ManşetSağlık“Beslenme açısından dış güçlere bağımlı hale getirilmek isteniyoruz”

1 sene ago

Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner Türkiye’nin dış güçlerin dayattığı politikalarla beslenme açısından dı- şarıya bağımlı hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

Geçen ay yapılan Olağan Kongrede yeniden başkanlığa seçilen Üstüner, Serenler Otel’de Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Haysiyet Divanı ve Büyük Kongre delegeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Kurullara seçilenleri tebrik eden Üstüner; “Bu dönem hep birlikte ortak aklı hakim kılan, meslek politikalarını temel alan bir anlayışla odamızı ve mesleğimizi temsil edeceğiz. Veteriner hekimlik mesleğinin özünde yurt sevgisi ve ulus bilinci vardır” dedi.

Üstüner konuşmasında tarım ve hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Kazım Üstüner konuşmasında şunları söyledi: “Ülkenin yakılıp yıkıldığı, milletimizin bitap düştüğü bir dönemde meslek büyüğümüz Mehmet Akif yazdığı İstiklâl Marşında ‘Korkma’ diyor. 10-11 Milyon nüfus, ülke yakılmış, yıkılmış, gençler cephelerde ölmüş. ‘tek dişi kalmış canavar diyor’ emperyalist güçlere, sömürgeci güçlere. Bugün Türkiyemiz o günlerden daha güçlüdür. Meslek büyüğümüz Mehmet Akif’in dediği gibi korkulacak bir durum yoktur ancak yüz yıl önceki önemli olduğu gibi bu yüzyılın başlarında da ülkemiz gene bir yurt savunması ile karşı karşıyadır. Dış güçlerin dayattığı politikalarla Türkiye beslenme açısından da bağımlı hale getirilmeye çalışılmaktadır. Burdurdaki, Türkiye’deki Veteriner hekimler olarak mesleki sorumluluk bilinci ile milletimizin hayvansal protein ihtiyacı olan ürünlerin üretilmesinde gizli neferleriz. Her ne kadar bugün ithal et uygulaması ile hayvancılığımız zora sokulsada biz bu zorlukları aşacağımızdan eminiz.

Özellikle biz Veteriner hekimlerin üretici haklarını savunmadan Veteriner Hekimlik mesleğinin haklarını savunamayacağımızın da bilincindeyiz. Bugün Burdurda uygulanan ‘sütünü alırım ama yemi benden almak zorundasın’ dayatmasının sözüm ona serbest piyasa ekonomisi ile hiç bağdaşmadığını ifade etmek durumundayız.”

Dört yılda dört Bakanla çalıştıklarını kaydeden Üstüner; “Tarım hayvancılık gibi önemli bir sektörde Bakandan bakana değişen politikalarla bir yere varılamadığı gün yüzü gibi ortadadır. Biz veteriner hekimler olarak dertlerin dermanını bulduğumuz gibi sorunlarada çözüm bulabilecek bir mesleğin mensubuyuz ve ülkenin aydın insanlarıyız. Burdur Veteriner Hekimler Odası olarak Ülkemiz ve milletimiz için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini isteriz.” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive