Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Burdur’da önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4.Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi (IHSLC 2021) açılış töreni için Burdur’a geldi.

Açılış törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Bilim Kurulu toplantısında Ramazan Ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik olarak alınabilecek tedbirlerinde gündeme geleceğini düşündüğünü belirtti.

Kişiler arasında temas ile bu hastalığın bulaştığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Esasında solunum yoluyla bulaşan bir hastalık. Ama sonuç itibariyle enfekte kişinin elleriyle de diğer kişilerle temas etmesi vasıtasıyla da hastalık bulaşabiliyor. Bunu önlemeye yönelik olarak biz zaten el ele tokalaşmaları, sarılmaları, öpüşmeleri tavsiye etmiyoruz. Şimdi yumruk salamı şeklinde bazı selam şekilleri gelişti. Burada da yine kişiler arasında fiziki temas vardır. Bu temasta da bulaşma riski vardır. Nasıl el ele tokalaşmıyorsak bu şekilde bir selam da verilmemeli. Kamuya açık alanlarda, özellikle kalabalık ortamlarda, otobüs durağı gibi yerlerde sigaranın içilmemesi lazım. Sigara içmek, izmaritleri yerlere atmak bu genel olarak zaten hiç yapmamamız gereken davranışlar. Pandemi sürecinde bunların olmaması daha da önem taşıyor. Ondan dolayı bu tarz kamusal alanda, kalabalık yerlerde bizim her birimizin davranışlarımıza çok daha dikkat etmesi gerekiyor. “ dedi.

Ramazan Ayı’nda tam kapanma durumu var mı?

Kayıpmaz, “Bilim Kurulu’muz bu hafta henüz toplanmadı. Bugün büyük ihtimal toplantımızı gerçekleştiririz. Bu toplantımızda artık Ramazan Ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik olarak alınabilecek tedbirlerinde gündeme geleceğini düşünüyorum. Burada tartışıldıktan sonra zaten Sayın Bakanımızda konuyu Cumhurbaşkanlığı Kabinemiz ile paylaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Maskelerden ne zaman kurtuluruz?

Aşılamayı yaygın olarak yapabilirsek, toplumdaki bağışıklık oranı %60’ların üstüne çıkabilirse biz maskelerden kurtuluruz diyen  Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Ama 2021 yılının da aşılama yaygın olarak yapılıncaya kadar tedbirli biçimde devam edeceğini sanıyoruz. Tabi iyi günler de yakın. İnşallah havaların ısınması, insanların kapalı alanlardan açık alanlara doğru geçmesiyle biraz daha vaka sayılarının azalacağı yönünde bir kanaatimiz var. Bir yandan da özellikle 2022 yılı içerisinde aşılamanın bu yıl yaygın yapılması ile beraber şu an olduğumuzdan daha iyi konumda olacağımızı düşünüyorum. Ama şunu görüyoruz ki biz tedbirli yaşantıyı, dikkatli yaşantıyı sürdürdükçe vaka sayılarını kontrol altına alabiliyoruz. Biz ne zaman ki bir gevşeme yaşadığımız da, bunun aslında bir kontrollü sosyal hayat olması gerektiğini unutarak bir şekilde bazen kontrolü elden bırakabiliyoruz. Işte kontrolü elden bıraktığımızda da bireysel olarak, toplumsal olarak bu da bize vaka sayılarında artış şeklinde karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

-Muhammet Fatih Başcı