Burdur Belediyesi meclis üyeleri, profesyonel liglerde Burdur’u temsil edecek bir takım çıkartılması konusunda sanayicilere ve iş insanlarına çağrıda bulundu.

Burdur Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı geçtiğimiz çarşamba günü yapıldı. Meclis gündeminin 12. maddesinde “Belediye bütçesinden Burdur Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde bulunan futbol, judo, güreş, halk oyunları ve tekvando dallarında faaliyet gösteren sporcuların lisans, vize, barınma, ulaşım, malzeme ve yemek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Burdur Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübüne 200 bin TL nakdi yardım yapılması” hususu görüşüldü. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. Meclis üyeleri, profesyonel liglerde Burdur’u temsil edecek bir takım çıkartılması gerektiğini dile getirirken sanayicilere ve iş insanlarına destek konusunda çağrıda bulundu.

Gündem maddesi hakkında konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz,”Değerli arkadaşlar milli sporcularımız olmaya başladı. Tekvando dalında özellikle güreş ve judo dalında başarılı sporcularımız var. zaman zaman bu arkadaşlarımızın ulusal ve uluslararası müsabakalara katılmaları söz konusu oluyor. bizde bu arkadaşlarımızın hem ilimizi hem ülkemizi hem de sporu temsil etmesi açısından desteklemeye çalışıyoruz. Spor kulübümüz birden fazla dalda sporcuya destek veriyor. Bu nedenle 200 bin TL’lik bir talepleri olmuş. Bizce uygundur.” dedi.

Burdur Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu’da, “Özellikle gençlerin ilgilendiği spor dalı futbol dalı. Bu yıl amatör ligde baya güçlü takımlar oluşuyor ve hepsi de belediye takımları. Gönül istiyor ki Burdur Belediyespor’umuzda çok iyi kadro kursun ve onlarda başarılı olmaya gayret etsin diye temenni ediyorum.” diye konuştu.

“Profesyonel futbol takımımızı şehir sanayicisiyle birlikte kurmak istiyoruz”

Profesyonel liglerde Burdur’u temsil edecek bir takım çıkartılması konusunda sanayicilere ve iş insanlarına çağrıda bulunan Başkan Ercengiz şunları söyledi;

“Benim gönlümden geçen de şu; biz nüfusu 1 milyon olan bir il değiliz. Toplamında 11 ilçe 4 belde, 194 köy ile aslında büyük bir il değiliz. Rakamlar gözümüze büyük gözükse de 275 bin nüfusu olan aslında İstanbul’da bir semt kadar toplamında bir il’iz. Benim gönlümden geçen şu; Burdur şehrini profesyonel ligde temsil edecek ortak bir takım çıkartmamız gerekir.Biz böyle çıkartılacak bir takımda öncelikle sporcumuzu ama bu bir siyasete alet edilmeden bir belediyenin takımı olmadan Burdur’un takımı olarak ve bütün paydaşların elini taşın altına koyduğu bir mantaliteyle ve geliri olan her hafta maça gidiyorken kulüp yöneticilerinin kapı kapı dolanıp dilendiği bir sistemle değil Burdur şu anda Türkiyede mermerin anavatanı oldu. Bakın biz bunu başarabiliriz. Akhisar bunu sanayisiyle başardı. Manisa bunu sanayisiyle başardı, geçmiş yıllarda Bolu bunu sanayisiyle başardı. Bizim bir sanayimiz yok gibi gözüksede yılda 300 milyon dolar kayıtlı ihracat yapan önemli bir sektöre sahibiz. Ben basın aracılığıyla iş adamlarımıza seslenmek istiyorum; Burdur’dan kazandığınızda hiçbir yurttaşımızın gözü yok yarattığınız katmadeğer doğaya saygılı olduğu sürece sizleri destekliyoruz. Sizden talebimiz şudur; Burdur’dan çıkartılacak, profesyonel lige yürüyecek bir takımın lütfen destekçisi olun.Bizler de idareciler olarak elimizden ne geliyorsa yapalım ve Burdurumuzun adını önce 3. lig ardından da daha üst liglere taşımak bizim için hiç zor değil.Biz bunun tarafıyız ve bunu destekleriz. Bakın üniversitemiz iyi bir takım çıkardı ama handikapı şu; gelen sporcular 4 yılın sonunda bu okuldan ayrılmak durumunda ama bir profesyonel takımımız olursa bu çocukarı bu şehirde tutabiliriz. Bunun mücadelesini hep birlikte verelim. Profesyonel futbol takımımızı şehir sanayicisiyle birlikte kurmak istiyoruz. Benim çocukluğumdan gençliğime yürüdüğüm yıllarda 2. ligde futbol takımımız varken 2 haftada bir maç yapıyorken kent merkezinde bir karnaval havası vardı çok keyifli ve eğlenceliydi o maçlara giderdim. O maçların bize bir yansıması oldu o maçı izleyen her genç bir hafta boyunca sokak arasından futbol oynadı ve amatör futbolu sevdi. Bence bu profesyonel ligde Burdur takımı söylemimizi yüksek sesle dillendirelim. Artık bu konuda Burdur’dan para kaznanların Burdur’a en azından bir göğüs sponsoru, bir takım sponsoru olmalarını istiyoruz. Gerçekten büyük bir maliyet değil.Bu işte elini taşın altına koyacağını bildiğim bir sürü güzel insan, iş adamımız var hatta parası çok olmayıp bu işe gönül veren insanlar var. hep birlikte harekete geçebiliriz.”

AK Partili Belediye Meclis üyesi Samet Güneş ise, “Tüm resmi kurumlar önceki yıllardaki gibi alt yapıya destek vermeleri, küçük yaşta Burdur’un sporcularını yetiştirmemiz gerek.” diye konuştu.

MUHAMMET FATİH BAŞCI