KültürManşetBurdur Belediye Başkanı Ercengiz Yeni Gün’e konuştu: “YUKARI PAZAR CAZİBE NOKTASI OLACAK”

2 sene ago

Tarih ve kültür kenti Burdur’un şehir merkezinde zengin tarih birikimini yansıtan yerlerden biri olan Ulu Camii ve çevresinde, Yukarı Pazar’da yapımı planlanan yenileme çalışmalarını Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetemize değerlendirdi. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Başkan Ercengiz, Yukarı Pazar’ın tarihi önemini hatırlatarak, Burdur Belediyesi’nin bu alanı cazip bir hale getirme amacı taşıdığını vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının Ulu Camii ve çevresinde geniş çaplı bir restore yatırımı başlatacağı, kamuoyuna ilan edilmişti… Birbiri ardında gelen açıklamaların ardından Belediye Başkanı Ercengiz de, Burdur Tarihi boyunca hep önemli, özel bölgelerden biri olan Ulu Camii, Yukarı Pazar, Uzun Çarşı hakkında Yeni Gün’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Yukarı Pazar, Ulu Camii etrafında oluşan alan yaklaşık 700 yıllık bir tarihe sahip. Burdur ticaretinin, şehrimizde sosyal yaşamın ve Burdur ekonomisinin yüzyıllar boyu döndüğü mekan” diyen Başkan Ercengiz, 1992 yılından bu yana Yukarı Pazar’da tarihi dokuyu ortaya çıkarmaya, korumaya dönük çalışmaların sürdüğünü, 26 yıllk süreçte bu çalışmalara Burdur Belediyesi’nin öncülük ettiğini belirtti.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Ulu Camii ve çevresinin çekim merkezine dönüşmesi hakkında şunları söyledi:

“Burdur Yukarı Pazar, Ulu Camii etrafında oluşan alan, yaklaşık 700 yıllık bir tarihe sahip. Burdur ticaretinin, Burdur sosyal yaşamının ve Burdur ekonomisinin yüzyıllar boyu döndüğü mekan. 1992 yılında başlayan koruma çalışmalarında kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi alanı bir önceki dönemlerdeki Başkanlarımız sahiplenerek, rehabilite edilmesi, gereken restorasyonların yapılması, tarihi dokunun yeniden canlandırılabilmesi için çalışmalara başlamışlar.

Bu süreç tabi çok kolay bir süreç değil. Biz Burdur Belediyesi olarak aynı zamanda Tarihi Kentler Birliğinin üyesi bir Belediye’yiz. Tarihi Kentler Birliği toplantısına katıldığımızda, Tarihi Kentler Birliği üyesi Belediyelerimiz bu süreçleri bizim yaşadığımız şekilde yaşamış. Kimileri çok hızlı bir şekilde bu çalışmaları tamamlamış, kimileri de bizim gibi belli bir sürece gelip tamamlamaya gayret gösteriyor. Tabi bu neden önemli bizim için. Burdur’un hem tarihi dokusunu canlı tutabilmek, hem de kentin en merkezi noktasındaki alanın korunarak, tarih mirasına sahip çıkan bir anlayış içerisinde Burdur halkına kazandırmak.

Bu açıdan çok önemli. Biz bunu önemsiyoruz. Bizden önceki dönemde 2003 yılında Birinci ve İkinci Yağ Pazarı sokakları ile Ulu Camii sokaklarında 48 yapı, 2009 yılında da Uzun Çarşı caddesinde 87 yapı 2013 yılında özgün nitelikli hale getirilmiştir. Belediyemizce tamamlanan bu sokak sağlıklaştırma uygulamalarında bizim de programa aldığımız eski Belediye Caddesi, Yeşilyurt ve Deveci Sokak sağ- lıklaştırma programlarını da biz hazırladık.

Bizim dönemimizde 2014’ten sonra hazırlandı. Bu projede özellikle bize Antalya Muratpaşa Belediyesinden geçici görevle gelen, görevlendirme talep ettiğimiz bir restorasyon mimarı arkadaşımız Burcu Hanım çok yardımcı oldu. Burcu Hanımla birlikte yürüttük bu projeyi. Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Seda Hanım Burdurlu hemşerimiz kendisi o da bize destek verdi. Biz bu arkadaşlarımızdan destek alarak yaptığımız işleri bir adım ileri götürmeye çalıştık.

Mübadele dönemine ait bir Rum Evi ve Ulu Camii civarında yine bu bölgede almayı düşündüğümüz bir tarihi konağı Burdur Belediyesinin bünyesine aldık. İzzet Boyacıoğlu ile görüşerek onlara ait bir tarihi evi de 15 yıllığına Burdur Belediyesine geçici olarak kazandırdık. Bunun da gerekli tamir ve restorasyonlarını yaparak Burdur’a tarihi dokuda yer bulmuş eski yapıları onarım ve restorasyonları kısa zamanda yaparak Burdur halkının hizmetine sunacağız.

Yukarı Pazara ait kentsel tasarım ve uygulama projeleri hazırlık çalışmalarını biz başlattık demiştim. Biz bunları başlattık. Amacımız da şu. Bu alanda kaybedilen ticaretin yeniden canlandırılması, vatandaşımızın Gazi Caddesi’nden bir bakış mesafesinde olan Yukarı Pazar’da odak noktaların oluşturularak, ayağın yeniden bu alana çevrilmesi ve asıl hedefimiz olan yılda 15 milyon yabancı turist ağırlayan Antalya’nın günübirlik turizminde Burdur’a da yer bulunabilmesi için bir cazibe noktasının oluşturulması, hedeflerimizin temelinde yatanlar bunlar.

Ama tabi bir şeyi de itiraf etmek gerekiyor. Ulu Camii etrafındaki esnaf profilinin de bir şekilde yenilenmesi gerekiyor. Esnaf profilinin de yenilenmesi gerekiyor derken biz bu esnaf arkadaşlarımızdan şikâyetçi olduğumuz ya da onların işini yapamadığı anlamında bir düşüncemiz olduğu için değil, eğer; burası tarihi ve turistik bir mekan olacaksa esnaf arkadaşlarımızın da bu dönüşüme uyum sağlaması gerekir. Bunlar Burdur’un tanıtımına katkı koyan hediyelik eşya dükkanından tutun da Burdur’un tarihi yöresel kıyafetlerini satan dükkânlara, Burdur’un alaca dokumasından ceviz ezmesine, küçük şirin üç, beş masalık Burdur şiş restoranlarına, kömürde kahve yapan kahvecilere, kafelere, küçük resim sergi salonlarına kadar bu şekilde bir ucundan girilip bir ucuna gidilecek şekilde çok farklı vitrinlerin görüleceği, çok farklı oturma alanlarının olduğu mekanlar, dükkânlar yapılabilir.

Ama burada ben yayalaştırmanın çok önemli olacağına inananlardanım. Biz bu bölgede yayalaştırma yapıp bir şekilde bu çarşının yaya olarak ziyaret edilmesini sağlayabilecek olursak, bu dükkânların cazibesinin daha çok artacağına inanıyorum. İstasyon Caddesinde biz bir yayalaştırma yaptık. Burası kafeler caddesine döndü. Çünkü; insanlar alışverişi araba içerisinde değil, yaya olarak yapıyor. Yani insanları yürütmemiz lazım. Yurttaşımızı, insanları bu alana sokabilmemiz için onları mutlaka yürüyerek bu alanda gezdirmemiz lazım.

Ben bu alanın halen cazip olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman yürüyerek esnaf arkadaşlara selam vererek gitme fırsatım oluyor. Bu noktada da biz şunu görüyoruz. Çok farklı iş konularında üretim var burada. Gömlek imalatından, kumaş satana, ezme yapandan, kuyumculuk yapan esnaf arkadaşımıza kadar bir çok dükkan profili var. Ben bunun geliştirilebileceğine inanıyorum. Yani bu tarihi dokuda daha da iyi olabileceğine inanıyorum.

Bir konuda da şunu söylemek istiyorum. Biz Milletvekilimiz ve Bakanımız olarak görüyoruz Numan Kurtulmuş Bey’den bu konuda yardım istemiştim. Kendileri de Kültür ve Turizm Bakanı oldukları için yaptığımız başvuruya kısa zamanda ilgi gösterip hemen çözümlenmesini ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gerekli talimatı verip çalışmanın hızlandırılması talimatını verdi. Geçen günlerde de Milletvekilimiz Bayram Özçelik bunun müjdesini verdi. Tabi bu bizim iki üç yıllık bir çalışmanın neticesinde ortaya koyduğumuz bir projenin ürünü. Yani Müzeler Genel Müdürlüğünün kendiliğinden yaptığı bir hibe veya bağış değil.

Yani biz ortaya bir proje koyduk, bu projeyi de Genel Müdürlüğümüze ulaştırdık, sayın Bakanımızdan destek istedik, Bakanımız da gerekli desteği verdi. Burada birilerine teşekkür etmek gerekirse başta Sayın Bakanımız Numan Kurutulmuş Bey’e, emeği geçen mimarlarımız ve Burdur Belediyesi’nin de hakkını da teslim etmek gerekiyor. Biz bu işi siyasi görmüyoruz. Siyasi görmediğimiz için de destek noktasında emeği geçen herkese teşekkür etmeyi kendimize bir borç biliyoruz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive