GenelBelediye, ‘yeni MEYDAN düzenlemesi’ hazırlıklarını başlatıyor

5 sene ago

Burdur Belediyesi, önümüzdeki yıl yeni bir Meydan düzenlemesi yapmaya hazırlanıyor. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye merkez binasının yıkılması planlanırken, Cumhuriyet Parkı’nda, tek katlı bir otopark çalışması için de düğmeye basılacak.

Şehrimizde yeni Belediye yönetimi bir yandan Gazi Caddesi’nde çift yönü ve yeni trafik düzenini hayata geçirirken bir yandan da yine şehrimizde gündemde olan Meydanın genişlemesi, yeni Meydan düzenlemesi için de hazırlık çalışmalarını başlatıyor.

Bilindiği gibi; şehrimizdeki Cumhuriyet Meydanı, yeni Meydan projesi, son yıllarda sıkça gündeme gelen bir konu. Önceki dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde Meydanın genişletilmesi, kent merkezinin rahatlatılması için çalışmalar başlatılmıştı. Hatta; yeni Meydan projesine mevcut Belediye binasının yıkılarak başlanması gündeme gelmiş, daha sonra bu çalışmanın boyutu büyütülerek Valilik lojmanları, İl Özel İdare binasının da (Kültür Sarayı) yıkılarak geniş bir Meydan oluşturulması fikri ağır basmış, bu projenin hazırlığı niteliğinde kararlar alınmıştı…

Nitekim Burdur’a ‘yeni Meydan vaadi’ 2014 yerel seçiminde öne çıkan, en çok ilgi gören, bütün partilerin ve adayların işlediği bir konu olmuştu…

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yeni bir Meydan düzenlemesi için hazırlıklara başladı.

Başkan Ercengiz’in, Cumhuriyet Meydanı’nı daha rahat nefes alınabilecek bir haline getirebilmek amacıyla, ekibiyle beraber yapmayı planladığı Meydan Düzenlemesi projesinin önümüzdeki yıl, çok ötelenmeden hayata geçirilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e, Meydan projesi ile ilgili çalışmalara başladıklarını açıklarken, Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan Yeraltı Otopark’ının bütçesinin bile hazır olduğunu söyledi.

Yapımını planladıkları Yeraltı Otoparkının il dışından gelen vatandaşların, Cumhuriyet Meydanı’nı, şehir merkezini, hatta İstasyon Caddesi’ni görmesini sağlayabileceğini söyleyen başkan yardımcısı Say, “Özel İdare binasına biz müdahale edemiyoruz. Valilik binası çok güzel bir bina. Meclis’te o kararı aldık zaten. Mevcut Adliye, yeni Adliye binasına taşındığı zaman eski bina boş kalacak. Sayın Başkan, Cumhuriyet Meydanı’nın daha ferah, nefes alınabilecek bir yer olması gerektiğini düşünüyor. Valilik binasını yıkıp yerine yeşil alan yapıp, Valilik binasının etrafında bir park düzenlemesi yapabilirsek, bir de İstasyon Caddesi ve İstasyon Park ile etrafında Güzelleştirme Parkları var. Bu düzenlemeleri yapabilirsek, burası Burdur’un akciğeri olacak.” dedi.

Hacer ZEREN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive