GenelBedesten’in yanına taşınan yerli üretici dertli!

4 sene ago

İki haftadır Bedesten bölgesinde satış yapan yerli üreticiler, sıcak’tan çok şikâyetçi… Sıcağın hem kendilerini özellikle de sattıkları ürünleri olumsuz etkilediğine dikkat çeken üreticiler, sıcak yüzünden perişan olduklarını dile getiriyorlar…

Burdur’da şehir merkezini farklı kılan özelliklerden biri de meşhur Salı Pazarı’dır… Kent dışından gelenlerin, şehrimizde yaşayanların Burdur’dan ayrıldıklarında en çok özlem duydukları, Burdur dediklerinde hatırladıkları unsurların başında Halk Pazarı gelir. Özellikle de yaz aylarında Burdur merkeze yakın köylerdeki üreticilerin sebze ve meyvelerini Salı Pazarı’na getirerek satmaları Salı Pazarına ayrı bir renk ve güzellik katar… İşte; Salı Pazarının vazgeçilmezleri arasında olan yerli üreticiler bugünlerde dertli! Daha önceleri Uzay Çatı’nın giriş kısmına, yola yakın yerde satış yapan köylüler, Belediye’nin pazar yerini daha etkin kullanma, trafik akışını düzenleme çalışmaları kapsamında üst tarafa Bedesten Çarşısı’nın yanındaki alana kaydırıldı. İki haftadır Bedesten bölgesinde satış yapan yerli üreticiler, sıcak’tan çok şikâyetçi… Sıcağın hem kendilerini özellikle de sattıkları ürünleri olumsuz etkilediğine dikkat çeken üreticiler, sıcak yüzünden perişan olduklarını dile getiriyorlar…

Her Salı Uzay Çatı altında kurulan Salı Pazarı‘nda yerli üreticiler Cami çevresindeki yollarda ürettikleri ürünleri satıyorlardı. Geçen hafta Bedesten Çarşısı üzerini yerli üretici pazarı yapan Burdur Belediyesi 2 m2 alanlar çizerek yerli üreticileri buraya taşıdı. Yerli üreticiler, “burada olmaktan da memnunuz, fakat buraya ellerimizle mal taşıyoruz, akşam üstü de yollara üst üste iki park yapılıyor, elimizdeki malları dışarı çıkartmak için büyük zorluklar yaşıyoruz” şeklinde konuştular.

Sıcak’ta ürünlerimiz zarar görüyor

Bedesten üzerinde kendi ürettikleri yaş sebze ve meyveleri satmaya gelen yerli üreticiler Adem Kutlu, Yaşar Yenice ve Mehmet Çetinkaya, “büyük şemsiye altında bizler zor duruyoruz, sabah getirdiğimiz ürünler sıcaktan mahvoldu. Ürettiğimiz ürünü satamadığımız gibi elimizde kalıyor. Sıcağın etkisi ile buruşan mallarımızı vatandaş almıyor. Buranın da Uzay Çatı gibi   kapatılması gerekiyor” dediler.

Yerli üreticilerin sıkıntılarını dün yerinde inceleyen Ziraat Odası Başkanı İbrahim Özdemir, “yol kenarlarında satış yapan köylü üreticilerimizi buruya taşıdılar. Yerli üretici, ne kadar fazla üretirse o kadar tüketim olur. Bu da enflasyonun düşmesi demektir. Bu üreticilerimize destek olup sıkıntılarının giderilmesi için ne geliyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

Sıcak’ta pazarın da çok durgun geçtiğini açıklayan Mustafa Ay, “2 metrekare alanlara hiçbir yerli üretici mallarını sığdıramıyor, tezgah mı koyacak yoksa malları koyacak, bir o kadar da sıcağın etkisi ile malların çoğu sıcağın etkisi ile buruştu gitti. Alıcılar karşıdan bakıp geçiyor. Bu sorunun giderilmesi için yetkililerden destek bekliyoruz” dedi.

Ali KAPAN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive