GündemManşetBURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ: “Otel projesiyle Susamlık’ın önünü açmak istiyoruz”

3 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 4 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen 2017 yılının ilk Meclis toplantısında yaptığı açış ve değerlendirme konuşmasında; geçtiğimiz günlerde AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ve Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık’ın Susamlık Tesisleri hakkında yaptıkları ortak açıklamaya cevap verdi.

2016 yılının zor bir yıl olduğunu, terör olaylarının büyük acılara yol açtığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Başkan Ercengiz, Susamlık Tesislerinin ilgisizliğe terk edilmediğini, bu tesislerin daha önceki dönemde kötü yönetildiği için, kâr ve ekonomik durumunu gözeterek işletmesine ara verdiklerini belirtti.

Susamlık’a yapılması öngörülen Otel konusu hakkında da bilgi veren Başkan Ercengiz, bürokratik engeller yüzünden Otel konusunda bir türlü somut adım atılamadığından yakındı. Talep ettikleri ÇED raporunun bir yıldır kendilerine ulaşmadığını belirten Ercengiz, Meclis toplantısında şu konuşmayı yaptı:

“2017 yılının ilk Belediye Meclis toplantısında birlikteyiz. Her zaman olduğu gibi geçtiğimiz ay içerisinde yaptığımız faaliyetleri özet geçmek istiyorum. Tabiiki 2017 yılının 2016 yılından daha iyi geçmesini temenni ediyorum.

2016 yılı bizler için, ülkemiz açısından oldukça sıkıntılı günler yaşadığımız, hatta yaşımız itibari ile birçoğumuzun ömründe belki de görmediği görmek bile istemediği, birtakım hain darbe girişimlerinin yaşandığı, birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz ve güvenlik güçlerimizi kaybettiğimiz bir terör saldırısı neticesinde ülkemizin adeta ipin ucundan döndüğü bir sürecin ardından sonucunda kısa sürede toparlanarak güç birliği yaparak ülkemizin devamı için hep birlikte kol kola girdik.

Birtakım faaliyetleri hep birlikte gerçekleştirdik. 2017 yılında ve daha sonrasında ulusumuzun bir daha bu tip saldırılara maruz kalmamasını ben gönülden temenni ediyorum. Tabiiki 2016 yılı içerisinde birçok sivil vatandaşımızı, güvenlik gücü personelimizi terör belasında şehit verdik. Onlara da Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı ve halen daha yaralılarımız bulunuyor onlara da kısa zamanda şifalar diliyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu bu kötü süreçten en az zararla en kısa zamanda çıkmasını temenni ediyorum.

Susamlık Tesisleri hakkında Meclis üyesi arkadaşlara buradan kısa bir cevap vermek istiyorum. Öncelikle bilginiz yanlış. Kapatılalı 2 yıl olmadı henüz bir yıl oldu.1 Ocak 2016 yılında faaliyeti durduruldu. Susamlık Tesislerinde bugüne kadar Otel sahası ile ilgili yol alamayışımızın nedeni maalesef bürokratik engellerdir. Talep ettiğimiz ÇED raporu düzenlenerek yaklaşık bir yıldır Burdur Belediyesine gönderilemedi. Çok ta önemi yok biz bunun takipçisiyiz. Ve bugünlerde de sanırım sonuçlanarak bu alanda da gerekli çalışmaları yapacağız. 2004 yılı seçim çalışmalarında Nejdet İlgün ile birlikte çalışmalarımızı sürdürürken, buranın açılışını yaparken, bir grup siyasi arkadaşın ‘kendilerine içecek mekan yapıyorlar’ propagandası ile seçime gitmiştik. 2004’den 2014 yılına kadar AKP Belediyesi tarafından işletilen Susamlık Tesisleri kâr oranı ve ekonomik durumu gözönüne alındığında işletmenin iyi olmadığı vatandaşın işletme alışkanlığından ötürü ile ilgili davranış biçimini değiştirdiği ve kullanmadığını gözlemledik. Bir yıllık süreç içerisinde işletmenin bizim istediğimiz şekilde işletilememesi, müşteri portföyü neticesinde biz buranın halkımıza daha yararlı olabileceği düşüncesiyle Otel projesiyle önünü açma kararı aldık. Buranın mesire alanlarının kullanılması ile ilgili bir engellenme bulunmayıp vatandaşımız tarafından mesire alanlarının kullanılmasında sakınca yoktur.

Tabiki mesire alanları dediğimizde Al Yazma dediğimiz mesire alanlarının nereden ne hale getirildiği, Burdur Halk Plajının nereden ne hale getirildiği biliyorsunuz. Başka bir konuda Şehir Kulübü. Göreve geldiğimizde henüz tamamlanmamıştı. Birçok çalışma yapıldı, burası halkımızın kullanımına açıldı. Burada alkol satıldığı gerekçesi ile gizli bir güç burayı Vakıflar Genel Müdürlüğüne şikâyet ederek alkol satılmaması konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğünden talep ettiler. Tabiiki biz alkolü kimseye zorla satmadığımızı ve bir tercih gerekçesi olarak sunabiceğimizi bundandan da vazgeçebileceğimizi ifade ettik. Bunun bir siyasi ajitasyon malzemesi yapılmaması gerektiğine inanıyorum. Göreve geldiğimizden bu yana, net olarak söylüyorum, sökük dikiyoruz.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive