EkonomiGündemManşetBayram esnafın yüzünü güldürüyor

4 sene ago

Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte alışverişlerin hızlanması esnafların yüzlerini güldürüyor. Genellikle giyim kuşam üzerine satış yapan esnaf bayramın yaklaşmış olması dolayısiyle işlerinde yoğunluk yaşadıklarını belirtiyorlar.

Bunun yanında her yıl baklava ve börek yapan Burdur halkı bakır sini almaya, olanlarda kalaylattırmaya başladı. Burdur halkının yüzyıllardır en önem verdiği ve özellikle baklava börek yapımında kullandığı kapların başında gelen bakır siniler de bayramın yaklaşması ile birlikte siparişler arttı. Bakırcı ustalarının yüzünü güldüren bakır siniler müşterilerin istedikleri ebatlarda ustaların ellerinde şekillenerek ve kalaylanarak sahiplerini bekliyor.

64 yıldır bakır ustalığı yapan Hasan İmrak; “bakır kaplar aslında sağlık açısından kullanımı çok faydalı kaplardır. Eskiden Burdur halkının yemek tencerelerinden tutunda o yemeği yiyecek tabağına kadar tüm mutfak eşyaları bakırdan yapılırdı. Artık teknoloji geliştikçe ve mutfak eşyalarında kullanılan metaller arttıkça bakır kaplara da ilgi azaldı. Ancak börek, baklava sinileri yapılıyor. Birde bağı bahçesi olanlar pekmez, bulgur kaynatacak olanlar bakır kazanlara rağbet ediyor. Burdur halkı baklava ve börekte kullanılacak olan sinisinin genelde bakır olmasını istiyor. Bu Burdur halkının geleneği diyebiliriz. Bizim bakır eşya siparişlerimiz genelde Dini bayramlar öncesi olur. Ramazan bayramında baklava ve böreklik siniler, kurban bayramında ise kavurma tavaları yaparız. Bunlar haricinde ufak tefek şiparişler gelirse yapıyoruz. Bakırcılık mesleği de ilerde yok olacak mesleklerden bir tanesi” dedi.

50 yıllık kalaycı ustası Muharrem Erdem; “Bayram dolayısı ile işler arttı. Baklava börek yapılacak olan bakır sinileri kalaylatmak isteyenler günler öncesinden yeni aldıkları yada kalay zamanı gelmiş olan sinilerini getirmeye başlarlar. Yaklaşık bir haftadır kalay yapılacak sinilerimiz bir hayli arttı. Bakır kaplar kalaylanmadan kullanılmaz. Yeni alınan yada kalay zamanı gelmiş olan kapların mutlaka kalaylanması gerekir. Yoksa o kapta yapılan yiyecekler yenildiğinde sağlığı olumsuz etkileyen sorunlar ortaya çıkabilir. Kalaylı bakır kap şimdi kullanılan son teknoloji kaplardan daha sağlıklı ve kullanışlıdır. Kalay yaparken kalay maddesini çok yüksek ateşte eriterek ve uzun uğraşlarla kaplarımızı kalaylamada kullanıyoruz. Bazen şehir dışından bile bize bakır sini kalaylatmaya gelenler oluyor” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive