GündemManşetBayramlarda Burdur şehir merkezi; “ÖLÜ ŞEHİR!”

3 sene ago

Artık günümüz modern dünyasında ülkemizde dini bayramların asıl anlamını, özünü yitirerek bir tatile dönüşmesi, bayramların tatil olarak algılanması, bayram tatillerinde şehirlerin kimliğini de değiştiriyor!..

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı’nın on günlük bir tatile dönüşmesi iç turizmi hareketlendirirken, şehirlerin boşalmasına neden oldu. Medyada başta İstanbul olmak üzere şehirlerden yansıyan kareler Burdur merkezde de pek farklı değildi. Dün bayramın son gününde Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, ana caddelerin, sokağın nabzını tutmaya çalıştı.

Kurban Bayramının son günü yani 4. günü Burdur esnafının birçoğu işyerlerini açarken, Burdur caddelerinde insan yoktu. Kurban Bayramı öncesi başlayan 10 günlük tatili fırsat bilen birçok Burdur’da yaşayan insan bayramı şehir dışında (memleketinde, ilçeler, köyler) ya da bir tatil beldesinde geçirmeyi tercih etti.

Acemi dönemini Burdurda yapan askerler de 4 günlük bayram tatilini çarşı izninde değerlendirdiler. Acemi askerlerin çarşı izninde alışveriş yapabilmeleri için Kurban bayramının 3. ve 4. günleri başta büfeler, kafeler, lokantalar ve telefon bayileri olmak üzere şehrimizde birçok iş yeri açıldı. Ama iş yerini açan esnaflar, bayram tatili dolayısı ile yılın en kesat günlerini yaşadı. Gazi Caddesi esnafları; “3. ve 4. bayram günleri iş yerlerimizi açtık. Burada acemi birliği askerlerinden başka hiç kimse sokakta yoktu. Bayram tatili uzun olunca insanlar hep şehir dışına tatil beldesine gittiler. Artık Ramazan Bayramı olsun ya da Kurban Bayramı olsun pek bayramları takan yok. Bayramların yaz dönemine denk gelmesi ve bir de bayram tatillerinin uzun olması Burdur’u adeta ölü şehre çeviriyor! Burdur, zaten nüfus olarak küçük bir şehir ve genelde memur ve yaşlı şehri. İnsanların toplu olarak tatile gitmeleri Burdur esnafının da zararına oluyor. İnsanlara da hak vermek lazım. Tatillerini burada geçireceklerine ailesi ile birlikte ya memleketine gidiyor ya da bir tatil beldesine gidiyor. Bayramlar kış dönemine yani havaların serin olduğu dönemlere rastlayıncaya kadar bu böyle devam edecek. Tatil bittince inşallah bizim işlerimiz de açılır. Okullar açılacak, üniversite öğrencileri gelecek. Şehrimiz bu sayede kasvetli havasından kurtulup biraz olsun canlanacak” diye konuştular.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive