ManşetBETON SANTRALİ TEPKİSİ!

2 sene ago

Burdur merkez Gökçebağ (Çerçin) köyü’nde bulunan Başakevler Sistesi sakinleri sitenin yanındaki araziye yapılacak Beton Santraline tepkilerini göstermek için geçtiğimiz Pazar günü pro- testo yürüyüşü yaptı.

Burdur-Isparta karayolu üzeri Gökçebağ Köyü’nde bulunan 178 bin metrekare alandaki 118 konut bulunan Başakevler Sitesine bitişik arsaya Isparta’daki bir özel firmanın beton santrali yapacak olmasına tepki gösteren Başakevler Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Kemal Korkmaz DHA’ya yaptığı açıklamada; “sitemizde 118 adet konut bulunmakta. Bu evlerde ikamet edenler nisan ve ekim ayları arasında burada yaşamakta, hobi behçelerinde sebze ve meyve ağaçları ile oyalanarak emeklilik günlerinde hoşça vakit geçirmekte ve yılın diğer aylarında Burdur şehir merkezindeki evlerinde soğuk kış günlerini geçirmektedir.

Başakevler sahası ile aynı pafta üzerinde bulunan bitişik arsa Isparta’da faaliyet gösteren bir hazır beton firması tarafından Milli Emlak Müdürlüğü’nden satın alınmış ve hazır beton tesisi kurmak için Burdur Valiliği’ne yaptıkları müracaat 19 Ekim 2017 tarihinde Burdur Valiliği Çevre Komisyonu tarafından çevre kirliliği oluşturacağı gerekçesi ile reddedilmiştir” dedi.

Korkmaz, bu defa Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili biriminin firmaya hazır beton tesisi kurması için izin verdiğini belirterek “hırs vicdanın önüne geçmiştir” diye konuştu.

Korkmaz şunları söyledi: “Burdur’un cennet köşelerinden biri olan, 118 ailenin doğa ile içiçe, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için 1978 yılından bu yana tüm altyapı ve yollarını üyelerin kendi imkanları ile hayata geçirdiği örnek bir yaşam alanının tam da yan parseline, sanki Burdur’da başka yer kalmamış gibi, hazır beton tesisinin inşaatına izin verilmesine, bunun da ötesinde Burdur Valiliği’nin izin vermemiş olmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili biriminin hiçbir yer görme ve danışma ihtiyacı duymadan rica, hatır, minnet yoluyla böyle bir kararı vermiş olmasına çok şaşırdık.

Organize Sanayi Bölgelerinde bile çevre kirliliği oluşturacağı düşünülerek yasa ile kurulumuna izin verilmeyen hazır beton tesisinin içerisinde okul, çocuk parkları, sağlık ocağı, cami gibi sosyal tesislerle birlikte 294 parsele konut yapım izni verilen bir alanın yanıbaşına hazır beton tesisi kurulması kabul edilemez, akıl ve mantık dışıdır.”

Site sakinlerinden mimar Barış Korkmaz da beton santralinin yerleşim alanının yanına yapılmasının teknik ve çevre açısından zararlı olduğunu olduğunu söyledi.

Korkmaz; “bu yaşam alanının yanına beton santralinin yapılması ciddi bir çevre kirliliğine sebep olacak. Beton santralleri işleyiş itibariyle çevreye toz ve gürültü açısından zarar veren sanayi yapıları. Buraya beton santrali yapılmasına izin verilmesi mantık dışı. Bu santral yapılırsa bizim çocuklarımız burda toz soluyacak” dedi.

Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı eylem sırasında site sakinleri ellerinde, ‘Başakevleri seviyoruz, beton santrali istemiyoruz’, ‘Hırs vicdanın önüne geçmiş’, ‘Beton Santrali Başakevleri öldürür’ yazılı dövizlerle beton santralinin yapılacağı araziye kadar yürüdü.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive