EkonomiİlçeKültürManşetBatı Akdeniz bölgesi, Güney Kore medyasında tanıtılacak

5 sene ago

Batı Akdeniz kıyılarında yoğunlaşmış turizm faaliyetlerinin yıla ve bölge içlerine yayılması hedefiyle alternatif turizm çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde Güney Koreli turistlere yönelik tanıtım turu (Fam Trip) programı gerçekleştirdi. Güney Kore’den yüksek tirajlı gazete ile turizm dergilerden 9 editör ve 3 foto muhabirinden oluşan 12 kişilik grup, BAKA uzmanlarının eşliğinde 4 günlük program boyunca Antalya, Isparta ile Burdur’un turizm değerlerini yerinde gördü.

Side, Aspendos, Myra ve Sagalassos antik kentleri, Noel Baba Kilisesi’ni, tarihi Kaleiçi’ni, Antalya Müzesi ile Isparta halıları ve kültüründen örneklerin bulunduğu Prof.Dr. Turan Yazgan Etnografya Müzesi’ni gezerek bilgilenen Güney Koreli editörler sürekli not alırken foto muhabirleri de Batı Akdeniz’in güzelliklerini bol bol fotoğrafladı. Tüm antik kentlerdeki yapıların, tarihlerinin ve müzelerdeki eserlerin hikayelerini büyük dikkatle dinleyip not alarak fotoğraflayan konuk heyet üyeleri, doğal güzelliklerin manzaralarını, teleferikle çıktıkları Tahtalı Zirvesi ile Antalya’nın, Üçağız Kekova’daki yat turuyla Theimiussa antik kenti kalıntıları ile iç içe olan köyü kale ve Eğirdir Seyir Tepesi’nden de 7 renge bürünen gölü görüntüledi.

Doğa ve tarihi değerler kadar insan hikayelerine de odaklanan editör ve fotoğrafçılar, Üçağız Kekova’da evinin bahçesinde 40 yıldır gözlemecilik yapan 65 yaşındaki Sevim Abla’nın hamur açmasını, dağlardan topladığı otlarla hazırladığı içi ve gözlemenin pişirilişinin ardından servis tabağında yanındaki ayranla kare kare fotoğrafladı notlar aldı. İstanbul’da yaşayan ve heyete tercümanlık yapan Türkiye-Kore Ticaret ve Kültür İletişim Danışmanı Can PARK, şöyle devam etti:

‘ACIKTIĞIMIZI UNUTTURACAK GÜZELLİKLER’

“Ben de ilk kez geldim. Benim gibi Güney Koreli konuklarımız da bölgeyi çok beğendi ve çok etkilendiklerini söylüyor. Kendilerinin yorumlarını aktarıyorum; Gördüğümüz güzellikler karşısında heyecanlandık, hayran kaldık ve güzellikler bizi çok etkiledi. Gezerken çoğu zaman acıktığımız farkına bile varamadık, unutturacak güzellikler gördük. Her yerde yüzlerce kare fotoğraf çektik. Harika yerler. Misafirperverliğiniz, bölge insanı ve samimiyetiniz etkileyici. Tarihi, antik kentleri, doğayı ve yöresel tatlar ile misafirperverliğinizi okurlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Güney Koreli medya mensupları, Isparta’da tarihi kebapçıda yöresel lezzet olan fırın kebabının, kabune ile üzüm şırasının yapılışı ile Güneykent’de  geleneksel yöntemlerle kara kazan ile modern fabrikada gül suyu ile gül yağının çıkarılışı hakkında da bilgiler aldı. Kara kazanda gül suyu çıkaran üreticinin fotoğraflarını çeken gülsuyu içerek tadına bakan Güney Koreliler, BAKA’ya, misafiri oldukları Regnum Carya Golf & Spa Resort Otel’e teşekkür ederek Denizli, Aydın ve Muğla’nın turizm değerlerini de gezdikten sonra ülkelerine dönmek üzere Batı Akdeniz’den ayrıldı.

Antalya, Isparta ve Burdur’un da kültür, eko ve inanç turizmi değerlerinin Güney Kore medyasında yeralıp tanıtılmasını hedefleyen BAKA’nın sektörün aktörleriyle işbirliğinde gerçekleştirdiği tanıtım turu programına katılan editör ve foto muhabirleri ise şöyle: Güney Kore’den günlük tirajları 600 bin ile 1 milyon arasındaki ülke genelinde yayınlanan gazeteler Korea Economic Daily’den Byeong-Il CHOI, The Kyunghyang Shinmun’dan Jung-In YOO, Kukmin Ilbo’dan Ho-Cheol NAM, The Herald Business’dan Yeong-Hun HAM, 300 bin tirajlı yerel gazete Busan Ilbo’dan Sun-Hyeong JEONG ile dergiler 100 bin tirajlı Golf Magazine’den Dong-Cheol JUNG, seyahat dergileri 124 bin tirajlı The Travellers’dan Ha-Yeon YEO ile Ji-Hyun BAEK, 60 bin tirajlı Bar & Dining’den Jung-Eun PARK ile Eun-Ju KIM ve 50 bin tirajlı Travie’dan Yong-In YUN ile Da-Hae LEE.

Kodlama : SadeMedia Interactive