GenelManşetBataklığa saplanan ‘Elvan’ iki saatlik çalışma ile kurtarıldı

1 sene ago

Burdur’da Burdur Gölü Soğanlı sazlığındaki bataklıkta mahsur kalan Elvan isimli 5 yaşındaki Holstein cinsi inek önceki gün AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

Burdur Merkez Yarıköy’de çiftçi Hüseyin korkmaz hayvanlarını Burdur Gölü Soğanlı sazlığı kenarında otlattı. Akşam ineklerini sağmak için çiftliğine götüren Korkmaz sağımhanede ineklerden birisinin olmadığını gördü.

İneklerini otlattığı yere geri dönen ineğini sazlık içerisindeki bataklıkta yatar vaziyette gören Korkmaz AFAD ekiplerinden yardım istedi.

Gelen ekipler ineğin bulunduğu yeri tesbit etti. Gece bataklıkta çalışmanın tehlikeli olduğunu belirleyen AFAD ekipleri sabah saatlerinde 8×8 amfibik araçla kurtarma çalışamlarına başladı.

AFAD İl Müdürü Yasin Tokgöz’ün’de yer aldığı ve amfibik aracı kullandığı kurtarma çalışmaları yaklaşık 2 saat sürdü. Saplandığı bataklıkta AFAD ekibi tarafından branda üzerine yatırılan Elvan isimli inek amfibik aracın vinci yardımcıyla üzerinde yatırıldığı branda ile birlikte çekilerek zarar görmeden bataklıktan çıkarıldı. Yaklaşık 15 saat bataklık alanda kanlan ve kuru alana çıkınca bir süre yattığı yerden sazlıklarla karnını doyuran Elvan daha sonra yürüyerek çiftliğe döndü.

Çocukluğundan bu yana aynı yerde hayvan otlattığını ancak ilk efa böyle bir olayla karşılaştığını söyleyen Hüseyin Korkmaz (61); “gündüz hayvanlarımı burada otlattım. Akşam 19.00 sıralarında hayvanlarımı süt sağmak için götürdüm. Sağımhanede baktığımda birisinin olmadığını farkettim. Geri gelip arayınca 200 metre içeride bataklıkta yatar vaziyette olduğunu görüp AFAD Müdürlüğü’nde yardım istedim. Gece gelip baktılar. Sabah saatlerinde de gelip ineğimi kurtardılar. Onlar olmasa bizim çıkarmamızın imkanı yoktu. Hayvanları buraya bırakıp gidiyorduk. Bundan sonra başında bekleyeceğim. Afad ekibine teşekkür ediyorum. Büyük özveri gösterdiler” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive