Burdur’un  Yeşilova ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’in geçen yıl evlerinde silahlı saldırıda ayaklarından vurulmasına ilişkin 3’ü tutuklu 9 sanığın yargılandığı dava başladı. 

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Evren Erdem ifadesinde; “Ben belediyenin kiracısıyım aslında ne belediye başkanı beni tanır nede ben kendisini tanırım. Bana iftira attılar uyuşturucu satıyor, fuhuş yaptırıyor otelde diye. Ben böyle birşey yapmadım, böyle bir iş yapmadım. Başkan yakınındakilerin dolduruşuna geldi. Başkan benim ekmeğim ve aşımla oynadı. Sürekli ihbar ediyorlardı oteli fuhuş yapılıyor, uyuşturucu kullanılıyor diye. 5-10 günde bir polis gelip oteli basıyordu. Bundan ötürü başkana kızgındım. Benim onurumla, şahsiyetimle oynadığı için ben başkanı vurdum. Beni delirttiler, çıldırttılar” dedi.

Erdem “Ben 4 gün boyunca 18 saat sorguda kaldım. Köksal’ın başkan ile arasında olan husumet bizi bu duruma getirdi. Benim 30 yıllık arkadaşım bu olayın sorumlusudur. Kendi husumeti ile beni doldurdu, başkana karşı. Olay günü otel mühürleniyordu. Şenol’dan kasadaki silahımı getirmesini istedim. Otel mühürlenince girip alamam diye. Oda bana silahı getirdi. Şenol’a tek kızgınlığım benim sözümü tutmadığı için otele kapalı olması gerektiği halde müşteri aldığı için. Bu olayı sadece tutuksuz sanık K.A. biliyordu ama beni vazgeçirmedi. Ben bu işi planlı yapmadım isteyerek ve bilerek yaptım. Ben yılarca hiç bir bağlantım olmamasına rağmen, Türk Silahlı Kuvvetlerine, makam, mevki, rütbem olmadan hizmet ettim. Savaş sanatını iyi bilirim. Bu hizmetlerimin çoğunu yurt dışında yaptım. Öldürmek isteseydim tek kurşunla yapardım. Ayrıca bana Emniyette neden başkanı yaraladığım sorulmadı. Kendisini FETÖ’cü olarak suçlamam istendi. Ama ben böyle birşey söylemedim. Bir hanımefendinin, olayla ilgisi olmayan birinin yaralanması beni derinden üzdü. Hanımefendinin beni Allah katında affetmesini istiyorum. Hakkını helal etmesini istiyorum. Ben kapıyı çaldığımda belediye başkanı kapıyı açtı. Açar açmaz silahımı çekip ateş etmeye başladım. O an eşi ‘yeter’ diye bağırdı. O an durdum. Bizde aman diyene kurşun sıkılmaz. Yoksa belimde ikinci bir silahım daha vardı. İki silahla gittim oraya bir tahliye talebim yok. Biz belediye başkanı ile bir mahkemeye daha çıkacağız Allah katında orada herşey ortaya çıkacak iftiralar olmadan” diye konuştu.

Diğer tutuklu sanıklar Şenol Gürcan ve Deniz Bağ’da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmediklerini belirterek beraatlerini ve tahliyelerini talep etti.

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ise kendisinin karıncayı bile incitmeyen bir insan olduğunu belirterek, “31 yıl eğitimcilik yaptım. Sanığın ifadelerini duyunca kendimden kortum. Ben bu kadar kötü insanmışım diye. Evren Erdem’i görmedim, tanımam. Gece kapı çaldı. Eşim önce uyandı. Kimsiniz dedim. ‘Polis açar mısınız’ dedi kibar bir sesle. Sonra sıkmaya başladı. Yeter be yeter mesajın alındı dedim. Eşim feryat edince eşime de iki kurşun sıktı. Etrafındakilerin dolduruşuna gelmiş bana husumet beslemiş” dedi.

Şenel, “en çok üzüldüğüm, eşime sıkılan kurşunu unutmam mümkün değil. Ben 10 gün hiç kıpırdamadan yatarken iki yaralı ayağı ile bana hizmet edişini, çektiği acıları affetmem mümkün değil” diye konuştu.

Mümtaz Şenel’in eşi Fatma Şenel’de “Ne affetmesi. Şu an yanımda olsa boğazını sıkacağım. Cezalandırılmalarını istiyorum” diye ifade verdi.

Son sözlerini sorulan sanıklardan Evren Erdem “tüm suçlamaları kabul ediyorum, Ramazan gününde hanımefendiden özür diliyorum. Tahliyemi talep etmiyorum” dedi. Şenol Gürcan ile Deniz Bağ tahliyelerini talep etti.

Mahkemeye ara veren mahkeme heyeti Evren Erdem ile Deniz Bağ’ın tutukluluk hallerinin devamına, Şenol Gürcan’ın ise yurt dışı çıkış yasağı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

Duruşma çıkışında konuşan Mümtaz Şenel, “Duruşma bitti. Sanıklardan birisi tahliye oldu. Diğerlerinin tutukluluk hali devam ediyor. Adaletin kestiği parmak acımaz diyoruz. Adalete güveniyoruz. İnşallah hayırlı olur. Biz mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz.” dedi.

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel, 20 Nisan 2020 günü saat 04.30’da evlerinde silahlı saldırıya uğradı. Bacaklarından vurulan çift, Yeşilova Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Burdur Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. 8 kurşun isabet eden Mümtaz Şenel, sol ayak kaval kemiğinden ameliyat edildi. 3 günlük tedavi sonunda da 2 kurşun isabet eden eşi ile birlikte taburcu oldu. Kurşunlardan 6’sının vücuttan çıktığı, 2’sinin ise sol bacakta kaldığı, ancak riskli bölgede oldukları için alınamayan Başkan Mümtaz Şenel, fizik tedaviye alındı. Başlatılan geniş çaplı soruşturma kapsamında, silahlı saldırının faili otel işletmecisi Evren Erdem ile Şenol Gürcan ve Deniz Bağ tutuklanarak, Burdur Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

SALDIRININ NEDENİ OTEL

Burdur Valiliği tarafından Başkan Mümtaz Şenel ve eşinin silahlı saldırıya uğramasına neden olan olayın, mülkiyeti belediyeye ait olan Salda Lake isimli otelin işletme ruhsatının, Kimlik Bildirme Kanunu’na aykırı hareket etmesi sebebiyle Yeşilova Kaymakamlığı’nın bildirimi üzerine 15 Nisan 2020 tarihinde Yeşilova Belediye Başkanlığı tarafından idari bir işlemle iptal edilmesi olduğu açıklandı. Azmettirici olduğu iddia edilen Evren Erdem’in de bu otelin işletmecisi olduğu belirtildi. Evinde tedavisi yapılan Başkan Mümtaz Şenel, olaydan yaklaşık 50 gün sonra görevine döndü.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Olayla ilgili hazırlanan iddianame Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede tutuklu sanıklar Evren Erdem, Şenol Gürcan ve Deniz Bağ ile tutuksuz sanıklar B.E., G.K., K.A., L.A., M.E.Ş., M.S.K. hakkında ‘kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘silah kullanarak konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘suçluyu kayırma ve kasten yaralama’ suçlarından dava açıldı.

İLK DURUŞMA YAPILDI

Davanın ilk duruşması bugün Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Mümtaz Şenel ve eşi Fatma Şenel’i CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ve CHP İl Başkanı İzzet Akbulut yalnız bırakmadı. Sanıklar Evren Erdem, Şenol Gürcan ve Deniz Bağ tutuklu oldukları Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, tutuksuz sanıklar M.E.Ş., B.E., M.S.K., G.K.’nin ifadeleri yaşadıkları Antalya’da 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimatla alındı. K.A. duruşma salonunda hazır bulundu. L.A. ise Antalya’dan SEGBİS sistemi ile ifade verdi.

‘KARARLI DURUŞUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ’

Duruşma öncesi Yeni Gün Gazetesi’ne açıklama yapan Mümtaz Şenel, “İlçemin çıkarlarını korumak için çalışırken böyle bir saldırıya uğramam beni üzdü. Ancak bu tür saldırılar bizim gittiğimiz doğru yoldan bizi asla saptıramaz. Biz yine bundan sonra ilçemiz için elimizden gelen şeyi yerine getireceğiz. Kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz. Şimdiye kadar yargının ilçemizde ve ilimizde son derece adil olarak sürdüğünü görüyoruz. Bundan sonra da yargımıza güvenerek onların vereceği kararı merakla bekliyoruz” dedi.

‘HUKUKA VE YARGIYA OLAN GÜVENİMİZ TAM’ 

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Davanın bugün ilk celsesi görülecek. Sayın Mümtaz Şenel Başkanımıza manevi destek verebilmek adına yanındayız. Hukuka ve yargıya olan güvenimiz tam. Kendisinin canına kasteden kişilerin gerekli cezayı alacağına olan inancımızı koruyoruz ve bunu bekliyoruz” diye konuştu.

‘KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’da “CHP olarak konunun takipçisi olacağız. Başkanımıza ve eşine yapılan bu alçakça saldırının faillerinin gerekli cezayı alacağına inancımız yüksek. Türk yargısına güveniyoruz. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.