Isparta Şubesi'nin yaklaşık beş yıldır başarıyla yürüttüğü ve Türkiye genelinde yayılmakta olan bu proje, Burdur'un da aralarında bulunduğu dört ilde aktif hale gelecek.

Proje, Yeşilay Burdur Şubesi, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Burdur PTT Başmüdürlüğü iş birliğiyle yürütülecek. Pilot okul olarak TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu seçildi ve burada 4. sınıf öğrencilerine sağlıklı yaşam, tütün bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı konularında bilgilendirme yapılacak. Bilgilendirmenin ardından öğrencilerden, bağımlılığı olan aile bireylerine (tercihen anne veya baba) bağımlılıklarından kurtulmaları için mektup yazmaları istenecek.

1B6115F8 69F4 4C2F B71D Cfb729D00489

Projenin Amacı ve Önemi

Projenin temel amacı, ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve bağımlılıklar konusunda farkındalık yaratmaktır. Teknolojinin getirdiği kolaylıklar, aile içi iletişimi olumsuz etkileyerek çocukların ailelerinden uzaklaşmasına ve bağımlılıklara yönelmelerine sebep oluyor. Bu proje, aile içi iletişimi artırarak bu duruma karşı bir önlem olmayı hedefliyor.

Proje ayrıca, azalan mektup yazma geleneğini yeniden canlandırmayı da amaçlıyor. Mektuplar aracılığıyla çocuklar duygularını ve düşüncelerini ifade etmenin farklı yollarını öğrenirken, el becerilerini ve hayal güçlerini de geliştirecekler. Burdur PTT Başmüdürlüğü, projeye özel pul bastırarak destek sağladı.

Fe2Bdb26 6807 4763 Ba72 10B49274A0C5

Proje Süreci ve Destekçiler

Mektuplar, okul ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyonlarca incelendikten sonra, düzenlenecek bir törenle ailelere gönderilecek. Haziran ayında düzenlenecek geniş kapsamlı ödül töreninde, seçilen mektup sahipleri ve öğretmenleri ödüllendirilecek.

72C66Ab2 6D61 4567 B64A 2Caf02D0913F

Projenin Burdur’da uygulanmasına destek veren Burdur İl Millî Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci, Burdur PTT Başmüdürü Mustafa Ölmez, TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu Müdürü Hanım Aktaş, Rehberlik Öğretmeni Orhan Vergili, 4. sınıf öğretmenleri, öğrenciler ve ailelere minnettarız. Ayrıca, Yeşilay 6. Bölge Koordinatörü Muhammed Said Uyar, Yeşilay 6. Bölge Koordinatörlük Personeli Nesrin Çoldur, Isparta Şubesi Gençlik Komisyonu Başkanı Selin Tekocak, Burdur Şubesi Başkanı Osman Koçıbay ve Başkan Yardımcısı Hatice Özgün Zeybek, Burdur Şubesi Proje Koordinatörü Rehberlik Öğretmeni İbrahim Can Polat ve Burdur Şube Personeli Fatih Demir'e de teşekkür ederiz.

Burdur'da Gönüllü Oldu! Mezarlığı Lale Bahçesine Dönüştürdü Burdur'da Gönüllü Oldu! Mezarlığı Lale Bahçesine Dönüştürdü

641774Dc E949 4E0D 82A0 0169E94D682B

Bu proje, bağımlılıkla mücadelede önemli bir adım olup, toplumda sağlıklı yaşam alışkanlıklarının yaygınlaştırılmasında büyük bir rol oynayacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi