin Çinkaya. Evli ve bir çocuk annesi olan Aylin Çinkaya mesleğinin avantajları, dezavantajları ve ev ile iş yeri arasında yaşadığı zorlukları Muhabirimiz Filiz Eryıılmaz’a anlatarak çalışmak isteyen kadınlarlara tavsiyelerde bulundu.

Aylin Çinkaya; “İş yerimizi 10 yıl önce eşim ile birlikte açtık. Açtığımız günden itibaren yaz, kış, hafta içi hafta sonu eşim ile birlikte burada çalışıyorum. 12 yaşında bir kızım var. İş yerimizi açtığımızda kızım 2 yaşında bir bebekti. İş yerimizi yeni açtığımız için eleman çalıştırmaya gücümüz yoktu. O yüzden bende eşim ile birlikte burada çalışmak zorundaydım. Kızımızı bazen yanımızda getiriyorduk bazen de anneanne ya da babaanneye bırakıyorduk. Tabi bebek anneye de ihtiyacı var. Bazen kısa süreliğine de olsa yanına gidiyor biraz onunla zaman geçirerek iş yerimize geri dönüyordum. İlk dönemlerde baya sıkıntı yaşadım. Şimdi kızım büyüdü ama tabi sıkıntılar geçmiş değil. Kendi iş yerimiz ama istediğin zaman bırakıp gidemiyorsun. Esnafsın. Üstelik gıda üzerine bir iş yeri çalıştıran esnafsın. Geç saatlere kadar ve hafta sonu bile iş yerinin açık olması lazım. İş yerimizi kapatıp eve gidince büyük bir hızla yemek hazırlığına başlıyorum. Bu arada evde ufak tefek yapılması gereken işler varsa onları yapıyorum. Eşimde kızımız ve dersleri ile ilgileniyor bu süre zarfında. Toptancılarımız gelmediği ve önemli günler olmadığı sürece sadece Pazar günleri tatil yapabiliyorum oda malum bayanların tatili temizlik, çamaşır ütü ve yemekle geçiyor. Sosyal hayatım 10 yıldır hiç yok diyebilirim. Artık ev oturmalarını, günleri, gezmeleri unuttuk. Ama çocuğumuzun geleceği için de çalışmak zorundayız. Çünkü hayat şartları gün geçtikçe daha da zorlaşıyor.

Tabi iş yerinde de zaman zaman sıkıntılar yaşadığımız oluyor. Gıda üzerine hizmet veriyoruz. Ürünlerimizin hep taze, hijyen ve çeşitli olması gerekiyor. Şimdiye kadar müşterilerimiz ile çok sıkıntı yaşamadık şükür. Ama bazen istisnalar olabiliyor. Onları da tatlı dil ile değişik alternatifler sunarak çözüyoruz. İş yerimizde müşteriye karşı sürekli güler yüzlü olmak zorundayız. Yorgun, üzgün veya hasta bile olsak bunu asla müşterimize belli etmememiz gerekiyor. Onlar bizim veli nimetimiz. İnsanların çoğu alacakları ürünün kalitesinden çok iş yerindeki samimiyete ve sıcak davranışa önem veriyor. Biz eşimle 10 yıldır Allaha şükür kimseyi kırmadık, üzmedik ve şikâyet edecekleri bir ürün vermedik. Bizim için paradan çok insani ilişkiler ve müşteri memnuniyeti önemli.

Burdurda son yıllarda değişik sektörlerde çalışan bayanların artması beni memnun ediyor. Her bayanın mutlaka sigortası olması lazım. İnsanların başına ne geleceği belli olmuyor. Hayat bazen kötü sürprizler hazırlayabiliyor. O yüzden her bayanın kendi başına hayatını sürdürebilmesi için mutlaka bir maddi geliri ve hayat güvencesi olması lazım. İşin kolayı veya zoru yoktur. Her iş kendi çapında zordur ve risklidir. Bayanların korkmadan istedikleri işi yapmalarından yanayım” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive