ManşetSporBAŞPEHLİVANLAR BURDUR’DA KONUŞTU: “DOPİNG, EMEK HIRSIZLIĞI”

6 ay ago

Burdur’da Amatör Spor Haftası Kutlama Etkinlikleri çerçevesinde ‘Amatör Spor Ruhu’ konulu söyleşiye katılan 2018 Kırkpınar Baş- pehlivanı Orhan Okulu ve Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil dopingin eek hırsızlığı olduğunu belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen ve Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil ve Okulunun antrenörü Kemal Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı Moderatörlüğünü MAKÜ BESYO Öğretim Görevlisi Ahmet Şahin ile Bilal Karasakal’ın yaptığı panele Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nuri Yıldırım, ile Öğretmenler, Sporcular ve öğrenciler katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya; “iyi bir sporcu olmanın şartı spor ahlakına sahip ve disiplinli olmaktır” dedi.

Dopingin sporda büyük suçlardan birisi olduğunu söyleyen Mehmet Yeşil Yeşil: “doping sporda büyük suçlardan bir tanesi. Başarı için bazı arkadaşlarımız gözlerini karartıyor. Bu yanlış. Spor hayatımızı belli bir zaman içerisinde yapabiliyoruz. Biz bu sahalarda, meydanlarda kalıcı değiliz. Yaptığımız işin en iyisini yapmak için mücadele ediyoruz ama emek hırsızlığına başvurulması hiç de uygun değil bence. Önce sağlığımızı düşünmeliyiz. Duyduğumuz kadarıyla dopingin çok küçük yaşlar ve alt boylara kadar düştü. Uyuşturucu nasıl tehlikeliyse, dopinginde aynı şekilde tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Temiz ve düzgün bir spor hayatı benim için çok önemli. Kariyerinde başarılarını gölgelemeyecek bir temiz sayfanın olması vicdanen bambaşka bir Dopinge kesinlikle karşı bir insanım. Zamanında dopinge karşı mücadele ettiğim için Antalya’da sıkıntılı günler geçirttiler. Onları unutmuyorum. Dopinge hayır” dedi.

Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu’da dopingin emek hırsızlığı olduğunu söyledi. Okulu; “dopingi emek hırsızlığı gibi görüyorum. Bir başarı elde ediyorsunuz. Bir yıl emeğiniz oluyor. Kırkpınarda seni yarı finalde, finalde yeniyor. iki ay sonra dopingli çıkıyor. Bütün bir yıl çalıştığın emeklerin gidiyor. Doping küçük yaşlara kadar düştü” dedi.

Orhan Okulu’nun Antrenörü Kemal Yılmaz’da; “bu sene 15-16 yaşlarında bir çocukta doping çıktı. Bu çok üzücü. Bu işe Federasyonun el atması lazım. Doping uyuşturucudan daha kötü. Doping sonucu çok fazla sporcu kaybettik” dedi.

Orhan Okulu hedefinin üç yıl üst üste Kırkpınar’da başpehlivan olarak Altın Kemerin ebedi sahibi olmak olduğunu söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive