EkonomiManşetBayram ekonomisi

2 sene ago

Mübarek Ramazan ayının bitmesine ve Ramazan Bayramının gelmesine çok az bir süre kala bayram hazırlıkları başladı. Şehrimizde de bayram ekonomisinin çarkları dönmeye başladı. Burdur esnafı, bayram öncesinde işlerin artması beklentisi taşıyor.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, bayram öncesinde esnafın nabzını tuttu. Dün’den itibaren şehrimizde alış-verişlerde bayram canlılığının sinyalleri başladı. Esnafın henüz beklediği yoğunluk olmasa da önümüzdeki günlerde alış-veriş trafiğinin hızlanması bekleniyor.

Eskiden 10 gün öncesinden bayram hazırlıklarının başladığını hatırlatan esnaflar, “günümüzde bu süre giderek daralıyor. Bir de havaların bir türlü tam anlamıyla ısınmayışı özellikle giyim, ayakkabı sektörünü olumsuz etkiliyor” değerlendirmesinde bulundular.

Bayramların en büyük özelliğidir alış- veriş. Bayram yaklaştı mı? başlarız bayramda giyeceğimiz kıyafetler için alış-veriş yapmaya. Çünkü; dini bayramlar bizler için çok önemlidir. Bayram ziyaretlerine giderken en yeni en temiz kıyafetlerimizi giyeriz. Bu bizim bayramlara olan saygımız ve geleneğimizdir… Kendimize bir şey alamasak bile çocuklarımızı mutlu etmek ve bayramda yeni kıyafetler giydirmek için onlara alırız bayramlık. Esnaflar içinde beklenen günlerdir bayramlar. Bir yıl içerisinde sattığı kıyafetleri bayramlarda bir gün içerisinde satma imkanı bulur. Bayram alış-verişleri esnaf için de bayramdır. Çünkü; bayramda alış-veriş iyi olursa bir aylık ödemelerini daha rahat yapabilecektir.

İşte$ bir bayram daha yaklaştı, ama esnaf bayram için beklediği alış-verişi bulamıyor.

Uzun yıllardır Pazar Camii altında ayakkabı mağazası işleten Şeref Ersoyol ve Ayşe Ersoyol; “bu sene bayram alışverişleri çok zayıf. Piyasa çok durgun. Geçtiğimiz yıllarda bayram alış-verişleri bayrama 10 gün kala başlardı. Şimdi bayram 3-4 gün gibi bir süre kaldı, ama halen bir hareketlilik yok. Bir de havaların daha ısınmaması da alış-verişleri etkiliyor. Bu sene ayakkabı olarak babet ve spor ayakkabılar tercih ediliyor. Havaların yağışlı ve serin gitmesi yazlık sandalet alım sayısını düşürdü. İnsanlar kapalı ayakkabı tercih ediyor. Belki diyoruz, arife günü işler biraz daha iyi olur umudundayız” dediler.

Hande Tuhafiye işletmecisi Hanife Yordamlı; “bayan ve çocuk giyimiz üzerine hizmet veriyorum. Bu sene bayram alışverişleri çok durgun. Geçtiğimiz yıllarda bayrama bir hafta kala elimizde kıyafet kalmaz ikinci ürünleri getirirdik. Bu bayram alış-verişler gerçekten çok zayıf. İnsanların alım gücü mü zayıf yoksa havaların serin ve yağışlı gitmesi mi? etkiliyor bilmiyorum, ama tek gerçek var bu sene geçtiğimiz yıllara oranla bayram alış-verişlerinde esnaflar umutlarını bir başka bayrama saklayacak” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive