AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Burdur Valisi Ali Arslantaş’ı makamında ziyaret etti. Yıldırım’ı valiliğe gelişinde protokol üyeleri karşıladı.

            Yıldırım, Burdur Valiliği şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Ali Arslantaş ile bir süre sohbet etti. Vali Arslantaş, Yıldırım’a brifing sundu.

            Yıldırım, Valilik ziyaretinin ardından Burdur Arkeoloji Müzesi ve İnsuyu Mağarası’nı gezdi. Yıldırım daha sonra Lisinia Doğa Proje Alanı’nı gezerek Lisinia Sorumlusu Öztürk Sarıca’dan yapılan çalışamlar ile ilgili bilgi aldı. Yıldırım lavanta fidesi diken kadın işçilerle sohbet ederek lavanta fidesi dikti. Yıldırım tedavileri tamamlanan Leylek ve Şahin’i de doğaya bıraktı.

            Yıldırım’ın Burdur gezisinin son durağı ise Türkiye’nin Maldivleri olarak tanımalanan Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü oldu. Yıldırım’a Doğa Koruma ve Milli Parklar Yaban Hayatı Şube Müdürü Tamer Yılmaz tarafından göl ile ilgili bilgi verildi.

            Yıldırım burada Yeni Gün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Salda’nın son zamanlarda gündeme gelmesi devletin buraya daha fazla yoğunlaşmasını, ihtimam göstermesini sağladı. Özellikle göl etrafındaki sağlıksız yapılaşmaların bu tabiat harikasını olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Valiliğimiz gerekli tedbirleri almaya başladı. Pandemi süreci geçtikten sonra eminim ki Salda Bölge’nin en önemli cazibe merkezi haline gelecektir” dedi.

            Saldan’nın ünü Türkiye’nin sınırlarını geçti diyen Yıldırım “NASA Uzay aracının indiği krater bölgesinin kimyasal yapısı ve ordaki mineral yapısı Salda’daki mineral yapı ile benzerlik gösteriyor veya aynı. Bunu Nasa açıkladı. Dolayısıyla kısa vadede Mars’a gitmek belki mümkün olamayacak ama aynı duyguyu yaşamak için Dünya’nın her tarafından insanlar buraya gelecekler. Hem Burdur’un hem de bölgenin güzelliklerini görecekler. Ayrıca buraya da ciddi bir ekonomik katkı sağlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

            Yıldırım daha sonra İstanbul’a gitmek üzere Antalya Havalimanına hareket etti.