EkonomiGündemManşetBelediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “ESNAFIMIZ, YENİLİKLERE AÇIK OLMALI”

5 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın, şehrimizde 4 ana caddesinde düzenlediği anketin sonuçlarını gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Ticaret Odası anketinde de %60’ın üzerinde halinden memnun olan bir esnaf, işyerinde herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmeyen bir esnaf. Gelişim olarak da üzülerek de izlediğim bir sonuç. Vatandaşın artık ya olanla yetinmesi ya da umudunu yitirmesi neticesinde yeniliklere açık olmadığını gözlemledik.” dedi.

AKLIN YOLU BİR

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ankette, ankete katılan esnafların %31’i ‘işinizi geliştirmeyi düşünüyor musunuz?’ sorusuna ‘evet’, % 69’u ise ‘hayır’ yanıtı vermişti. ‘işinizden ve kazancınızdan memnun musunuz’ sorusuna ise esnafların % 3’ü ‘evet’ % 37’si ‘hayır’ yanıtı vermişti… İşte o sonuçlar Başkan Ercengiz’i üzdü. Sonucu, ‘vatandaşın olanla yetinmesi ya da umudunu yitirmesi’ olarak değerlendiren Ercengiz, “Aklın yolu bir. Yönetime geldiğimiz günden itibaren Burdur’da esnaflık yapan bir eczacı olarak, Burdur’un sorunlarına hakim bir anlayış içerisinde, ekip arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Farkındaysanız otoparkın yapılması ile ilgili süreçte çok hızlı hareket ettik. Burdur’un şu anda ticaretindeki durağanlığın, temel nedenlerinden bir tanesinin de esnafımız bu konuda boşvermişliği olduğunu biliyorduk. Ticaret Odası anketinde de % 60’ın üzerinde halinden memnun olan bir esnaf, işyerinde herhangi bir değişiklik yapmayı düşünmeyen bir esnaf. Gelişim olarak da üzülerek de izlediğim bir sonuç. Vatandaşın artık ya olanla yetinmesi ya da umudunu yitirmesi neticesinde yeniliklere açık olmadığını gözlemledik.” diye konuştu.

BURDUR’A YENİ BİR SOLUK

GETİRMEK İSTİYORUZ

‘Biz Burdur’a yeni bir soluk getirmek istiyoruz.’ vurgusu yapan Başkan Ercengiz,Bizim ‘Nerede hareket orada bereket’ diye bir atasözümüz var. Ne kadar durağanlaşırsak bu iş her geçen gün daha kötüye gidecektir. Biz Burdur’un eksiklerini görüyoruz. Vatandaşın bir yürüyüş yoluna, yürüyüş yolu üzerindeki kafelere, el emeği pazarlarına ihtiyacı olduğunu biliyorduk. İstasyon Caddesi üzerinde düzenlemede o maksatlıydı. İstasyon Park’ın duvarının yıkılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen, artık insanlar o duvar 50 yıldır yokmuş gibi davranabilmeye başladı. Bu bizim için çok önemli. Yarın İstasyon Caddesi’nde çalışmalar bitsin, muhtemelen İstasyon Caddesi’nin diğer tarafının da yayalaştırılması ile ilgili de bir çalışma yapacağız.” şeklinde açıklama yaptı.

BİNA KONUSUNDAKİ ALGI ÇOK SAÇMA

Şehrin gereklerini, vatandaşların ihtiyaçlarını tespit ettiklerini vurgulayan Ercengiz, açıklamasında, “Zaman zaman bina, yeni yapılaşma konusunda eser yetersizliği gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu çok saçma. Burdur Belediyesi’nin ya da herhangi bir Belediyenin görevi yeni binalar dikip bina kirliliği yaratmak veya yeni bina yaptım demiş olmak için bina yapmak değildir. Benden önce yapılanları suçlamak için değil ama yapılan binaların efektif olması çok önemli. Kullanılabilir olması önemli. Binaların amacına hizmet etmesi, vatandaşların bu binaları kullanırken yenisine ihtiyaç duymaması çok önemli.” ifadelerine yer verdi.

KÜLTÜR MERKEZİ’NE KAYNAK YETERSİZLİĞİNDEN EL ATAMADIK

Geçmiş dönemde yapımına başlanan atıl vaziyette bekleyen Kültür Merkezi’ne, kaynak yetersiz olduğu için el atamadığını açıklayan Ercengiz, “Kaynağım yetersiz olduğu için henüz oraya el atamadım. Önce gönüllü bağışçılarla bitirelim dedim, ardından AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik tarafından Bakanlığa devri talep edildi. Onu da kabul ettim. Devir yazısı yazdım ama herhangi bir neticeye ulaşamadım. Şehrin önünü açmak istiyoruz. Spor Toto ile, Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz anlaşma neticesinde Burkent’e 16 bin m2’lik bir spor alanı kazandırıyoruz. Bunlar şehir adına, Belediyecilik adına yapılması gerekenleri doğruluyor. Bina yapılması gerekiyorsa onu da yapacağız. Bir Fen İşleri kampüsü, AVM için çalışma başlattık. AVM’yi Burdur’a kazandırmak istiyoruz. Vatandaşımıza sorduğumuz zaman içme suyu, arıtma kokusu, şehiriçi trafiği ve AVM talepleri olduğunu biliyorduk. Bununla ilgili çalışmaları yapıyoruz. AVM’yi kısa zamanda sonuca ulaştıracağız. Burdur Belediyesi ile yatırımcıyı birleştirip, biz AVM’yi yapmayı düşünüyoruz ve yapacağız da” diye konuştu.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive