GenelBelediye Meclisi’nde ‘şenlik’ tartışması

5 sene ago

Burdur Belediyesi Meclisi’nin dün gerçekleşen toplantısında, Belediye’nin şenlik etkinlikleri öne çıktı. AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Merkez İlçe Başkanı Birkan İş’in, geçtiğimiz hafta Suavi konseri öncesinde sosyal medyadan paylaştığı “Burdur Belediyesi’nden bir hizmet daha, Ramazan Şenliklerinde bomba sanatçı. (Hımm anladım, bu hafta ucuza denk geldi)” yorumu Meclis gündeminde idi…

CHP’li Meclis Üyesi Burhan Cahit Karakurt, AK Parti döneminde yapılan etkinliklerin masrafları ile ilgili genel bilgi vererek İş’in açıklamasına tepki gösterirken, CHP Meclis Üyesi, Kültür ve Sosyal İşler yöneticisi Ferit Çelikbaş, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra yapılan etkinliklerin rakamlarını açıkladı.

İFTAR SOFRALARI SİYASİ MALZEME OLAMAZ

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, toplantıya her zaman olduğu gibi Belediye Meclis Toplantısında, geçtiğimiz bir ayı değerlendirerek başladı. Başkan Ercengiz, bir aylık etkinliklerle ilgili; “Ramazan etkinliklerimiz kapsamında, iftar sofralarımız ve vatandaşlarımızla buluşmalarıma devam ediyoruz. Ramazan sofralarımız sizlerin de katılımıyla belediye meclis üyelerimizin, hemen her gün hiçbir siyasi parti gözetmeksizin, olanakları el verdiği ölçüde katılmaları bizi ayrıca onurlandırmıştır. Oturduğumuz sofraların siyaset sofraları olmadığını söylemlerinizden, o sofralarda siyaset yapılamayacağını davetli olanların ya da katılanların tamamının ismini zikrettiğimizi sizlerde gördünüz. Burdur Belediyesi, Burdur hepimizin. Yaptığımız iş gönüllü bağışçıların da katkılarıyla yaptığımız bir hizmet. Değerli hemşehrilerimiz de bunu benimsedik. Bin kişilik sofralarımızın her gün dolduğunu görmek, ihtiyacı olmayanların da bu sofraların coşkusunu yaşamak için geldiğini görmek bizi şereflendiren bir durum” şeklinde açıklama yaptı.

KÜÇÜMSEYEN VE AŞAĞILAYAN TAVIR YAKIŞMADI

Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen Suavi konseri ile ilgili haberlere ve sosyal medya üzerindeki paylaşımlara da açıklamasında yer veren Başkan Ercengiz, “Ramazan etkinliklerimiz devam ediyor. Sadece hafta sonlarına planladığımız konserler bu işi götürmeye çalıştık. Farklı ihtiyaçlara karşılık veren sanatçıları da getirmeye özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir konserle ilgili ufak bir süpekilasyon oldu ama çok üzerinde duracağımız bir olayda değil açıkçası. Bu konuda elbette ki her görüş açıklanabilir. Bizim açımızdan kıymetli olanları değerlendiririz, kıymetli olmayanlara da sadece saygı gösteririz. Bu düşüncelerin herhangi bir görüşü, herhangi bir düşünceyi ya da yapılan herhangi bir etkinliği aşağılayan ya da küçümseyen tavır kişilerin kendilerine yakıştıramadığımız bir davranış.” dedi.

HERKES BU RAKAMLARA İSTEDİĞİ ZAMAN ULAŞABİLİR

AK Partili Meclis Üyesi Birkan İş’in sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları eleştiren Burhan Cahit Karakurt ise, “Bu eleştirileri yaparken, Belediyeden daha önce ne yapılmış şimdi ne durumda bilgi alsak herhalde açığa düşmeyiz. Sadece kendi grubum adına değil, diğer iki partimizin belediye meclis üyeleri de istedikleri zaman bu bilgilere ulaşabilecekleri aşikardır.” diye konuştu.

AK Parti’li Belediye döneminde düzenlenen konser, Ramazan etkinlikleri ve şenlikler için harcanan paralarla ilgili verileri paylaşan Karakurt, rakamlarla ilgili “Elimde 2014 yılının BİMTAŞ mizanı var. AK Parti döneminde, Belediye Ramazan şenliklerinde 31.03.2014 yılına kadar, seçim öncesinde geçerli olan mizanda, Belediyenin Ramazan şenliklerinde harcadığı rakam, 395 bin 916 lira 93 kuruş. İnsuyu şenliklerinde, 555 bin 388 lira 53 kuruş, Hıdırellez Şenliklerinde 188 bin 500 lira, Belediye şenliklerine gelen sanatçıların giderleri için 4 bin lira 250 kuruş, Belediyenin sadece Çanakkale tiyatrosu ile ilgili gösterim giderleri 10 bin TL olduğu görülüyor.” açıklaması yaptı.

Belediyenin kayıtlarında, bahsi geçen rakamların yer almadığına dikkat çeken Burhan Cahit Karakurt; tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Bu rakamların Belediye ile Belediye şirketi arasında halen mutabakatı yok. Bu mizanda geçiyor. Ama bu rakamlar, bir şirketin röntgeni diye tabir edebileceğimiz evrağında , Belediye’ye verilmiş avans olarak geçiyor. Belediye’nin parası yokmuş, BİMTAŞ’dan bu rakamları avans olarak almış ve geri ödemek üzere. Ama Belediye’nin kendi kayıtlarında bunlarla ilgili hiçbir belge ve ibare yok. Belediye’nin hesaplarında, BİMTAŞ’dan böyle bir para almadığı görülüyor. Bizim rakamımızı duyduğunuz zaman, bir belediye meclis üyesinin, Belediye’nin düzenlediği etkinliklerde getirilen sanatçılarla ilgili, sanata ve sanatçıya her partinin destek ve saygıyı verdiği bildiğim halde neden böyle bir eleştiride bulunduğumu aklım almıyor. Bunu Birkan Bey’in kendisine sormak isterdim ama bugün burada değil. Bunun tartışılması gereken yer sosyal medya değil, Belediye Meclis toplantısının ta kendisidir.”

CHP’li Meclis Üyesi Ferit Çelikbaş ise, kendi dönemlerinde düzenlenen etkinliklerle ilgili olarak, 2014 yılı Hıdırellez Şenliklerinde 29 bin, 2015 yılı Hıdırellez Şenliklerinde 48 bin, 2014 yılı Göl Festivalinde 179 bin, 2015 yılı 19 Mayıs etkinlikleri için 15.583 TL. harcandığını açıkladı.

Ramazan etkinliklerinde sahne alan Sanatçı Suavi’ye sahip çıkan Başkan Ercengiz: “Bir önceki yılda etkinlikler, şenlikler için harcanan para 1.1 milyon TL. harcanmıştır, helali hoş olsun. Eğer Burdur halkı için harcanmışsa bu konuda kimsenin eleştiriye hakkı yoktur. Vatandaşımız istemiştir. Bu etkinlikler yapılmıştır. Topladığınız zaman iki yılın hemen hemen % 80 etkinliği neredeyse 300 bin lira. Yıla böldüğünüz zaman yaklaşık 200 bin liralık bir bütçeyle daha fazla ulusal sanatçının katılımı olduğu, her gün ortalama bin kişiye ama altını çizmek istiyorum; gönüllü bağışçıların da katkılarıyla bu yemekleri yaptığımızı göz önüne alırsak, eleştirmeden önce , geçmişte ne var ne yokmuş ona bakarak eleştirmekte fayda var. Getirilen sanatçıların elbette ki siyasi düşünceleri olacaktır. O günkü eleştirilen sanatçının sahne üzerinde yaptığı konuşmaların tamamı, hümanist, insancıl ve merkezine insanı koyan bir konuşmadır. Ancak sanatçılığına asla ve asla söz edilmemesi gerektiğini düşündüğüm bir sanatçıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

AK Parti Meclis Üyesi Birkan İş, izinli olduğu için toplantıya katılmadı.

Açıklamaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin birinci maddesinde, daha önce Spor Teşkilatından talep edilen ancak zaman zaman siyasi polemik konusu olan, Burdur Merkez Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan 16 bin m2’lik arazinin, sentetik çim saha yapılması için Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsisin yapılması yer aldı.

ÇİM SAHAYA ONAY

Uzun süren görüş alış-verişlerinin ardından, bahsi geçen araziye Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından sentetik yüzeyli çim saha yapılması için arazi tahsisi oy birliği ile kabul edildi. Bu konu ile yapılacak protokolde başkana yetki verilmesi, 1 red oyuna karşılık, oy çokluğu ile kabul edildi.

Arazinin tahsis süresinin 15 yılı geçmemesi önerisi MHP’li Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya’nın 1 çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Ercengiz, çim sahaya uzun yıllar sporun her branşında görev yapan Nurhan Çiftçibaşı’nın isminin verilmesini önerdi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive