ManşetBELEDİYE MECLİS ÜYESİ YAVUZ KAYA: “Bedesten, üvey evlat muamelesi görüyor!”

5 ay ago

Burdur şehir merkezinde yaklaşık yedi, sekiz senedir gündemde olan Açık Pazar mevkiindeki Bedesten Çarşı ile ilgili tartışmalar, şikayetler bitmek bilmiyor! Burdur Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, 11 Ekim 2018 Perşembe günü  Bedesten Çarşı önünde yaptığı açıklamada, Bedesten eleştirilerini dile getirdi.

2013 yılında hizmete giren Bedesten Çarşı’ya, 2014’te göreve gelen Ali Orkun Ercengiz başkanlığındaki yeni yönetimin gereken değeri vermediğini, eksikliklerini gidermediğini öne süren Kaya, adeta bu yapının üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi.

Kaya, açıklamasında; “Bedesteni Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya yaptırdı diye üvey evlat muamelesi görmesi ise çok yanlıştır. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’na verilen değer esnaflara da verilmelidir” dedi.

Yavuz Mehmet Kaya, ‘Bedesten Çarşı’ hakkında şu açıklamayı yaptı:

CAZİBE MERKEZİ CAVUR EZİYETİ

“Bedesten Çarşısı parkı, havuzu, oturma grupları, kafeterya şeklinde planlanan terası, en gelişmiş teknoloji ve ışıklı yönlendirme ile giriş çıkışı planlanan 150 araçlık kapalı yer altı otoparkı, eksoz gazı havalandırma ve tahliye sistemi, merkezi ısıtması, hijyenik bay bayan tuvalet hayalleri ile cazibe merkezi olarak düşünülmüştü.

AVM Mİ?

Bedesten Çarşısındaki dükkanlar 18 Nisan 2013 de Esnafın büyük umutlar bağlayıp kiraladığı cazibe merkezi, hem halk için, hem de esnaflar için maalesef cavur eziyeti oldu. Gerek imalat işçiliği, gerek yanlış projesi nedeni ile şu anda mezbelelik durumda. Belediyenin 2 yıl önce döşediği mermerler kötü işçilik ve malzeme sonucu kendiliğinden parçalanmış, kırılmış vaziyettedir. AVM hayali bir türlü gerçekleşmeyen Burdur’da, 23 esnafın bulunduğu çarşıda çalışmayan merkezi sistem ısıtma-soğutma, akan tavanlar ve ilgisizlik karşısında esnaf pişman ve çaresizdir. Bir dokun bin ahhh ahhh işit… Görünen o ki, Belediye’ye dilekçe ile müracaat eden 20 kadar esnafın sorununu görmezlikten gelen Başkan AVM’yi de yapamayacak..

BELEDİYE EVİNE BAKMIYOR!!!

2015 yılında zemin için bir yenileme onarım işi yapılmış ama kontrol iyi yapılmadığı için düzgün döşenmeyen mermerlerden alt kata yine su akmaktadır, harabe görünümündedir. Havuz havuzluktan çıkmıştır. Özellikle Pazartesi ve Salı günleri yaklaşık 20 Bin kişinin gözlerine serilen yıkık-kırık-dökük mermer görüntüleri, müşterilerine nezih bir ortamda hizmet etmek isteyen esnafları da çok üzüyor. Vatandaş ise lakkuk, lukuk olan döşemelerden bezmiştir. Ev sahibi Belediye, dükkanlara iyi bakmıyor!!! Çözüm, Sahiplenmelidir.

ÖZEL SEKTÖRÜN OLSA CEZA KESİLİR

Giriş ve çıkışları uygun olmayan kapalı otoparkın tavanı da akıyor. Araç sahipleri gerek giriş çıkış problemi, gerekse akan tavan nedeni ile fazlaca rağbet etmiyor. Tuvaletler tıkalı, pislik, mikrop yuvası olan bu alan, sağlık açısından da tehlike saçıyor. Çözüm kapıya kilit omamalıdır..! Özel sektörün elinde olsa, bu işyerine ya Sağlık Müdürlüğü ya da Zabıta tarafından ceza kesilir. Akan çatılar nedeni ile her yağışlı havada esnafların malları ve dükkanları da zarar görüyor. Elektrik aboneliğini kendi üzerine alamayan esnaflar dertlidir. Anlaşılan esnafa verilen kahvaltı çözüm değil, göz boyama olmuş…!

PAHALI MAKAM ARACI

Bedesteni Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkanı Sabahattin Akkaya yaptırdı diye üvey evlat muamelesi görmesi ise çok yanlıştır. Özgürlük ve Demokrasi Meydanına verilen değer Esnaflara da verilmelidir. İşyerleri Esnaflara kiraya verildi ise, temel masrafları da Belediye tarafından derhal yapılmalı, esnaflar da rahata kavuşmalıdır. Belediye, kesin kabulü yapılmadı gerekçesi ile esnafların yaşadığı sorunu görmezlikten gelemez! Hukuk yolu ile problem kolayca çözülür. Pahalı makam arabasına bin, ama, esnafın sorununu da çözerek yanında ol. 5 yıl geçti! Verilen meclis önergelerini göz ardı etmen size pirim kazandırmaz. Yapıcı eleştirilere kulak vermek, eleştirileri değerlendirmek, doğruyu bulmak konusunda idarecilere mutlaka faydası olduğunu düşünüyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive