İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez Bucak İlçe sınırında bulunan bazı ormanlık alanlarda incelemelerde bulunup ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında Başkan Safa Sönmez;
” Yaklaşık olarak 1 yıldır İlçemiz de bulunan Ormanlarımız Endüstriyel Plantasyon Çalışması çerçevesinde diye diye maalesef katledilmektedir. Önceden sadece bir iki yerde yapılan bir düz kesim diyerek tahmin ettiğimiz ancak son zamanlarda gerek telefon ile gerekse bizzat çevre köylerden ve merkezden bizleri arayan vatandaşlarımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, bize ilçemizden ve köy sınırlarımızdaki ormanlarda katliam yapılıyor! ‘Yardım edin katliam yapılıyor?’ diyerek bir nevi ihbar ve sitem etmişlerdir…
Bunun üzerine bugün mevzu bahis olan yerlere gittik ve oralarda gördük ki yol üzerindeki ağaçların göstermelik oralarda olayı perdelemek için bırakıldığını, fakat Ormanın iç kesimlerine doğru 50 metre sizlerin de resimler ve görüntülerde göreceğiniz üzere çapları 17-18 santim arasında değişen ve henüz Fidan sayılabilecek derecede olan 13-15 yıllık çam ağaçlarının kesildiğini maalesef gördük..
 Bu çam ağaçlarının Normalde en az 40 ve üzeri yaşlarda olması ve kesilmesi gerekmektedir. Ormanlar bir ülkenin geleceğidir. Orman Oksijendir, Yağmurdur, Doğal hayattır. Bu açıklamamızın üzerine eminim ki yetkililer teknik bir açıklama yapacak ve ‘CEK-CAK’LARLA’ geçiştirmeye çalışacaklardır.
Diğer bir konuda Avrupa ve Dünya da bir çok ülkede Covid-19 dan dolayı daha fazla oksijene ihtiyaç olduğundan bütün orman ağaçlarının kesimleri durdurulurken maalesef ülkemizde ve özellikle İlçemiz Bucak’ta son hızla devam etmektedir.

Bugün maalesef Taşyayla-Belören-Seydiköy v.b köylerimizde bizzat şahit olduğumuz bu katliamın gerçekten sebebi acaba bölgemizde bulunan 2-3 tane firmaya ağaç temin etmek ve İlçemiz Orman Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıllarda ki AĞAÇ SATMA REKORUNU geçmek midir?
Dünyamıza, insanlara, tüm canlılara içinde bulunduğumuz bu salgın döneminde daha fazla Oksijen lazımken Barajlarımızdaki SU oranları yağmur yağmadığından dolayı sürekli Düşerken, Bu KATLİAM NEDEN?

Buradan İlimiz tüm Milletvekillerine Bucak halkı adına bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen Bu Orman Katliamını durdurun. Akdeniz Bölgesi’nin en kaliteli ağaçlarının Bucak Ormanlarındaki çam sedir ağaçları olduğunu biliyoruz, siz de biliyorsunuz ,aslında vicdanınız el vermiyor ama maalesef nefsinize yenik düşüyorsunuz!!! vicdanınızla neden baş başa kalıp muhasebe yapmıyorsunuz?

Eminim ki o muhasebeyi yapsanız, o güzelim nazar değmesin diye bakmaya bile kıyamadığımız Ormanlarımızın yok olmasına göz yummazdınız? Bugün kesilen ağaçların yerine dikeceğimiz bir çam ağacı fidanının Ormana Dönüşmesinin en az 30 yıl alacağını biliyor musunuz? Bugünkü yaşlarınızın üzerine 30-40 yıl daha ilave edin bakalım, Acaba bugün dikeceğimiz Çam fidelerinin ormana dönüştüğünü görebilecek misiniz? Buna Ömrünüz ve Ömrümüz Yetecek mi?” ifadelerini kullandı.