ManşetSiyasetBayram Özçelik: “YENİ SİSTEM ÇOK KOLAY”

3 sene ago

Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin (BGC) önümüzdeki hafta 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan referandum öncesinde gazeteciler ile ilimizdeki vekilleri buluşturduğu “Cemiyet’te gazeteciler soruyor, ilimiz Milletvekilleri cevaplıyor” etkinliğinde ikinci konuk,  7 Nisan 2017 Cuma günü AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik oldu.

Önceki gün sabah ilimiz CHP Milletvekili Göker’le başlayan buluşmada, Cuma günü öğleden sonra ilimiz Milletvekili Özçelik, Cemiyet ofisinde şehrimizdeki basın mensuplarının Anayasa değişikliği hakkındaki sorularını cevaplandırdı. Anayasa değişikliğinde oylanacak olan 18 maddenin içeriğine giren Özçelik, yeni düzenlemelerin, getirilmek istenen sistemin, daha etkin bir yürütmeye, daha etkili icraya dayandığı için süratli hizmetlerle Türkiye’nin ve Burdur’un önünü açacağını dile getirdi.

Anayasa değişikliğine ilişkin ilk teklifin MHP’den Devlet Bahçeli’den geldiğini hatırlatan Özçelik, “halkın onayına sunduğumuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, uzlaşma içeren, mutabakata dayalı bir teklif. AK Parti Meclis’te % 50 ile temsil edilen bir parti, MHP’de % 13 oyu olan bir parti. Bu iki parti biraraya gelerek toplumun % 63’ünü temsil eden bir çoğunlukla Anayasa değişikliği konusunda anlaştı, teklifimiz Meclis’ten geçti, şimdi milletin önünde. Bu teklif mutabakatla geldi” şeklinde konuştu.

1982 Anayasası’na herkesin karşı çıktığını, 82 model Anayasa’nın eskidiğini belirten Özçelik, “askeri darbe ile yapıldığı için maddelerin bu noktada milletin iradesini, milletin gücünü yansıtan bir şekilde olmadığını görüyoruz bu Anayasada. Son 35 yılda 82 Anayasası 18 defa değişikliğe uğradı. Şimdi de 19’uncu değişiklik için halk oylamasına gidiyoruz” dedi.

Mevcut parlamenter sistemde ülkemizde yasama ile yürütmenin iç içe girdiğini, bu nedenle kuvvetler ayrılığı prensibinin tam anlamıyla işlemediğine dikkat çeken ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik, “Bu yeni sistem çok kolay. Biz bu yeni sistemde ikisini ayırıyoruz. Meclis ve Milletvekilleri ayrı bir sistem içerisinde, Cumhurbaşkanı ve Hükümet ayrı bir sistem. Ana kolon bunun üzerine oturtuluyor. Meclis’te Milletvekilleri Anayasa’da yazılan yasama ve denetleme görevlerini yapacak” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive