EkonomiGündemManşetBAYRAM ÖNCESİ PAZARTESİ GÜNÜ PAZARIN TADI YOK!

5 sene ago

 Şehrimizde Uzay Çatı altında, Pazartesi günü öğle saatlerinde (dün) Pazar alanı neredeyse bomboştu… Az sayıda gelen satıcılar ise; satışların azlığından, ekonomik dar boğazdan dem vurdu!

Her bayram öncesi, Pazartesi ve Salı günleri alışveriş hareketliliğinin yaşandığı Halk Pazarı’nda, dün beklenen canlılık yaşanmadı. Satıcılar, vatandaşların alım gücünün zayıf olduğunu ve bankalara borçlandıklarını belirtirken, süpermarketlere olan yönelimin de satışları düşürdüğünü aktardılar.

Pazarda ceviz satan Yaşar Yenice, normalde fiyatı 65 liraya kadar olan cevizi, elinden geldiği kadar ucuza satmaya çalışmasına rağmen, vatandaşın pahalı bulduğunu ve almak istemediklerini belirtti. Satışların her geçen gün düştüğüne işaret eden Yenice, “Aslında cevizin fiyatı 60 lira. Ama biz 50-55 liraya kilosunu veriyoruz. Bayram öncesi satışların artmasını bekliyoruz ama vatandaşın alım gücü az. Giderek satışlar düşüyor. Büyük marketlerden yapılan alışverişler şüphesiz bizi olumsuz etkiliyor. Vatandaş, cevizin fiyatını çok yüksek buluyor. Vişnenin kilosu da 4 lira. Üretim fazla ve satışlar az” dedi.

Bayram öncesi, kendi yaptığı baklavalık ve böreklik yufkaları satan Hacer Tezcan da vatandaşlarda para olmadığını savundu. Bayram öncesi satışların biraz arttığını, ancak genelde çok düşük karlarla günü kapattıklarını aktaran Tezcan; “Yufkalarımızı, su böreği yufkasını da kendimiz açıyoruz. Bayram öncesi satışlar iyi. Bayram haricinde satışlar çok durgun. İnsanlarda para yok. Biz bile aldığımız parayı krediye yatırıyoruz. Vatandaş, bankalara borçluyuz diyor. Aldığı parayı bankaya yatırıyor, kalan az miktarı da küçük ihtiyaçlarını karşılamak için harcıyor. Süpermarketlerde yufka gibi ürünlerin tazesi bilinmiyor ama biz günlük yapıp satıyoruz.” diye konuştu.

Eşref Erzurumlu ise satışların düşük olmasının sıcak havadan kaynaklandığını söyledi.

Birkaç yıl öncesine kadar, Pazartesi ve Salı günleri satışların çok iyi olduğunu belirten Mehmet Koç, Salı Pazarında satışların düşük olmasının nedenlerinden birinin de, Burdur’da pazarların artması olduğunu kaydetti. Vatandaşın bankalara borçlanması, kredi kartıyla alışveriş yapmaları ve Pazar sayısının artması gibi nedenlerle, satışların azaldığına dikkat çeken Mehmet Koç, “Eskiden Burdur’da Salı Pazarı haricinde sadece Burkent ve Depremevleri Pazarları vardı. Vatandaş artık ihtiyacı olduğunda kendi mahallesine yakın noktadaki pazardan ihtiyacını karşılıyor. Süpermarketlerin artması da tabiki bizi etkiliyor. Vatandaş cevizi bile marketten alıyor.” dedi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive