EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜ“Bi’Düşünsen Bulursun” MAKÜ’lü öğrenciler iş fikri yarışmasında projelerini sergiledi

4 ay ago

“Bi’Düşünsen Bulursun” sloganıyla Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin, Girişimcilik Ekosistemi Projesi çerçevesinde düzenlenen ödüllü İş Fikri Yarışması geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapıldı. Yarışmaya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesinden 33 öğrenci 23 projeyle katıldı.

ANSİAD İş Fikri Yarışmasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencileri Berk Sürücü, Ayça Altıntaş ve Yasin Öz tarafından “Rüzgâr Türbini Kanatlarından Kuşları Koruma” projesi ve Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü öğrencisi Hilal Yıldız “ Doğada Yeşeren Çocuklar Orman Anaokulu” projesiyle temsil etti.

Nesli tükenmekte olan kuşlar korunacak

Rüzgâr Türbini Kanatlarından Kuşları Koruma projesiyle yarışmaya katılan Berk Sürücü, Ayça Altıntaş ve Yasin Öz projelerinin amacının Rüzgâr türbinlerinin prototipini yapmak, daha sonra bu prototipin kanatlarına kırmızı renkte görsel uyarıcı sistem ve gövdesine de yırtıcı kuş sesi veren akustik bir sistem yerleştirmeyi amaçlayarak bu projeyi geliştirdiklerini ifade ettiler. Öğrenciler kuş ölümlerini aza indirmek için türbin kanatlarının mor renge boyandığını ancak geceleri kuşların mor kanat rengini ayırt edemeyeceği düşüncesi ile kanatlara bir görsel veya akustik uyarıcı sistemi koymanın faydalı olabileceğinden yola çıkarak geliştirdikleri proje ile TÜBİTAK’a başvurduklarını söyleyen öğrenciler, proje kabul edildiğinde kuşların göç yollarında olduğunda ve özellikle nesli tükenmekte olan kuşlara zarar verilmemiş olacağını belittiler.

Doğada Yeşeren Çocuklar

Doğada Yeşeren Çocuklar Orman Anaokulu projesiyle yarışmaya katılan Hilal Yıldız ise projesi hakkında şunları söyledi; “ Proje amacım doğal yaşam alanlarında sağlıklı, duyarlı, temel becerileri gelişmiş nesiller yetiştirmektir. 3-6 yaş grubundaki çocukların akranlarıyla birlikte doğada vakit geçirmesine, sosyalleşmesine ve iletişim becerilerinin gelişmesine katkı sağlamaktır. Çocuklara sınıf içinde bilgi verilmesinin yanı sıra, çocukların doğada müzik, deney-gözlem, drama, spor gibi uygulamalarla iç içe olmalarını, doğa ile bütünleşmelerini ve bire bir yaşayarak öğrenmelerini sağlamaktır. Bence; her çocuk doğa da açmayı bekleyen bir çiçek gibidir. Ve bu çiçekleri doğadan koparmadan, doğanın içinde yetiştirmeliyiz. Çiçeklerimizin sağlıkla, güzellikle ve albeni ile açılmasını istiyorsak onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde onlara sunabilmeliyiz. Hayalimdeki projem uygun eğitim ortamında sağlıklı, eğitici, özverili, güvenli bir şekilde çocuklara bunu aşılamak.”

23 proje içinde finale kalan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinden Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencileri Berk Sürücü, Ayça Altıntaş ve Yasin Öz tarafından “Rüzgâr Türbini Kanatlarından Kuşları Koruma” projesiyle yarışmada 6. Olurken Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü öğrencisi Hilal Yıldız “ Doğada Yeşeren Çocuklar Orman Anaokulu” projesiyle 11. Oldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive