BATI AKDENİZ BÖLGESİ; Türkiye’deki en güzel, en özel coğrafyalardan biri… Ankalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz bölgesi, pek çok doğal güzelliğe, tarihi değerlere ev sahipliği yapan bir bölge…

İşte; bu bölgede, keşfedilmeyi, uyandırılmayı bekleyen çok özel bir yer var… Tam da, Batı Akdeniz bölgesini anlatan, üç il’e de hitap eden, hem Antalya, hem Bucak, hem de Isparta’ya uzanan, sınırları olan yerin adı; KARACÖREN…  Karacaören bölgesi, Antalya Aksu’dan Bucak’a, oradan da Isparta Sütçüler’e kadar uzanan geniş bir coğrafya… Üç il’e de (Antalya, Burdur- Isparta)  bağlantısı olan Karacaören Baraj Gölleri, Burdur’un en büyük ve en gelişmiş ilçesi Bucak’ın da en öne çıkan turizm değerlerinden biri…

Antalya gibi; turizmin başkenti olan bu bölgede, diğer iki ile Isparta ve Burdur’un da son yıllarda turizm aktiviteleri, turizm hareketleri giderek gelişiyor, büyüyor. Lavanta’dan göl turizmine, antik kentlerden yayla turizmine kadar pek çok destinasyonun bulunduğu Batı Akdeniz bölgesinde, Karcaören bölgesi de gerek orman varlığı gerek su varlığı ile bölgenin özel yerlerinin başında geliyor.

Bucak Karacaören ise; son yıllarda giderek ilginin arttığı, turizm potansiyelinin geliştiği bir yer. İnsanların keşfetmeye başladığı Karacaören’da turizm alt yapısı da gelişiyor. Saklı Evler, Botanik Göl Evleri gibi eko-turizm yatırımları, yol ekonomisi’nde yol boyunca uzanan tesisler ve eşsiz manzarası ile Karacaören, bölgede yıldızı parlayan yerler arasında geliyor.

DOĞA TURİZMİ’nde; en gözde,çekim merkezlerinden biri olmaya aday… Karacören; Aksu Çayı üzerinde bulunan bir baraj gölü’dür. Etrafı ormanla kaplıdır.

Karacaören Barajı

Bucak ilçesine 35 km uzaklıkta olup Aksu Çayı üzerinde kurulmuştur. Doğal güzellikleri ve mesire yerleri ilgi çekmektedir. Baraj kenarında turizme hizmet veren tesisler bulunmakta…

Mevsim sıcaklarından kaçanlara serin bir hava, yemyeşil dağda dinlenme ve masmavi bir barajda yüzme fırsatı sunar. Barajda sportif amaçlı parkurlar ilan edilmiştir. Karacaören Barajları, doğa turizmi, yelken, kano, rüzgâr sörfü, foto-safari, baraj turu, balık avcılığı, yüzme, doğa yürüyüşü (trekking) vb. imkânlar sunuyor.

Koruma altındaki sığla ağaçları gezenlerin ilgisini çekmektedir. Barajda çok sayıda balık çiftliği kurulmuş olup, profesyonel balıkçılık yapılmaktadır.

Keşfedilmeyi, Uyandırılmayı Bekleyen Güzel: Karacaören Gölü

Yemyeşil ormanların arasında mavilerle süslenip püslenmiş bir firuze misali benzerini kolay kolay bulamayacağınız pozları vermek için çoktan hazır Karacaören Gölü. Zerafetiyle doğal bir gölü aratmayacak ölçüde zarif ve güzel bir görünüme sahip olan Karacaören siz seyahat tutkunlarını bekliyor. Sizler de bu nazik daveti kabul etmekte gecikmek istemiyorsanız rotanızı Karacaören Gölü’ne çevirin.

 DOĞA, GÜZELLİĞİNİ KARACAÖREN’DE SAKLIYOR 

Karacaören Gölü, Burdur ili Bucak ilçesi sınırlarında bulunuyor. Sulama, taşkın kontrolü ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1977-1990 yılları arasında inşa edilmiş. Her ne kadar bir baraj gölü de olsa rüyamsı bir güzelliğe sahip. Karacaören Gölü’nü gördükten sonra bu büyüleyici güzelliğin doğa turizmine bir an önce kazandırılması gerektiğini düşünebilirsiniz.

KARACAÖREN 1 VE 2 GÖLLERİ

Karacaören Barajı iki kısımdan oluşmakta. Karacaören 1 ve 2 gölleri. Her iki gölde biribirine nispet yaparcasına adeta güzellikte, zerafette yarışıyorlar. Karacaören 1 Gölü’ne Burdur-Antalya yolundan dinlenme tesislerine giden yoldan ulaşmanız son derece kolay. Böylece hem bu tesiste yemek ve çay keyfini müthiş bir manzaranın eşliğinde çıkarabilir hem de fotoğraf makinenizde birbirinden güzel manzaraları yakalayabilirsiniz. Karacaören 2 Gölü ise bu tesisin biraz daha yukarısında bulunmakta. Yön levhalarına takip ederek gireceğiniz stabilize bir yoldan firuze renklerle sizi bekleyen Karacaören 2 Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

 KIZILÇAM AĞAÇLARI ARASINDA ZARİF BİR GÜZELLİK 

Karacaören Gölü etrafını çevreleyen kızılçam ağaçlarıyla oldukça zarif bir görünüme kavuşmuş. Özellikle fotoğraf tutkunlarını cezbedecek pozları vermek için misafirlerini sabırsızlıkla beklemekte.

 ALABALIK KEYFİNİ MUHTEŞEM MANZARANIN EŞLİĞİNDE ÇIKARIN 

 Göl kenarında yer alan tesislerde yetiştirilen alabalıkların tadına bakabilir, kuş cıvıltılarının musikisi eşliğinde doğanın en güzel seremonilerinden birinin ketfine varabilirsiniz.

 SAKLI GÖL BOTANİK GÖL EVLERİ’Nİ MUTLAKA GÖRÜN 

Gölün büyüleyici manzarasına sahip Saklı Göl Evleri le yeni hizmete giren Botanik Göl evleri tesislerinde ahşap-bungalov tarzı mekanlarda konaklayabilir, özel olarak dizayn edilen terasta kahveniz eşliğinde doyumsuz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 KARACAÖREN’E NASIL GİDİLİR? 

Karacaören Gölü’ne, Ankara – İstanbul – İzmir istikametlerinden Antalya karayolunu izleyerek Burdur ilini geçtikten sonra Karacaören tabelasını takip ederek bu etkileyici güzelliğe ulaşabilirsiniz.

 GEÇ KALMAYIN 

Karacaören’in sizi rüya alemlerine daldıracak güzelliğini görmediyseniz, seyahat dünyanıza açacağınız sıradışı bir güzellik penceresi için özgürlüğünüzü alın ve Karacaören Gölü’ne yelken açın, hep seyahatte kalın…

(Kaynak: Murat Ak- Seyahat Yazarı)

KARACAÖREN BARAJ GÖLÜ GEZİSİ’NDEN İZLENİMLER

Geçtiğimiz Cumartesi günü 31 Temmuz 2021 tarihinde, Bucak Belediyesi ile Burdur Gazeteciler Cemiyeti iş birliğiyle düzenlenen ‘Burdur-Bucak basın buluşması’nda geziye katılan gazeteciler, BGC üyeleri ve aileleriyle birlikte, Karacaören’in o eşsiz güzelliklerini yerinde görme fırsatı yakaladılar.

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın ev sahipliği yaptığı, bu örnek organizasyonda, Bucak Karacaören’in o müthiş turizm potansiyeli, gelecek vaad eden turizm geleceği hakkında, tüm konuklar görüş, fikir birliği içinde idi…

Son iki yıldır, salgın  sürecinden sonra daha da ağırlık kazanan doğa turizmi- eko turizm için harika bir alternatif olan Karacaören bölgesi, artık turizm yatırımlarıyla da gündemde…

Baraj Gölü kenarındaki Saklı Göl Evleri’den sonra, yine özel sektör yatırımcısının hayata geçirdiği Botanik Göl Evleri, Karacaören’e ayrı değer, güzellik katıyor… Yine, Antalya-Isparta karayolu boyunca Karacaören bölgesinde sıralanan restoranlar, tesisler, düzenlenen tekne turları, Karacaören ekonomisine, turizme katkı sağlıyor…