GenelBelediye altyapı çalışmalarında; DRENAJ’a ağırlık veriyor

5 sene ago

Burdur Belediyesi Fen İşleri ekipleri, şehrimizde toplam 7500 metrelik drenaj çalışması yapacak. 2 bin metreyi tamamlayan ekipler, şu sıralar Namık Kemal Caddesi’nde drenaj çalışmalarını sürdürüyor.

HEDEF; ÇALIŞMALARI KIŞ’A BİTİRMEK

Burdur’da her kış, şehir merkezinde gördüğümüz göllenme sorununun, Belediye Fen İşleri ekiplerinin şehir merkezinde yürüttüğü geniş çaplı drenaj çalışmaları ile sona erdirilmesi amaçlanıyor.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, “Şehir merkezindeki 7500 metrelik hattın 2 bin metresini tamamlama durumundayız. Hedefimiz bu kış’a merkezdeki yağmur suyu drenajını bitirmek. Bu çalışmaların hepsi kış’a yetişir.” dedi.

7500 METRE YAĞMUR SUYU DRENAJ ÇALIŞMASI

Geçtiğimiz yıl çok sert bir kış olduğunu, bu nedenle asfaltlama çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Ali Say, “Asfaltlama çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Geçen sene 60-65 km civarında asfalt çalışmamız oldu. Organize Sanayi Bölgesi asfaltı dahil. Şu an geçtiğimiz kış sert bir kış oldu. Seçim döneminde sonra ilk kışımızdı. Bundan sonra da böyle geçeceğini tahmin ederek, geçmiş yılların ortalamalarının çok üzerinde bir yağmur oldu ve bu sayede şehir merkezi drenaj çalışmalarının yetersiz olduğunu gördük. Üstyapıyı tamamlamadan önce bir altyapı gereksinimi olduğunu fark ettik. Hesaplamalarımıza göre, İstasyon Caddesi’ndeki 100 metrelik yağmur suyu drenaj çalışmaları dahil, toplam 7500 metre civarında yağmur drenaj hattına ihtiyaç var. Buna başladık. Önce İstasyon Çay Bahçesinden, Özel İdare ve çevresinin İbrahim Bey Sokağın başına kadar olan bölüme 1000 metreye kadar yağmur drenaj hattı döşedik” diye konuştu.

GÖLLENME SORUNU ORTADAN KALKACAK

Belediye’nin geçmiş yönetimlerinde, İstasyon Çay Bahçesi’nden Devlet Demir Yolları hemzemin geçidine kadar bir drenaj çalışması yapıldığını, ancak bunun yetersiz kaldığını aktaran Say, “Geçtiğimiz kış bu drenaj hattının yağmur miktarını taşımadığını gördük. Havaalanı Caddesi’nde birkaç hane yağmurdan mağdur oldular. Şu anda alternatif iki tane hat var; birincisi Şeker Fabrikası’ndan Cıvlaz Deresine kadar olan bir hat, ikincisi de İstasyon Çay Bahçesi altından, Güzelleştirme 1 Parkı’nın altından, Devlet Demir Yolları arazisi üzerinden yanındaki Burdur Çayına ulaşan bir drenaj hattı. Şeker Fabrikası içerisinden geçecek drenaj için Meclis’ten aldığımız bir kararı Özelleştirme İdaresi’ne gönderdik. Devlet Demir Yolları da yağışlarda çok mağdur oluyor. Gar’ın önünde yağmur yağdığı zaman hatların kaldırmamasından dolayı göllenme meydana geliyor. Orada da kendilerine ait lojmanları var. Kendileri de çok sıcak yaklaşıyorlar. Burdur Çayı’ndan Kültür Merkezi yanından Stadyum köşesine kadar 1200 çapında beton kük döşeyeceğiz. İhalemizi yaptık, malzememiz hazır. Yakında çalışmaya başlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Şehrin diğer caddelerinde yürütülen çalışmalarla ilgili de açıklama yapan Başkan Yardımcısı Ali Say, “Şehit Özpolat Caddesi’nin 600’lük borularını döşedik. Ondan sonra Namık Kemal Caddesi’ne geçtik. Stadyumun üst köşesinden, Cumhuriyet Lisesi köşesine kadar 600’lük boru döşedik. Artık Kışla Caddesi’ne doğru geçtik. Tarım Kredi Kooperatifine kadar geldik. İbrahim Bey Sokağın köşesine kadar gideceğiz. Zafer Mahallesi’nde Kilise üzerinden yağışlar da insanları mağdur etmeyecek şekilde kapalı sisteme alacağız.

Zafer Mahallesi’nde aşağı bodrumlara su girdi. Sebebi de geçmiş dönemde yağmur suları kanalizasyon hattına verilmiş. Kanalizasyon hattı, bir şehrin kanalizasyonu hesaplanarak yapılmış. Ama siz yağmur sularını da buraya verdiğiniz zaman kanalizasyonların yağmur suları taşıyor. Biz bu hatları tamamlayınca, bütün hanelerin yağmur suyu giderlerinin yol üzerine verilmesini sağlayacağız.” bilgisini paylaştı.

Burdur Belediyesi Fen İşleri ekipleri, bu kışa merkezdeki tüm yağmur suyu drenaj çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive